Tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi se bo – globoko v postnem času – zazrla v bogato in veliko poznosrednjeveško fresko Svete Nedelje v Crngrobu pri Škofji Loki. Ta nam z miniaturnimi upodobitvami najrazličnejših kmečkih in obrtniških opravil – zaradi katerih Kristus trpi, če se jih lotimo v nedeljo – nudi edinstven vpogled v materialno kulturo in splošni način življenja na danes Slovenskih tleh pred 500 leti.
40 min • 08. 04. 2025
Zasavje se je skozi zadnjih dvesto let – vse do zaprtja rudnikov – industrijsko, ekonomsko in demografsko razvijalo ob rudarjenju. Ta panoga pa je v tej regiji ob tem ustvarila tudi svojevrsten način življenja in zapustila bogato kulturno dediščino. Med slednjo sodi tudi trboveljska stavbna posebnost – rudarske kolonije, skupine hiš, zgrajenih po enotnem modelu, z najemniškimi stanovanji za delavce v rudnikih. Med kolonijami v Trbovljah, v katerih ljudje prebivajo še danes, je kot poseben etnološki spomenik prepoznana rudarska kolonija Njiva, zgrajena ob koncu 19. stoletja. V njej je v dveh stanovanjih urejena muzejska predstavitev bivanjske kulture rudarjev v medvojnem obdobju ter v 60. letih 20. stoletja. Po prostorih rudarske kolonije Njiva, napolnjenih s pomniki nekdanjega rudarskega življenja v Trbovljah, se sprehaja tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Rudarsko kolonijo Njiva predstavlja kustos Zasavskega muzeja, Gregor Jerman.
45 min • 01. 04. 2025
Pustna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi nas pelje v Mozirje, kjer organizirano pustno dogajanje živi že več kot 130 let. Nad njim bdi pustna bratovščina, zbrana v društvo za ohranjanje kulturne dediščine Pust Mozirski, katerega člani – tako imenovani »mozirski Pustnaki« – v kraju vsako leto pripravijo mednarodno pustno povorko in pustne zabave, predvsem pa v gosposkih oblekah in ob spremljavi ansambla »Boj se ga« ohranjajo pustne šege, kot so »okolofiranje«, prevzem občinske oblasti, podeljevanje trških pravic zaslužnim priseljencem v Mozirje, pokop pusta in tako naprej.
54 min • 04. 03. 2025
V množici ljudskih pripovedi, ki si jih ljudje pripovedujemo skozi tisočletja in po vsem svetu, se najdejo tudi takšne zgodbe, v katerih »navadnemu smrtniku« s premetenostjo uspe prelisičiti nekoga z močjo in oblastjo ter se ob tem še okoristiti. Navadno nas takšne zgodbe nasmejejo, občudujemo bistrost njihovih glavnih likov in če so se nas res dotaknile, jih povemo tudi naprej. Če jim prisluhnemo pozorneje, pa nam veliko povedo tudi o nas samih in o naših skritih fantazijah, da bi podrli ustaljeni družbeni red ter se uprli najrazličnejšim družbenim avtoritetam. Te zgodbe zaznamujejo tudi staro in sodobno slovensko ljudsko slovstvo. In pripoveduje jih tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi.
54 min • 25. 02. 2025
Živimo v času, ko smo velik del naših znanj in zanimanj preselili na svetovni splet in s tem tudi na družbena omrežja. Tako se je na Facebooku in drugih sorodnih omrežjih udomačila močno razširila tudi ljubiteljska etnografija. Ljudje, ki jih zanimajo ljudsko stavbarstvo in druga materialna dediščina, šege in navade, pripovedna in pesemska folklora in drugo, se na teh družbenih omrežjih združujejo v skupine, v okviru katerih si med sabo delijo fotografije, zapise ter komentarje. Te skupine pritegnejo precej zanimanja in imajo neverjetno veliko število članov, z njimi pa skozi čas nastajajo tudi zanimive zbirke etnografskega gradiva. Spletne skupnosti, posvečene ljubiteljski etnografiji, predstavlja tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Njena gosta sta Alenka Berk, ustanoviteljica Facebook skupine Bilo je nekoč, in Daniel Platovšek, moderator Facebook skupine Nostalgične domačije.
