Kmalu bo minilo 13 let uporabe zakona o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja. V tem času je bilo pravnomočno odvzetega za manj kot dva milijona evrov premoženja. Malo. Da bi ti postopki postali učinkovitejši, je vlada pripravila novelo zakona, ki pa ne prinaša bistvenega, tj. znižanja meje za sprožitev finančne preiskave. Ta ostaja pri 50 tisoč evrih, čeprav se je tožilstvo zavzemalo za znižanje na 30 tisoč, pravosodna ministrica celo na 10 tisoč evrov. Odpravlja pa se izključna pristojnost okrožnega sodišča v Ljubljani za obravnavo tožb te vrste. Zakaj so postopki neučinkoviti, katere so ključne težave in ali jih novela zakona lahko odpravi? O tem v tokratnem Studiu ob 17-ih. Gostje: Aleksandra Spasojevič, sekretarka, ministrstvo za pravosodje; Helena Miklavčič, generalna sekretarka, vrhovno sodišče; Barbara Lipovšek, državno tožilstvo; Blaž Kovačič Mlinar, odvetnik.
54 min • 17. 04. 2025
Natanko pred enim letom, 9. aprila 2024, je dr. Katarina Bergant prisegla kot nova generalna državna tožilka. Takrat je poudarila, da si želi moderno, transparentno in učinkovito tožilsko organizacijo, katere temelj so samostojni, suvereni in primerno plačani državni tožilci, ki s svojim delom kot varuhi zakonitosti prispevajo k utrjevanju vladavine prava. Kje smo leto dni pozneje? Veliko je govora o neučinkovitosti pri pregonu korupcije, o pritiskih na tožilstvo, o varnosti tožilcev, ki rešujejo najzahtevnejše oblike organiziranega kriminala. V zadnjem času veliko govorimo o problematiki mladoletniškega kriminala. Kako na vse to gleda generalna državna tožilka, smo jo vprašali v tokratni oddaji Intervju.
48 min • 09. 04. 2025
Konec delovnega tedna je čas za inventuro domačega dogajanja. V Tedenskem aktualnem mozaiku potegnemo črto pod dogajanje, ki je zaznamovalo politični prostor in gospodarstvo. Analiziramo in komentiramo socialna, zdravstvena, gospodarska in vsa preostala družbeno aktualna vprašanja.
28 min • 28. 03. 2025
Kdo bi moral poskrbeti za varnost tožilcev in sodnikov? Lahko delajo v okolju, kjer se počutijo ogrožene? Ali je upravičen prevladujoč občutek v javnosti, da si z dovolj denarja lahko kupiš dobro obrambo na sodišču in se izogneš kazni? Da so torej vedno kaznovani kurji tatovi, velike ribe pa ne. V zadnjih dneh se je spet izkazalo, da je korupcija v Sloveniji velik problem in da se očitno vse bolj razrašča. Ali k temu pripomore tudi občutek prizadevanja za razgradnjo ključnih demokratičnih sistemov? Dr. Miha Šepec je izredni profesor za področje kazenskega prava na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru ter predstojnik Inštituta za kazensko in prekrškovno pravo pri tej fakulteti. Med drugim predava tudi medijsko pravo. Študentje ga opisujejo kot odličnega predavatelja, ki predava zelo zanimivo in si vzame čas za študente. Sodeluje pri številnih mednarodnih projektih. Bil je tudi član novinarskega častnega razsodišča. Leta 2020 je od Zveze društev pravnikov prejel priznanje za mladega pravnika, v zadnjih letih se redno uvršča med 10 najvplivnejših pravnikov po izboru pravnega portala IUS-INFO.
42 min • 19. 02. 2025
Družinsko sodstvo je eno od najpomembnejših in hkrati najbolj občutljivih pravnih področji. V postopkih se tehtajo pravice in upoštevajo okoliščine vsakega konkretnega primera, ključna skrb so koristi otrok. Sodstvo se v družinskih postopkih srečuje s številnimi težavami. Sodni svet ugotavlja, da je stanje skrb vzbujajoče. Da na tem področju močno škripa, je opozorila tudi nedavna sodba evropskega sodišča za človekove pravice v zadevi odvzeti otroci. O težavah na področju družinskega sodstva v tokratni oddaji Studio ob 17-ih. Gostje: Matej Čujovič, vrhovni sodnik in podpredsednik sodnega sveta; Tadeja Oštir, okrožna sodnica, vodja družinskega oddelka na okrožnem sodišču v Ljubljani; Tatjana Milavec, sekretarka skupnosti CSD Slovenije; Tristan Rigler, klinični psiholog.
