Kons. 5 je bil objavljen leta 1967 v zbirki Intergali, nastal pa je desetletja pred tem – Srečko Kosovel ga je napisal že leta 1925. Letos bo pesem obeležila 100 let obstoja, zato tej izjemni Kosovelovi konstruktivistični pesmi na Prvem posvečamo Torkov kviz. Sogovornik: Janez Vrečko, redni profesor z Oddelka za primerjalno književnost in literarno teorijo na ljubjanski Filozofski fakulteti.
15 min • 18. 03. 2025
Youhanna Nasief Youhanna prihaja iz Luksorja v Egiptu. V Slovenijo ga je najprej pripeljal študij, med katerim je živel v Celju, zdaj pa že skoraj desetletje živi v Vojniku. Ampak Darja Pograjc se ni odpravila v Celje, niti v Vojnik. S sogovornikom sta za srečanje določila Dobrno. Zakaj, izveste v oddaji Drugi pogled.
10 min • 11. 03. 2025
Jutri, 12. marca, bo Gregorjevo, ki je pregovorno znano kot »dan, ko se ptički ženijo«. Zaradi tega razloga ga zadnja desetletja povezujemo tudi z zaljubljenci. Ampak na Prvem pa danes, 11. marca, o tem, kako se ženijo črički! Natašo Stritih Peljhan in Alenko Žunič Kosi, znanstveni sodelavki na Nacionalnem inštitutu za biologijo (krajše NIB-u), smo pred mikrofon povabili z namenom, da predstavita prelomno študijo na področju vibracijskega sporazumevanja živali, ki sta jo objavili v reviji za Vedenjsko ekologijo in sociobiologijo.
12 min • 11. 03. 2025
Predlog za branje, ki ga bomo danes predstavili v Sedmi strani, je Naša pozicija: Razred je pomemben. Gre za družbenokritično delo ameriške avtorice Bell Hooks, ki je sicer napisala in objavila prek 40 del, večino na temo rasizma, feminizma in razredne družbe. Bralka Nicoleta Nour, ki je knjigo prebrala, pravi, da se je je dotaknila tako študijsko kot tudi osebno.
10 min • 09. 03. 2025
Odpravljamo se v državo, ki je najbližje Antarktiki in se razteza dobrih 700 tisoč kvadratnih kilometrov vzdolž po Južni Ameriki. Potujemo v Čile! Lana Furlan se je odločila, da se odpravi na 6-mesečno potovanje v lastni režiji po Južni Ameriki in svoje raziskovanje tega kontinenta začela ravno v omenjeni državi. Po dobrem mesecu potovanja je za torkovo Radiosfero zbrala svoje prve vtise.
9 min • 04. 03. 2025
»Pustoletje« so letos v Cerknici poimenovali pustni karneval, ki se je zgodil preteklo nedeljo. Pa ne zaradi »pusta« ali kakršnekoli izpeljanke iz te besede, ampak zato, ker Pustno društvo Cerknica obeležuje 50 let obstoja. Kar je »pol« oz. kot rečejo domačini »pu« stoletja. Letos se je mimohodu znamenitih velikih figur pridružila nova: medved Bu! Več o njem pa na današnji pustni torek v pustnem Torkovem kvizu!
13 min • 04. 03. 2025
Ko boste obiskali Kranj, poiščite njegovo sončno stran. Tam boste našli Layerjevo hišo. Dobra kava, viralna divja češnja, stolp Škrlovec, ulične intervencije ter tekstilna, glasbena in literarna umetnost. Kako je vse našteto v hiši z večstoletno zgodovino (ob pomoči zavoda Carnica) našlo svoj dom in poleg vsega še nadvse uspešno sobiva, je preverila Darja Pograjc.
28 min • 02. 03. 2025
Pistacija je na Kitajskem znana kot »srečni orešček«, saj je videti kot da se smeji. Kot simbol sreče in zdravja jih tako pogosto podarjajo ob kitajskem novem letu. Pri nas so tudi priljubljene, ampak znane predvsem kot dražji orešček. Se pa zanj zdi, da se (zadnje čase v najrazličnejših oblikah) pojavlja skoraj vsepovsod. Od kod izvira pistacija in zakaj je v zadnjem času pridobila na popularnosti? V Torkovem kvizu z dr. Aljažem Medičem, ki je na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani odgovoren za lupinarje, med drugim za pistacijo.
12 min • 25. 02. 2025
19. sezono naPOTkov posvečamo raziskovanju Unescovega seznama nesnovne kulturne dediščine in na tem seznamu je tudi t. i. suhozidna gradnja, ki ji na Prvem posvečamo 8. epizodo. Suhi zidovi so imeli nekoč več funkcij - z njimi so kmetje obdelovalne površine obranili pred vetrom in živino - in več funkcij imajo tudi danes. Ena bolj pomembnih je povezovalna! Več pa v Napotkih pove Darja Pograjc.
12 min • 23. 02. 2025
Druga ženska sklanjatev bo v ospredju današnjega KiKsa. Se še spomnite, katere samostalnike sklanjamo po omenjeni sklanjatvi? Samostalnike ženskega spola, ki imajo v rodilniku ednine končnico -i. Na primer: možnost – možnosti. Prof. dr. Andreja Žele s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, razmišlja, zakaj prihaja pri besedi »možnost« do napačnega vrivanja črke -i. In »možnostma« včasih postane »možnostima«.
