Pred svetovnim dnevom oceanov Petek brez pravila spoznava morske travnike, ki so pomemben prostor za razvoj in prehranjevanje številnih morskih bitij ter velik proizvajalec kisika. Včasih je bil celoten Tržaški zaliv en velik morski travnik, zdaj so le še posamezne zaplate. Na svetu vsake pol ure izgine za eno nogometno igrišče morske trave. V zavodu You See poskušajo morske travnike ohraniti z ozaveščanjem in čistilnimi akcijam. Sogovornica je biologinja dr. Irena Fonda, direktorica zavoda You See.
12 min • 06. 06. 2025
Razgledni stolp Gonjače je del spomenika padlim, ki ga Zavod za varstvo kulturne dediščine varuje kot spomenik lokalnega pomena. Visok je 23 metrov, do vrha vodi 144 stopnic. Na vrhu pa – razgled od Triglava do morja, od Svete gore do Čedada in Vidma ter Dolomitov. Vmes pa kot na dlani male briške vasice, vinogradi in – če stolp obiščete v pravem delu leta – tudi češnje.
11 min • 25. 05. 2025
Blaž Režonja je magistrski študent na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Nedavno je predstavil rezultate zanimivega projekta Zvočni sprehod po slovenskih pragozdovih. Gre za interdisciplinarni projekt raziskovalno-umetniške narave, s posnetki, ki smo jih zavrteli, pa smo skušali ponazoriti, kakšna je razlika v zaznavanju zvokov gozda med ljudmi in živalmi.
15 min • 21. 05. 2025
Kako spremeniti pri Slovencih močno ukoreninjeno navado, da tudi za manjše razdalje večinoma uporabljamo avto? Morda z iniciativami kot je Polni zagona kolesarimo v službo. Gre za nacionalno pobudo Inštituta za politike prostora (IPOP), Ministrstva za okolje in Urbanističnega inštituta. Prek zabavnega beleženja prekolesarjenih kilometrov v osem tedenskem izzivu tekmujejo posamezniki, timi in delodajalci. Sogovornica: Nela Halilović, IPOP.
14 min • 16. 05. 2025
Radio Maribor, druga najstarejša radijska postaja v Sloveniji, ima 80 let. 11. maja leta 1945 se je ob 13. uri prvič oglasil Radio svobodni Maribor. Skoraj točno 80 let pozneje se iz mariborskega studia v sredino Radiosfero oglaša v. d. odgovorne urednice Radia Maribora Vesna Martinec, ki nas popelje po nekaterih ključnih mejnikih njihove 80-letne zgodovine.
13 min • 07. 05. 2025
Slovenija ima 15 zdravilišč, 12 jih je povezanih v Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč, in skoraj 90 izvirov termalne vode. A ni vsako kopališče s termalno vodo tudi zdravilišče. Slednja morajo za to izpolnjevati posebne pogoje. Po slovenskih zdraviliščih nas je v Radiosferi popeljal Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, ponudbo, predvsem pa svoje razlikovalne lastnosti so predstavili v Termah Čatež, Termah Portorož in Termah Ptuj.
12 min • 23. 04. 2025
Na Ptuj imajo najstarejše in najdaljše leseno urno nihalo na svetu. Ptujski mestni stolp in zvonik cerkve Sv. Jurija, ki se s svojo čebulasto streho vzpenja 54 metrov visoko, je po triletni prenovi odprt za obiskovalce. V prvem nadstropju je lepo vidna 300 kilogramska utež nihala, z vrha je čudovit razgled na mesto Ptuj.
7 min • 19. 04. 2025
Razlogi za začetek ortodontskega zdravljenja so različni – od estetskih do odpravljanja težkih oblik nepravilnosti zob in čeljusti, pri vseh pa je osnovni pogoj za začetek primerna ustna higiena. Koliko časa traja zdravljenje, kakšne so čakalne dobe in ali so tako imenovani nevidni zobni aparati enako učinkoviti? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo Boštjan Lavriša, dr. dentalne medicine, specialist čeljustne in zobne ortopedije. Vabljeni k zapisu vprašanja na prvi.rtvslo.si ali pa nas pokličite med oddajo!
25 min • 17. 04. 2025
Oddaja Pod pokrovko je tokrat v znamenju pomladi oz. znanilcev tega letnega časa, to so divji šparglji. Sočasno s kulinarično prireditvijo Dnevi divjih špargljev smo obiskali restavracijo Placito Risano v zaledju Slovenske Istre. Naš sogovornik je chef Matevž Volk. Poleg predstavljenih različnih kombinacij jedi z divjimi šparglji slišimo še, kako v svoje krožnike vpleta vizijo nabiralništva in prehrane srednjega veka.
11 min • 16. 04. 2025
V 20. sezoni napotkov bomo obiskovali in spoznavali razgledne stolpe Slovenije. Poznamo kar nekaj tipov stolpov, ti pa so lahko povezani tudi v transverzalo, osnova različica obsega 38 stolpov, razširjena pa 74. Razgledni stolpi sicer predstavljajo velik del slovenskih razglednikov, tudi to, kaj ta izraz pomeni, razloži sogovornik in avtor vodnika Razgledni stolpi Slovenije Brane Ternovšek.