47 min • 23. 01. 2025
Sodni zaostanki niso več sistemski problem, tako kot so bili v preteklosti. Kljub temu si sodišča še naprej prizadevajo za čim hitrejše reševanje zadev. K temu prispevajo tudi časovni standardi oziroma upravljanje s časom v sodnih postopkih, ki jih je predpisal zakon o sodiščih leta 2016. Gre za orientacijske vrednosti za rešitev določenih zadev. Pomembne so tako za vodstva sodišč kot tudi za stranke. Jolanda Lebar se je o tem pogovarjala s podpredsednikom okrožnega sodišča v Ljubljani Tomažem Bromšetom.
4 min • 03. 01. 2025
Danes je za številne še zadnji delovni dan pred božično novoletnimi prazniki. Etimološko izvor besede praznik pomeni neko praznino, pomeni »biti prazen«. To se nanaša na daljno preteklost, ko je bil prazničen dan prazen dela. Danes so prazniki pravzaprav »polni vsega«. Ali sploh še znamo zares praznovati? O tem smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali z duhovnikom, teologom in pedagogom, doktorjem Romanom Globokarjem.
16 min • 24. 12. 2024
Vodenje ustavnega sodišča je od dosedanjega predsednika Mateja Accetta prevzel ustavni sodnik doktor Rok Čeferin, zadnja tri leta podpredsednik tega sodišča. Ustavno sodišče je v tem letu sprejelo kar nekaj odmevnih odločitev. Med drugim je določilo višino sodniških plač potem, ko vlada več kot leto dni ni uresničila ustavne odločbe. Tik pred koncem leta je ugotovilo neustavnost omejitve oploditve z biomedinsko pomočjo. O tem, v kakšni kondiciji je ustavno sodišče in o napadih na sodstvo, smo se za oddajo Ob osmih pogovarjali z novim predsednikom ustavnega sodišča Rokom Čeferinom.
15 min • 17. 12. 2024
Kaj čaka Sirijo po padcu režima Bašarja al Asada, ki je bil sinonim za represijo, nasilje in gospodarski propad države? Bo uspel miren prehod oblasti? Kakšna bo pri tem vloga mednarodne skupnosti, predvsem ZDA in Rusije? O pasteh, ki čakajo Sirijo v tem občutljivem obdobju smo se pogovarjali z zaslužnim profesorjem mednarodnega prava doktorjem Bojkom Bučarjem.
17 min • 11. 12. 2024
Grožnje sodnikom, neprijavljen shod v ljubljanskem BTC, mafijski umor moškega v Ljubljani. Ali še živimo v varni državi? Kaj dela policija? Obvladuje varnostne razmere? Kaj pa globalna varnost? Vojna na tleh Evrope, številna druga krizna žarišča, ki bodo na staro celino zagotovo naplavila nov val migracij. Nekatere države svoje ljudi že opozarjajo, da morajo biti pripravljeni. Pregledujejo zaklonišča, državljanom delijo letake z navodili v primeru krize ali vojne. Kako varni torej smo? Odgovore smo iskali v oddaji Ob osmih.
15 min • 05. 12. 2024
V zadnjem času je vse več vsakovrstnih pritiskov na sodstvo. "Krivosodje in mafija" je v torek pred celjskim sodiščem vzklikala množica, ki jo je k temu spodbudil prvak največje opozicijske stranke. Utemeljeno? Vsak ima pravico do mnenja, tudi do protesta, toda brez nasilja, brez sovražnega govora. Poleg tega je sodstvo ena od vej oblasti. Pritiski na sodnike, zlasti v konkretnih primerih, niso dopustni. Po drugi strani pa bi moralo sodstvo pomesti pred svojim pragom in s tem kritikom odvzeti snov za pritiske nanj. Tudi o tem je bil govor v tokratni oddaji Ob osmih. Gostja bo ministrica za pravosodje Andreja Katič.
16 min • 29. 11. 2024
Zmaga Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v združenih državah Amerike je povzročila vihar na kapitalskih in kripto trgih. 10 najbogatejših Američanov je samo v enem dnevu svoje premoženje povečalo za 60 milijard evrov. V ZDA beležijo spodbudne makroekonomske rezultate, Evropa se bori, da ne bi zapadla v recesijo. Bitcoin še naprej raste, zdaj se vrstijo ugibanja, kdaj se bo zavihtel nad 100 tisoč dolarjev. Kaj se dogaja? O tem v tokratni epizodi oddaje Ob osmih z Blažem Bračičem, članom uprave NLB Skladi.
15 min • 26. 11. 2024
Po uspešno zaključenih dveletnih pogajanjih in podpisu še zadnjih ključnih dokumentov konec prejšnjega tedna, se bodo zaposlenim v javnem sektorju z novim letom zvišale plače. V povprečju za od 250 do 350 evrov bruto. Ne naenkrat, postopno v treh letih. Najnižja osnovna plača v javnem sektorju bo minimalna. Nihče ne bo prejel manj. Kaj pa gospodarstvo? Povprečna neto plača v zasebnem sektorju je bila julija za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju. V nekaterih podjetjih se plače ne usklajujejo niti z inflacijo. Kaj lahko, ob napovedih odpuščanj v nekaterih podjetjih, pričakujejo zaposleni v gospodarstvu? O tem v oddaji Ob osmih s predsednico zveze svobodnih sindikatov Lidijo Jerkič.