45 min • 18. 02. 2025
Leta 2021 je po večletnih prizadevanjih članov kulturnega društva Blaž Potočnikova čitalnica iz Šentvida nad Ljubljano v Guncljah zaživela 'Spominska mizarnica'. To je manjši muzejski prostor z bogato in lično predstavitvijo predmetov, dokumentov, fotografij in zgodb, posvečeno dediščini mizarske obrti v Šentvidu in okoliških krajih ter številnim generacijam tamkajšnjih mizarjev, katerih sloves je v zadnjih skoraj dvesto letih dosegel domala ves svet. V tokratni oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi bomo prisluhnili posnetku, ki je nastal ob obisku Spominske mizarnice, v neposrednem stiku z razstavljenimi pomniki mizarske dejavnosti. Zanimiv in uspešen projekt lokalne skupnosti ter vsebino muzejske postavitve nam bosta predstavila predsednik kulturnega društva Blaž Potočnikova čitalnica iz Šentvida nad Ljubljano, Brane Kopač, ter upokojeni mizar in profesor na srednji šoli za lesarstvo v Škofji Loki, Andrej Kregar.
48 min • 11. 02. 2025
Murkova nagrada za življenjsko delo je najvišja stanovska nagrada, ki jo za znanstvene in strokovne dosežke podeljuje Slovensko etnološko društvo. Lanskega novembra jo je prejela mag. Tatjana Dolžan Eržen, ki je do upokojitve zaposlena kot kustosinja za etnologijo v Gorenjskem muzeju. V tokratni oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi bomo prisluhnili pogovoru z nagrajenko, v katerem razmišlja o desetletjih svojega dela, ki je vključevalo delo z zbirkami predmetov, široko zastavljeno terensko delo ter predstavljanje gorenjske dediščine različnim javnostim. Predvsem pa sogovornica v oddaji razkriva izjemno povezovalno širino, ki ji jo je vedno znova uspelo vzpostaviti s sogovorniki, sodelavci in strokovnimi kolegi z različnih območij Gorenjske ob pestrih in zanimivih temah vsakokratnih raziskovalnih prizadevanj.
50 min • 21. 01. 2025
Z rojstvom se za človeka vse začne, hkrati pa gre za trenutek velike ranljivosti – tako za otroka kot za njegovo mater. V skrbi zanju so zato nekdanje tradicionalne podeželske skupnosti na Slovenskem (do obeh svetovnih vojn) ob rojstvu dajale velik pomen magičnemu mišljenju, šegam in obredju. Z verovanji in obrednimi praksami so namreč skušali zagotoviti otroku srečo in zdravje ter ga obvarovati pred delovanjem zlih sil in urokov. S starimi šegami in obredjem ob rojstvu otroka bo prepletena tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi.
44 min • 14. 01. 2025
Ljudje smo od nekdaj gledali v nebo in se nad videnim čudili. In ko smo to počeli dlje časa, smo opazili ponavljajoče se vzorce: vzhode in zahode, sončne obrate in enakonočja, lunine mene, prihode in odhode zvezd, ozvezdij in planetov. Stare človeške skupnosti so opazovano povezale s svojo mitologijo in obredjem, s čimer so si zagotovile stalnost in tudi smisel. Ta kulturna dinamika je stara toliko, kolikor je star človek, sploh pa je zgoščena v čas zimskega solsticija oziroma zimskega sončnega obrata. V tokratni oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi se bomo potopili v danes umaknjeni čas, napolnjen z bogato vsebino, in spregovorili o dojemanju in pomenih zimskega solsticija za predkrščanske mitične skupnosti na slovenskih tleh.
50 min • 17. 12. 2024
Polovica letošnjega adventa je že minila in priprave na božične praznike se stopnjujejo. Tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi nas ob tem vabi v Tuhinjsko dolino, kjer se prav posebne in zanimive predbožične priprave odvijajo pri tamkajšnjem turističnem društvu. To društvo namreč že od leta 2006 v Bizjakovih dolinah pri Termah Snovik, s pomočjo drugih lokalnih društev, ob božiču uprizarja žive jaslice. Svetopisemsko božično zgodbo z igralci, živalmi, velikimi lesenimi kulisami in petjem. O ozadju nastajanja vsakoletne božične predstave, ki ji je zadnja tri leta pridružena tudi razstava jaslic lokalnih ustvarjalec, bodo v oddaji spregovorili člani Turističnega društva Tuhinjska dolina: Manja Žebaljec, vodja etnološke sekcije društva in pripovedovalka božične zgodbe na predstavah, Rajko Žebaljec, ustvarjalec kulis, ki skrbi tudi za številne tehnične podrobnosti predstav, Zdenka Klančnik, ki nad izvedbo živih jaslic bdi kot režiserka, Franc Šuštar, ki skozi vsa leta nastopa v vlogi svetega Jožefa ter predsednik Turističnega društva Tuhinjska dolina, Ivan Hribar.
