Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Uredništvo dnevno aktualnega programa

Jana Bajželj

433 prispevkov



26.2.2024

Upokojitveni prehod

Upokojitev je pomembna življenjska prelomnica. Ne samo zaradi tega, ker je pokojnina nižja od plače, ampak tudi zato, ker je naenkrat prostega časa več kot v času službe. Kako preživeti upokojitveni prehod čim manj boleče in kako se pripraviti na upokojitev? Ali si je zaradi upokojitve treba postaviti nove cilje v življenju? Gost v studiu Prvega bo antropolog in socialni delavec dr. Jože Ramovš.


2.2.2024

Dr. Tina Sentočnik: Pri debelosti je vpliv okolja močnejši od genetske dovzetnosti

Za zdravljenje debelosti ne obstaja čudežna tabletka, zato oseba s prekomerno težo in debelostjo potrebuje primerno dieto, dovolj gibanja in psihološko podporo z motivacijo. Kako se lotiti hujšanja, da bo uspešno, nas bo zanimalo v petkovem Svetovalnem servisu. Gostja v studiu Prvega bo med deveto in pol deseto dr. Tina Sentočnik, dr. medicine, specialistka interne medicine in psihoterapevtka.


4.2.2024

Florence Williams: Strto srce

Kaj lahko zaceli strto srce? Kako rešiti stisko ob ločitvi? Teh dveh vprašanj se loteva knjiga Strto srce s podnaslovom Osebno in znanstveno popotovanje ameriške avtorice Florence Williams. Knjiga je navdušila knjižno recenzentko Urško Krišelj Grubar.


22.1.2024

Razdelitev premoženja in skrb za otroke po ločitivi

Čeprav je ločitev neprijeten dogodek v življenju, se je treba dogovoriti o skrbi za otroke in njihovo preživljanje ter razdeliti premoženje. Naša gostja je bila odvetnica Nina Radulovič.


7.1.2024

Reševanje iz Križne jame

Od včerajšnjega popoldneva je v Križni jami v občini Cerknica ujetih pet oseb, dva vodnika in trije obiskovalci, vsi odrasli člani iste družine, saj je voda zaradi obilnih padavin zalila dva podzemna sifona in jim preprečila umik iz podzemlja. Do ujetih je pred dobro uro po prvi nočni akciji vnovič odšla ekipa jamarjev reševalcev-potapljačev, da jih oskrbi s hrano, zdravili in drugimi pripomočki. Iz jame se bo vrnila predvidoma v šestih urah, tedaj pa bo tudi več znanega o najnovejših razmerah v jami in stanju ujetih, ki je po dozdajšnjih informacijah dobro. Reševalno akcijo spremlja Marko Škrlj.


1.1.2024

Martin Lisec: Popotnica za leto 2024 naj bo krepitev samozaupanja in odnosov

Prvega januarja si zaželimo veliko sreče in zdravja, pa tudi zadovoljstva in uspehov polno novo leto. Za novo leto si pogosto zastavimo zaobljube, kaj vse bomo delali drugače, spremenili navade, spremenili odnose, odnos do sebe, odnos do drugih. Psihoterapevt Martin Lisec je logoterapevt, mediator, trener mediatorjev in predavatelj, ustanovitelj in direktor Inštituta Stopinje.


18.12.2023

Leonida Mrgole: Čustva so nujna, da lahko živimo in preživimo v tem svetu

Naš čustveni svet je raznolik. Čustva so včasih gonilo našega vsakdana, drugič pa zaviralci našega vsakodnevnega življenjskega utripa. Med temeljna čustva sodijo veselje, žalost, jeza, strah, in druga čustva. Kaj je čustvena inteligenca? Kako se čustva spreminjajo skozi različna starostna obdobja? Ali sploh obstajajo primerna in neprimerna čustva? Ali čustva najbolj nihajo pri najstnikih in kakšna čustvena razmerja nastajajo med najstniki in starši? Gostja je Leonida Mrgole, svetovalka za kvaliteto odnosov v družinah in soavtorica knjige Izštekani najstniki.