14 min • 20. 11. 2024
Nemčija, dolgo časa simbol politične stabilnosti, je ostala brez večinske vlade. Koalicijski trojček se ni mogel zediniti o proračunu in ukrepih za pomoč gospodarstvu, koalicija semafor je razpadla. Sledile bodo predčasne volitve, 23. marca prihodnje leto. Nemčije pa ne pesti samo politična ampak tudi gospodarska kriza. V težavah je zlasti avtomobilska industrija. O vsem tem smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali z našo dopisnico iz Nemčije Majo Derčar.
16 min • 13. 11. 2024
Vodenje kmetijsko gozdarske zbornice je pred nekaj dnevi prevzel Jože Podgoršek, nekdanji kmetijski minister in predsednik foruma za kmetijstvo in podeželje stranke SDS. Ob tem so je pojavili očitki, da je osrednjo kmetijsko organizacijo prevzela politika in da gre za politizacijo kmetijske zbornice. A Slovensko kmetijstvo ima tudi veliko bolj resne probleme. Na primer razprodajo živilsko predelovalne panoge tujcem, v večini Hrvatom. Z njim smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali o aktualnih izzivih na področju kmetijstva.
16 min • 05. 11. 2024
Odvetništvo predstavlja neločljiv in pomemben del pravosodnega sistema in pomemben člen delovanja pravne države in demokracije. Pred kratkim je slovenska odvetniška zbornica obeležila 156-to obletnico organiziranega delovanja. 25-ti oktober pa je bil evropski dan odvetnikov. Letošnja tema je bila: neodvisni odvetniki-močna demokracija. V ospredju je bila tudi samoregulacije odvetniškega poklica. O tem smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali s podpredsednikom Evropskega sveta odvetniških zbornic Romanom Završkom.
15 min • 30. 10. 2024
Opolnoči se bo končala javna obravnava predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je močno razburila. Pripomb je polno. Oglasili so se zdravniki, pacienti, sindikati, politika. Največ razburjenja povzroča člen zakona, ki prepoveduje zaposlenim v javni mreži delo pri samoplačniških zasebnikih. Eni temu odločno nasprotujejo, drugi opozarjajo, da je treba prepoved natančno opredeliti. Se res lahko zgodi, da bo iz javnih zavodov v zasebno sfero odšla večina specialistov na primer plastične kirurgije, dermatologije in še nekaterih. O tem smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.
15 min • 16. 10. 2024
Pred enim mesecem so v Veliki Britaniji zaradi prenapolnjenosti zaporov in nevzdržnega stanja v njih na prostost predčasno izpustili 1750 zapornikov. Se kaj podobnega lahko zgodi tudi pri nas? Zapori v Sloveniji so tako polni kot še nikoli. Primanjkuje pravosodnih policistov. Ker jih je premalo ne morejo spremljati pripornikov in zapornikov na sodišča, zato odpadajo obravnave. Državni zbor je že sprejel novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki med drugim predvidevajo možnost prekinitve prestajanja kazni zapora. O tem kakšne so razmere v zaporih in kdaj bodo začeli izvajati ukrepe iz novele zakona smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali s prvim človekom zaporskega sistema Bojanom Majcnom.
15 min • 09. 10. 2024
Študijska središča so vnovič preplavili študentje. Številni so že ali še bodo tam iskali tudi stanovanja. Za vse ni dovolj prostora v študentskih domovih. Tisti, ki v njih prostora ne dobijo so si primorani bivanje urediti pri zasebnikih, kjer pa so najemnine nekajkrat višje. Stiske študentov so največje v Ljubljani in na Obali. Najemniški trd stanovanj je vse slabši in slabo reguliran. O stanju na nepremičninskem trgu, zlasti o možnosti najema stanovanjv oddaji Ob osmih.
14 min • 01. 10. 2024
V teh dneh veliko prahu dviguje predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je vlada poslala v javno obravnavo. Ena od ključnih rešitev je , da zdravniki, zaposleni v javnem sektorju ne bodo smeli več opravljati samoplačniških storitev v praksi. Zdravniške organizacije opozarjajo, da to vodi v propad javnega zdravstva, daljše čakalne dobe in slabšo kakovost storitev. In, da politika nima nobene ideje kaj je ključni problem v zdravstvu in kako ga rešiti. Na ministrstvu za zdravstvo pa odgovarjajo, da je javno razprava o noveli namenjena temu, da vsi deležniki podajo pripombe in da so odprti za vse predloge in izboljšave. V oddaji Ob osmih smo se pogovarjali z družinskim zdravnikom – koncesionarjem.
15 min • 26. 09. 2024