10 min • 02. 04. 2025
Tudi Slovenci gojimo žafran. Da se, kljub večji količini dežja v Posočju, to da, dokazujeta Tolminka Anja Bukudur in Italijan Ivan Mangani. Žafran Tolmin pridelujeta že 6 let. Idejo o pridelavi je dobil Ivan, vsega pa je bila kriva mamina milanska rižota.
12 min • 28. 03. 2025
Nova Gorica je skupaj z Gorico letos evropska prestolnica kulture in ob tej priložnosti je nastal tudi vodnik Gorica Nova Gorica - povezani mesti, namenjen samostojnemu raziskovanju obeh mest. Avtor je Italijan Andrea Bellavite, ki se že več let uči slovensko in rad zahaja v obe Gorici. Tudi nas v pogovoru z Ano Skrt popelje do nekaterih znamenitosti.
10 min • 19. 03. 2025
V soboto se je v Ljubljani pričel 28. Pripovedovalski festival, ki bo trajal do nedelje, kot že sama številka pred imenom pove, gre za festival z dolgo tradicijo in zanimivim programom tako za otroke kot odrasle. O tem kaj prinaša, tako na zavedni kot nezavedni ravni, smo se pogovarjali s programsko vodjo festivala Tjašo Koprivec Vuga.
11 min • 05. 03. 2025
Mestni muzej Ljubljana je izdal Staromodni besednjak, nekakšen leksikon besed, povezanih z oblačilno kulturo ljubljanskih meščanov v letih od 1850 do 1950. Skupaj s kustosinjo Mojco Ferle spoznavamo izraze in modo takratnega časa. Veste, kaj so ošpetelj, lame in kombine?
12 min • 21. 02. 2025
Kobilarna Lipica ima od leta 1996 status spomenika državnega pomena, še nekaj stoletij dlje v preteklost pa sega njena ustanovitev. To je bilo 19. maja 1580 in prav zaradi tega podatka si lahko lasti oznako »zibelka lipicanca«, druge kobilarne s temi konji so namreč nastale pozneje v 19. stoletju. Čeprav je tradicija reje lipicanca dolga, je šele dobre dve leti vpisana na reprezentativni Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine in pravzaprav zajema mnogo več, kot le rejo konja.
10 min • 16. 02. 2025
Včasih prehod čez mejo ni bil tako enostaven, omejene so bile tudi količine dobrin, ki so jih lahko prinesli iz Italije v Slovenijo ali obratno. Čeprav v pričakovanju Evropske prestolnice kulture večkrat slišimo geslo "Gremo brezmejno!", se Petek brez pravila spominja, kako je bilo, ko se je na meji slišalo vprašanje "Imate kaj za prijaviti?". Sogovornik je Rok Bavčar iz Goriškega muzeja, tudi avtor rastave »Na šverc – tihotapstvo na Goriškem po 2. sv. vojni«.
13 min • 31. 01. 2025
Družina Kosič je dobro poznana na obeh straneh meje, njihove trgovine s čevlji in športno opremo imajo 77 let dolgo tradicijo, obiskujejo jih denimo tudi kupci iz drugih krajev, ki niso v bližini meje. Prvo trgovino je leta 1948 odprl Benedikt Kosič. Leta 1964 jo je prevzel njegov sin Andrej Kosič, danes v trgovinah delajo njegovi otroci, torej že tretja generacija. Ker pa časi za male trgovce niso rožnati, si bo četrta generacija znane družine verjetno poiskala drugačno zaposlitev.
14 min • 27. 01. 2025
Slov.I.K je organizacija, ki deluje v čezmejnem prostoru in Slovence povezuje predvsem na področju izobraževanja, podjetništva in razvoja kompetenc mladih. Letos konzorcij praznuje 20 let obstoja, njegovo delovanje so predstavile predsednica Slovenskega izobraževalnega konzorcija Martina Budin, znanstvena direktorica organizacije Mateja Milost, ter dijakinja in udeleženka enega od slovikovih programov Malina Dolhar.
16 min • 27. 01. 2025
Pridružite se nam na sprehodu po Gorici, Stari Gorici, in spoznajte tri pomembne točke, ki predstavljajo stičišče slovenskih društev in organizacij. Najprej se ustavimo v Trgovskem domu, Narodnem domu goriških Slovencev, zgrajenem leta 1905 po načrtih Maksa Fabianija. Nato zavijemo v KB center, ki je nastal po zaslugi Kmečke banke, prve slovenske banke v Gorici. Sprehod sklenemo na Placuti, kjer od novembra lani domuje še nekaj slovenskih društev.
29 min • 27. 01. 2025
Šestnajsto vrečo sreče polnijo ekipni duh in uspehi slovenskih moštvenih športov v letu 2024. Rokometašice, rokometaši in odbojkarji so nastopili pod olimpijskimi krogi. Ob koncu v epizodni vlogi nastopijo še hokejisti.
14 min • 29. 12. 2024