7 min • 22. 02. 2025
Preden v akvarij naselimo ribe, moramo v njem ustvariti biološko ravnovesje. Če bomo vanj naseljevali posebne vrste rib, bo treba vodo, ki je v Sloveniji precej trda, zmehčati z osmozno napravo. Kaj je še pomembno pri ustvarjanju stabilnega vodnega biotopa, kako pravilno skrbeti za akvarij, kako ukrepati, če se vanj naselijo nezaželeni gosti? Na naša in vaša vprašanja bo v četrtkovem Svetovalnem servisu odgovarjal strokovnjak za akvaristiko Robert Leitinger.
25 min • 20. 02. 2025
Danes bomo z Radiosfero potovali po poteh preteklosti. Levstikovo pripovedko o tihotapcu soli Martinu Krpanu večina dobro pozna. To, da se je na Slovenskem nekoč tihotapilo živo srebro, pa je verjetno malo manj znano. Zgodbo o tihotapki Marini Melhiorci iz Šebrelj potrjujejo pisni viri - v uradnih spisih je že konec 17. stoletja pisalo, da na idrijsko-cerkljanskem območju prekupčujejo s čipkami in tihotapijo živo srebro. Čez tri desetletja pa se v njih najde podroben zapis o pridržanju in sojenju tihotapki Melhiorci. Kako je tihotapka sploh prišla do živega srebra, kako so jo ujeli in zasliševali, kako so ji sodili?
13 min • 18. 02. 2025
Leto 2025 je za orkestra naše radijske hiše prav posebno leto! Simfonični orkester RTV Slovenija bo obeležil 70-letnico, Big Band RTV Slovenija pa še desetletje delovanja več. Več kot odlični iztočnici, da orkestroma posvetimo današnji Torkov kviz. Sogovornica: Maja Kojc, vodja glasbene produkcije in umetniška vodja Simfoničnega orkestra RTV Slovenija.
12 min • 18. 02. 2025
Pod pokrovko tokrat »brbotata« podjetniški zgodbi, ki ju združuje koncept tradicije v sodobni preobleki. Kako tradicionalni slovenski jedi s ščepcem dobro premišljene sodobnosti dodati novo dimenzijo in privlačnost, na to vprašanje ni enostavnega odgovora. Je pa Darja Pograjc v starem delu prestolnice našla dva primera, ki jima je ta naloga več kot odlično uspela – oba namreč trdno stojita na več kot desetletju izkušenj in uspehov.
11 min • 12. 02. 2025
Ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti, se je Darja Pograjc za Torkov kviz pogovarjala s prof. dr. Dunjo Mladenić, vodjo Odseka za umetno inteligenco na Institutu »Jožef Stefan«. Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete tu.
18 min • 11. 02. 2025
11. februar je mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Združeni narodi so ga razglasili z namenom spodbujanja žensk in deklet k odločitvi za poklicno pot raziskovalk ter omogočanja enovitih možnosti. Torkov kviz namenjamo prav tej temi: spoznali bomo sogovornico, ki jo je življenjska pot vodila prav na omenjeno področje. Sogovornica: prof. dr. Dunja Mladenić, vodja Odseka za umetno inteligenco na Institutu »Jožef Stefan«.
13 min • 11. 02. 2025
Septembra se bodo v osnovno šolo vključili otroci, ki so ali še bodo v letošnjem koledarskem letu dopolnili 6 let. V mesecu februarju šole po državi organizirajo vpise in starše seznanjajo z nadaljnjimi postopki. Tudi s tem, kako otroka prepisati na drugo šolo, ali kako vpis odložiti za eno leto. O vpisu v osnovno šolo bomo govorili v sredinem Svetovalnem servisu. Na vprašanja bo odgovarjal vodja Sektorja za osnovno šolstvo, na Direktoratu za osnovno šolstvo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Sandi Vrabec.
27 min • 05. 02. 2025
Včeraj so imeli zlati prinašalci svoj dan; Združene države Amerike so 3. februar razglasile za nacionalni dan te priljubljene družinske pasme. To je iztočnica za današnji »pasji« Torkov kviz na Prvem, ki pa ga ne bomo posvetili zlatemu prinašalcu, ampak kar domači pasmi – edini mednarodno priznani avtohtoni slovenski pasmi psa – kraškemu ovčarju. Sogovornica: Mateja Mihelčič, predsednica Društva ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev Slovenije.
11 min • 04. 02. 2025
Skoraj leto in pol je odkar je Ebad Ahadi prispel v Slovenijo iz Irana. Države, ki jo ob Kaspijskem jezeru pokriva gozd, v osrednjem in južnem delu puščava, kar okoli polovica njenega ozemlja pa je gorata. Države, za katero sogovornik pravi, da večina o njej – predvsem zaradi tamkajšnjega zaprtega političnega režima – ne ve kaj dosti.
11 min • 21. 01. 2025
Včerajšnji ponedeljek - tretji ponedeljek v januarju - velja za najotožnejši dan v letu. Formulo za izračun najdepresivnejšega dne je predlagal psiholog Cliff Arnall. Na Prvem pa danes, v torek 21. januarja, temu ob bok in v uteho ponujamo objem. V Torkovem kvizu ob svetovnem dnevu objemov. Sogovornica: psihologinja in psihoterapevtka Katja Križaj s Svetovalnega centra za otroke in mladostnike Istre in Psihološkega raziskovalnega inštituta.
11 min • 21. 01. 2025