11.12.2023

Ste upravičeni do zdraviliškega zdravljenja?

Kdaj lahko pričakujete, da bo zdravljenje v zdravilišču odobreno, kdaj ne? Ali so možne kombinacije – da del zdravljenja plača zavarovalnica, del pa zavarovana oseba sama? Katere so smernice pri izbiri zdravilišča? Ali o tem odloča ZZZS ali zavarovanec sam? Ali se je mogoče na odločitev pritožiti? Na konkretna vprašanja bo med deveto in pol deseto odgovarjal gost v studiu, Mario Bartolac, dr. med., specialist družinske medicine in izvedenec ZZZS za zdraviliško zdravljenje.


6.12.2023

Nova kariera po 50+?

Je po 50. letu še čas za menjavo službe in novo kariero? To vprašanje si bomo zastavili v sredinem Svetovalnem servisu na Prvem. Kako se po 50-letu lotiti projekta, ki se imenuje zamenjava zaposlitve? Kje iskati? Kako kontaktirati delodajalce in s čim jih prepričati? Med deveto in pol deseto bo v studiu Prvega Ivan Papič, predsednik Slovenske kadrovske zveze, ki bo govoril tudi o mentorstvu in medgeneracijskem prenosu znanja.


28.11.2023

O pokojninah in upokojevanju z generalnim direktorjem ZPIZ-a

Aktualna vprašanja o pokojninah, uskladitvi in letnih dodatkih ter pogoji za upokojevanje v prihodnjem letu – vse to bo tema torkovega Svetovalnega servisa na Prvem. V studiu bo generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež. Za koliko bodo višje pokojnine v letošnjem in prihodnjem letu? Kdaj lahko upokojenci pričakujejo prvo uskladitev?


21.11.2023

Neustrezno komuniciranje in nejasne pristojnosti vodijo v mobing

Vemo, da so odnosi in komunikacija na delovnem mestu zelo pomembni, ko govorimo o preprečevanju mobinga. Zato bomo tej temi posvetili torkov Svetovalni servis na Prvem. Poudarili bomo preventivno delovanje in tudi ukrepanje v primeru mobinga. Kaj mora narediti vsak delodajalec za preprečevanje mobinga? Kam naj se po pomoč obrne delavec, ki je žrtev? Gostja v studiu Prvega bo Tanja Urdih Lazar, ki vodi Center za promocijo zdravja na Kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa UKC Ljubljana.


13.11.2023

Od 20. novembra novosti pri vodenju evidence delovnega časa

20. novembra bodo začele veljati novosti pri vodenju evidence o delovnem času. Zato bomo o teh novostih govorili v ponedeljkovem Svetovalnem servisu na Prvem. Kaj morajo o evidencah vedeti delodajalci in kaj delavci? Na kakšen način je treba voditi evidenco, kateri podatki naj bodo vključeni? Ali evidenco delovnega časa lahko vodi delavec sam? Gost bo odvetnik Luka Švab.


26.10.2023

Alenka Höfferle Felc: Bistvo dobre komunikacije je medsebojno spoštovanje

Alenka Höfferle Felc ima bogato poklicno kariero. Najprej je doštudirala angleščino in francoščino na ljubljanski Filozofski fakulteti in se zaposlila kot profesorica na Gimnaziji Koper. Delo z mladimi ji je bilo sicer všeč, ampak pedagoško delo sčasoma zanjo ni bilo več izziv. Na Radiu Slovenija, takratnem Radiu Ljubljana, je v sedemdesetih letih uspešno opravila avdicijo za napovedovalce. Ker je želela postati zdravnica, je pri 32 letih začela študij medicine, ki ga je tudi končala. Zaposlila se je v UKC Ljubljana kot zdravnica specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine.


