V Washingtonu se je včeraj zgodila mirna predaja oblasti. 78 letni Trump je vnovič postal ameriški predsednik. Slovesna zaprisega, 40 minutni govor, potem pozdrav volivcev v športni dvorani, pa dva plesa, Trump ni čakal – že takoj je podpisal 78 izvršnih ukazov, ki vplivajo na ameriško in svetovno dogajanje. Odpravil je ureditev Bidnove administracije. Pomilostil je približno tisoč petsto obsojencev za napad na kongres januarja 2021, razglasil je izredne razmere na južni meji. Združene države so izstopile iz Pariškega podnebnega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije.
V Velenju še vedno poteka reševalna akcija, potem ko je prišlo do tragične nesreče v tamkajšnjem premogovniku. En rudar je umrl, dva v reševalni akciji še iščejo. Nesreča se je zgodila v jami Preloge 500 metrov pod zemljo, to je najnižja točka v Sloveniji, velenjski premogovnik pa s 50 km jamskih poti največje gradbišče v Sloveniji. Zdaj je jasno, da se je v jamo vdrlo med 500 in 700 kubikov materiala. Gre za mokro glino, ki jo je zelo težko odstranjevati. Reševalci se skušajo prebiti do drugih dveh pogrešanih, kot so poudarili danes v premogovniku upanje umre zadnje. Poroča dopisnica Metka Pirc.
Pisatelj Tone Partljič nas skoraj vsako leto razveseli z novim romanom. Tudi zgodba zadnjega z naslovom Pesniški dvor se dogaja v Partljiču tako ljubih Slovenskih goricah, točneje ob reki Pesnici, na vinorodnih hribčkih in v širšem okolju, ki ga pisatelj dobro pozna. Roman opisuje življenje vinogradniške družine Gornik, ki ga, tako kot druge, zajamejo približevanje druge svetovne vojne, sama vojna in konec vojne z vsemi stranpotmi vred.
30. december je. Ob izteku leta pogledamo nazaj – kaj nam je uspelo, kaj mogoče spodletelo. In kaj nas čaka naprej? Za vse nas velja, da nas lahko preseneti tudi kakšna ovira, huda preiskušnja, ki bo od nas terjala vso življenjsko energijo, vztrajnost in neizmerno moč, ki se je mogoče niti ne zavedamo, da jo imamo. Premogli sta ju Zori in Tanja Jakolin, mama in hčerka.
Na 40. knjižnem sejmu, ki je največji knjižni dogodek pri nas, so Igorju Longyki podelili nagrado Slovenske sekcije Mednarodne zveze za mladinsko književnost IBBY za izjemne dosežke na področju promocije mladinske književnosti in branja. Igor Longyka se je vse poklicno življenje ukvarjal s širokim področjem razvijanja bralne kulture pri mladih. Povezoval je založnike, mentorje branja, ustvarjalce, knjižničarsko in preostalo stroko, sodeloval pri vseh glavnih revijah za otroke in mlade, 12 let je bil tudi predsednik Bralne značke in gonilna sila uvajanja novosti, ki so se v različnih oblikah ohranile vse do danes. Igor Longyka – ki je že do zdaj spretno in učinkovito povezoval svoje zanimanje za kulturo in geografijo z bibliotekarstvom, novinarstvom, glasbo in še z marsičem, tudi danes ne počiva. Pronicljiv duh in radovednost ga ženeta naprej.
Življenjska doba se daljša in tudi aktivno obdobje, ko ljudje v tretjem življenjskem obdobju ohranjajo vitalnost na različne načine, je čedalje daljše. Združevanje znotraj Modre fakultete, ki deluje na univerzi v Ljubljani, je ena od možnosti. Deluje v sklopu mreže alumnov. Različni programi, ki jih Modra fakulteta razvija so namenjeni vsem starejšim od 55 let. Modra fakulteta razvija izobraževanje, raziskovanje in medgeneracijsko povezovanje. Prof. dr. Branka Javornik in mag. filozofije Martin Lipovšek.
V Siriji, odkoder so pregnali predsednika Aasada, islamistični uporniki prevzemajo oblast. Naj spomnimo - sirska vojna je z domov pregnala več milijonov ljudi, številni so se med begunsko krizo leta 2015 zatekli tudi v Evropo, tudi v Nemčijo. Nemčija je zdaj sporočila, da začasno ustavlja obravnavo prošenj Sircev za azil. Iz nemškega Urada za migracije in begunce so sporočili, da je teh prošenj več kot 47 tisoč.
Radio je lahko vaš prijatelj in sopotnik tudi zvečer. Na Prvem vam nocoj v poslušanje po poročilih ob 21tih ponujamo novo radijsko igro z naslovom Soba s posebnim vhodom. Gre za besedilo slovenske avtorice Suzane Tratnik. Njena kratka zgodba z istim naslovom je bila izbrana na natečaju Radia Slovenija že leta 2003, pozneje pa je bila vključena v njeno zbirko Česa nisem nikoli razumela na vlaku. Sogovornica: Režiserka Saška Rakef.
O čezmerni rabi pametnih naprav pri otrocih in mladostnikih velikokrat govorimo, saj gre za aktualno temo. Hude težave nastanejo takrat, ko raba pametnih naprav preide v odvisnost. Aprila lani so v Mladinskem klimatskem zdravilišču Rakitna zagnali prvi tako imenovani detox za zdravljenje digitalne odvisnosti. 3-tedenski program je namenjen mladostnikom, starim od 13 do 19 let. Strokovni program se izvaja v sodelovanju z nevladno organizacijo Logout. V oddaji Med štirimi stenami osvetljujemo, kako točno ta program deluje in kakšne so prve izkušnje.
V srednji Soški dolini, skozi katero se vije Soča, ta smaragdni biser naravne lepote, je čas pustil sledi – bolje rečeno – rane. Kar bi morala narava ob reki le še nadgraditi in ljudem nuditi varno okolje, se v Anhovem ni zgodilo. Zgodilo se je ravno nasprotno. Zgodba cementarne, ki se vleče od prve polovice prejšnjega stoletja, se pravzaprav nadaljuje še danes. Nekatere bitke pa so izbojevane in to zaradi aktivizma ljudi, ki so znali razbrati brezkompromisnost kapitala, ki ne pozna nobenih meja in nobene človečnosti. Knjiga Jasmine Jerant Primer: Anhovo je zgodovinska, gospodarska, okoljska in politična kriminalka. Žal resnična. Knjiga je tudi povod za oddajo Sledi časa, s katero se bomo preselili na kraj dogajanja – v Anhovo.
Medvrstniško nasilje je še kako aktualna in prisotna tema, ki vpliva tudi na medosebne odnose znotraj družine ter med družinami. O tem govori tudi dramski tekst Bog masakra. Ta bo zaživel v radijski igri, premierno nocoj ob 21.uri. Pogovarjali smo se z režiserko radijske igre Špelo Kravoger.
Referenduma o JEK 2 ne bo novembra letos; komentiramo strokovne in politične posledice takšne odločitve. Nov plačni zakon za javne uslužbence je vse bližje uveljavitvi. Doma je odmeval tudi obisk predsednika vlade Roberta Goloba v Beli hiši pri predsedniku Združenih držav Joeju Bidnu. Komentiramo vrh skupine največjih gospodarstev v vzponu (BRICS), pa tudi dogajanje na Bližnjem vzhodu. Kdo so nagrajenci letošnjega Slovenskega filmskega festivala, v oddaji Tedenski aktualni mozaik ne bomo razkrili; bomo pa podali oceno filmske produkcije pri nas.
Konec osemdesetih prejšnjega stoletja je za nekdanjo državo Jugoslavijo in celoten državni aparat pomenil čas korenitih sprememb. To je bilo obdobje, ki je Sloveniji in drugim republikam prineslo samostojnost. O tem dogajanju pričajo tudi zgodovinske knjige. A čas ni tako zelo oddaljen, da ne bi številni, ki so bili takrat politiki, imeli tudi svoje izkušnje z njim. Eden izmed teh je Igor Lavš. Kako razmišlja o tistih časih in kako o sedanjih razmerah?
Kakšen je smisel življenja? To vprašanje je najbrž staro toliko kot človeštvo. Vsak izmed nas se kdaj znajde v situaciji, ko si zastavi prav to vprašanje. Ni povezano ne z materialnim položajem ne s starostjo. Kako torej v današnjem času vzpostaviti polno, izpolnjujoče življenje? O tem bo govorila gostja oddaje Tina Bončina, zdravnica in psihoterapevtka, ki je za knjigo Izgorelost zdaj izdala novo z naslovom A je to vse, kar je?
Napovedi so se uresničile: Hrvaška bo s 1. januarjem uvedla davek na nepremičnine. Znašal bo od 0,60 evra do osem evrov na kvadratni meter. Lokalne skupnosti bodo njegovo višino določale same. Podrobnosti je včeraj predstavil finančni minister Marko Primorac. Iz Zagreba poroča Tanja Borčič Bernard.
Avtobiografija Jurija Součka, igralca in režiserja, je obsežna, zelo zanimiva, odslikava čas, v katerem je živel, razmere in okoliščine, ki so izrisale izjemno življenjsko zgodbo umetnika, njegovo zavezanost vsestranski življenjski energiji in seveda – gledališču. Ustvaril je približno 150 gledaliških vlog. Povezan je tudi z našo radijsko hišo, saj je delal na radiu, ko je bil ta še v povojih in skorajda brez tonskih posnetkov. Jurij Souček ima največji opus vlog v radijskih igrah med slovenskimi dramskimi igralci. Arhiv Radia Slovenija jih hrani več kot 650.
Danes je Svetovni dan varnosti pacientov, ki je posvečen izboljšanju diagnostike za varnost pacientov. Danes več kot 30 zdravstvenih ustanov odpira svoja vrata, ljudem predstavljajo svoje delo, potekajo številni drugi dogodki, delavnice in predavanja, predstavitve društev bolnikov. Z radijskima dopisnikoma Jožetom Žuro in Aljano Jocif smo preverili, kako današnji svetovni dan obeležujejo v Novem mestu in na Gorenjskem.
Junakinja otrok in odraslih Pika Nogavička je v soboto prevzela župansko lento in s tem oblast v Velenju. V tem komaj 65 let starem mestu je te dni vse v znamenju Pikinega festivala. Velja za največji otroški festival v Sloveniji, pripravljajo ga že 35 let. Letos ga pripravljajo pod geslom Na zeleno barvam svet in tako na poučne načine spodbujajo k skrbnemu ravnanju z okoljem, rahločutnemu odnosu do narave in ponovni uporabi izdelkov. Iz središča Velenja se v družbi Pike Nogavičke oglaša Metka Pirc.
Včeraj se je na Bledu začel dvodnevni 19. Blejski strateški forum, letos poteka pod naslovom Svet vzporednih realnosti. O današnjih izstopajočih temah je več povedal Aleš Kocjan.
Začenja se novo šolsko leto, zato bomo v oddaji Sledi časa opisali nekaj posebnosti šolske oblačilne kulture v preteklosti. V današnjem času se nekateri sprašujete, ali se učenci, pa tudi učitelji, za šolo oblačijo manj primerno. Tudi misel o poenotenju oziroma tako imenovani šolski uniformi vedno znova oživi, a kaj kmalu tudi ponikne. Najintenzivnejše ideje o šolskih uniformah so nedavno pretresale slovenski prostor. Junija leta 2014 je ministrstvo za šolstvo predstavilo rezultate ankete med učenci, starši in šolniki. Anketiranih je bilo več kot 20 tisoč. Večina anketirancev se je takrat izrekla proti uniformam. Kako pa je bilo v preteklosti?