49 min • 10. 12. 2024
Miklavžev teden je poln sladkosti, še dodatno pa ga bo posladkala tokratne oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Ta se namreč podaja v kletne prostore gostišča Lectar v starem mestnem jedru Radovljice. Tam se nahaja hišna lectarija – ta kot muzej hrani in predstavlja dediščino stare slovenske lectarske oziroma medičarske obrti. Kot živa in živahna delavnica pa s svojimi izdelki iz lecta – srci, konjički, podkvami in hišicami, pa seveda tudi Miklavži in parkeljni – skrbi, da se ta hišna in slovenska obrtna tradicija nadaljuje. Vse to bodo v oddaji predstavili lectarja Mojca in Matej Geč, ter upokojeni lastnik gostišča Lectar, Jože Andrejaš.
39 min • 03. 12. 2024
Tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi odstira pomen in vlogo petja - in še posebej zborovskega petja - v času narodnega prebujanja Slovencev po letu 1848. To je namreč čas, ki pomeni razmah zborovskega petja na naših tleh. Kako je bilo tedaj; kako je danes? V oddaji se med glasbo prepletajo drobci arhivskih časopisnih besedil o petju iz 19. stoletja ter pripoved strokovne svetovalke za vokalno glasbo na Javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, Mihele Jagodic, in tenorista, dolgoletnega člana Slovenskega okteta, Janeza Trilerja.
50 min • 05. 11. 2024
Nedeljska reportaža nas popelje v butično destilarno Karakter, v kateri nastaja in zori gin z bohinjskim značajem, obogaten z okusi in aromami tamkajšnjega sadja ter zelišč in ruševja z okoliških gora.
30 min • 03. 12. 2023
Med prostori Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani - ki letos praznuje 100-letnico prvih predavanj - je poleg predavalnic, knjižnice in kabinetov tudi "skrivnostna" klet. Ta je do vrha napolnjena z najrazličnejšimi arheološkimi najdbami ter s pripomočki, ki te najdbe pomagajo razumeti in shraniti.
32 min • 19. 11. 2023
Nedeljska reportaža se skupaj z njenima snovalcema, Danajo Kek in Simonom Trampušem, sprehaja po gozdni učni poti na Golem Brdu - Pustolovščini koconogega čuka Valentina.
28 min • 15. 10. 2023
Upokojeni častnik Slovenske vojske, vetran vojne za Slovenijo ter glavni praporščak Zveze veteranov vojne za Slovenijo Dominik Grmek je gost oddaje Razkošje v glavi.
27 min • 07. 10. 2023
Magistrica Tilka Jamnik je upokojena knjižničarka, komparativistka in bibliotekarka ter neustavljiva bralka; promotorka branja in literature, sploh za otroke in mladino; podpredsednica Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS ter nekdanja predsednica Slovenske sekcije Mednarodne zveze za mladinsko književnost IBBY.
31 min • 22. 07. 2023
V slikoviti alpski dolini Radovne stoji Pocarjeva domačija, v katero je zgodovina več kot tristo let nalagala zgodbe in predmete, zaradi katerih je danes to kulturni spomenik državnega pomena in eden od biserov kulturne dediščine Triglavskega narodnega parka.
31 min • 16. 07. 2023
Nedeljska reportaža predstavlja številne podrobnosti in zanimivosti o pomenu, izobešanju in izdelavi slovenskih državnih zastav.
27 min • 25. 06. 2023
Pregled starih obredov, šeg in navad ob rojstvu, s katerimi so še pred stoletjem na slovenskem podeželju nad otroka in mater klicali zdravje, srečo in blagostanje ter ju varovali pred zlimi silami, ki so nanju prežale od vsepovsod.
28 min • 11. 06. 2023