18.10.2023

Ne moremo gledati ne vode in ne bregov blizu sebe

»V petih sekundah je bilo vsega konec«, tako so svoje spomine na sodni avgustovski dan, ujmo in plazove, ki so poškodovali in uničili njihove hiše, opisali domačini v zaselku Trbiž. Izpod plazu jim je uspelo rešiti sokrajana, zato so njihove pripovedi še bolj žive, kot bi se ujma zgodila včeraj in ne pred dobrima dvema mesecema. Krajani Trbiža so morali svoje domove zapustiti, saj niso več primerne za bivanje. Začasen dom so našli pri prijateljih in znancih. Zdaj so v negotovosti, kakšna bo njihova prihodnost, kje in kdaj bodo lahko začeli graditi nov dom in novo življenje.


18.10.2023

Majhni smo in ranljivi, če imaš možnost, je treba pomagati

Ekipa Prvega je na terenu v Savinjski dolini. Pred mikrofon smo med drugim povabili Primoža Planovška, ki je človek akcije, njegova zgodba je povezana z dostavo stvari v težko dostopnih krajih v Zgornji Savinjski dolini. V ponedeljek po ujmi je na družbenih omrežjih zasledil, da so zbirni centri polni stvari, ni pa ljudi, ki bi poskrbeli za dostavo nujnih potrebščin. To je bil zanj znak, da je šel preverit, kaj se v resnici dogaja na terenu.


18.10.2023

Psihosocialna pomoč ljudem po ujmi: Pogovor rešuje

Sredin terenski dan Prvega v Savinjski dolini se bo začel ob devetih s Svetovalnim servisom, v katerem bomo predstavili psihosocialno pomoč ljudem, ki so bili prizadeti v avgustovski ujmi, in konkretne nasvete za spopadanje s težavami. V mobilnem studiu Radia Slovenija v Mozirju sta gostji socialna delavka Suzana Hrast in klinična psihologinja Erna Kočnik Knez iz Centra za duševno zdravje v Zdravstvenem domu Velenje.


2.10.2023

Štefanija Lukič Zlobec: Demenco naj sprejmejo za svojo tudi svojci

Svojci oseb z demenco doživljajo velike obremenitve. Ker bolezen napreduje in traja več let ali celo desetletje, osebe z demenco postanejo popolnoma odvisne od drugih in potrebujejo 24-urno pomoč. Kakšna pomoč in podpora je na voljo svojcem? Gostja je predsednica Združenja Spominčica Alzheimer Slovenija Štefanija Lukič Zlobec.


29.9.2023

Evropski dan opazovanja ptic in njihovih selitev

V soboto, 30.9., in v nedeljo, 1.10., potekajo brezplačni dogodki ob Evropskem dnevu opazovanja ptic, ki ga organizira Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. O selitvah ptic in njihovi ogroženosti v pogovoru s Tilnom Basletom. Na fotografiji siva gos, foto: Matevž Škalič


29.9.2023

Miha Kos: Radovednost, napake in ustvarjalnost so gonilo razvoja

Dr. Miha Kos je direktor Hiše eksperimentov, koordinator Noči raziskovalcev (www.nocmoc.eu) in ambasador letošnjega Tedna otroka, ki se bo začel v ponedeljek, 2.oktobra.


25.9.2023

Mesec pred Ljubljanskim maratonom ne delamo velikih sprememb pri vadbi

Kar nekaj razlogov imamo za to, da se bomo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu na Prvem pogovarjali o teku in gibanju. Čez manj kot mesec dni bo v prestolnici Ljubljanski maraton, v soboto smo zaznamovali dan slovenskega športa, začel se je evropski teden športa. V studiu med deveto in pol deseto bo poslušalkam in poslušalcem Prvega znano ime, profesor športne vzgoje in tekaški trener Urban Praprotnik. Odgovarjal bo na vprašanja o pripravah na maraton, dobrih učinkih teka in morebitnih poškodbah.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt