Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Uredništvo zunanjepolitičnih oddaj

Matej Hrastar

187 prispevkov



Janko Petrovec: Pri Frančiškovih reformah govorimo bolj o slogu kot o ukrepih

Papež Frančišek bo ostal v spominu kot skromen, a karizmatičen voditelj, ki so ga poleg katolikov globoko spoštovali tudi ateisti in pripadniki drugih religij. Kako globoko pa so segle spremembe, ki jih je uvedel v Cerkev, in kakšen papež bo prišel za njim? O tem z našim nekdanjim dopisnikom, ki je v Rimu prebil večino Frančiškovega pontifikata, Jankom Petrovcem.

17 min 22. 04. 2025


Marko Rakovec: Težko si predstavljamo državo, ki bi zaradi haaške tiralice prijela Putina

Madžarska v začetku meseca kljub haaški tiralici ni prijela izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja, še več: sporočila je, da izstopa iz Mednarodnega kazenskega sodišča. Ameriški predsednik Trump je februarja proti sodišču uvedel celo sankcije, tudi ruski predsednik Putin je še vedno na prostosti. Ali nastaja dvotirni pravni red: eden za šibke države, drugi za močne? In kakšen je sploh še vpliv ostalih mednarodnih ustanov, kot so Združeni narodi in Svet Evrope, ki so bile ustanovljene za zagotavljanje miru, pravičnosti in človekovih pravic, a se njihova moč razbija ob čereh geopolitične realnosti? O tem v oddaji Ob osmih z mednarodno pravnim strokovnjakom in dolgoletnim diplomatom Markom Rakovcem.

16 min 15. 04. 2025


France Arhar: Pri denarju sta samo dve kategoriji: strah in zaupanje

Če trgi kaj sovražijo, je to negotovost, so vedno govorili finančni poznavalci. Kaj porečejo na vsakodnevne pretrese, ki jih z muhastimi in z navadno logiko težko razumljivimi odločitvami glede carin, vsak dan povzroča ameriški predsednik Trump? Kaj naj storijo centralne banke in kako je pripravljena Slovenija, ki že dolgo čaka na novega guvernerja? Ob osmih o tem s prvim guvernerjem Banke Slovenije Francetom Arharjem.

17 min 11. 04. 2025


Marta Kos: Če ne z Vučićem, s kom naj se v Srbiji pogovarjamo?

Evropska komisarka za širitev Marta Kos je te dni v Sloveniji, v enem od tvitov iz domovine je poudarila vrednote demokracije, solidarnosti in pravne države. Da je vse troje v Vučićevi Srbiji razpadlo, že od novembra tam kriči na sto tisoče protestnikov. Zato je številne razočaralo dejstvo, da je komisarka sprejela Vučića kmalu po tisti razgreti soboti, ko naj bi na demonstracijah zapel tudi zloglasni zvočni top, in na istem omrežju X pisala celo o konstruktivnem pogovoru - o protestih pa nič. Zakaj je tako, kako v Bruslju gledajo na napetosti na Zahodnem Balkanu in kakšni izzivi so pred Evropsko unijo, v prvem intervjuju z Marto Kos za slovenske medije po prevzetju komisarskega položaja.

26 min 27. 03. 2025


Tamara Pavasović Trošt: Na protestih v Srbiji ni evropskih zastav

Kaj po množičnih protestih v Srbiji? Ali se iz več sto tisoč glave množice razvija politično gibanje, ki bi prevzelo odgovornost in Srbijo usmerilo na novo pot? Predsednik Aleksandar Vučić se, tudi ob molku iz Bruslja, še vedno zdi trdno zasidran na čelu države. Bo prej popustil on ali protestniki? V tokratni epizodi Ob osmih o tem s sociologinjo Tamaro Pavasović Trošt z ljubljanske ekonomske fakultete.

15 min 18. 03. 2025


Najprej se skrhajo robovi

Na področju svetovne politike se zadeve ne umirjajo. Še tisto malega upanja za mir v Ukrajini je splahnelo po neomajnih sporočilih iz Moskve. A še bolj kot dogovori »velikih«, na nestabilnost razmer v svetu kaže dogajanje na robovih, v manjših državah, tudi v naši soseščini. Matej Hrastar je v Labirintih sveta pod drobnogled vzel tri politike, ki so se iz različnih razlogov znašli v navzkrižju z zakonom. V današnjem svetu je kljub dokaj jasnim znakom težko določiti ali gre za negativce, žrtve ali junake.

10 min 14. 03. 2025


Faris Kočan: ZDA so Dodika dvignile in lahko ga izpljunejo

Bosna in Hercegovina se je po izreku kazni predsedniku entitete Republike Srbske Miloradu Dodiku znašla v najhujši krizi po koncu vojne pred 30 leti. Dodik je izjavil, da daytonska Bosna in Hercegovina ne obstaja več ter državnim organom odrekel gostoljubje na ozemlju entitete. V času zaostrenih razmer v mednarodni politiki težave zahodnega Balkana zlahka spregledamo, a hkrati ne smemo pozabiti, da je ta del sveta že večkrat povzročil širše konflikte, kot se je sprva zdelo. Tokrat smo se pogovarjali s profesorjem mednarodnih odnosov dr. Farisom Kočanom.

15 min 12. 03. 2025


Ženske v športu: Naivno je misliti, da ne potrebujemo kvot

Dan pred osmim marcem se bomo posvetili enakopravnosti žensk na področju, kjer vajeti še vedo trdno v rokah držijo moški – športu. Z izjemo nekaj posamičnih športov so ženske športnice plačane precej slabše kot njihovi moški kolegi. Je razlog samo v številčnosti občinstva? Zakaj ni več žensk tudi v vodstvenih organih klubov in športnih organizacij? O tem v tokratni oddaji Ob osmih z dvema strokovnjakinjama. Gostji: - Andreja Leskovšek McQuarrie, nekdanja alpska smučarka, olimpijka in nekdanja predsednica ŽNK Radomlje - Tanja Kajtna, Fakulteta za šport UL

17 min 07. 03. 2025


Hvala bogu za dobre ljudi

V današnjem svetu je težko ločiti zrno od plev, celo dobro od slabega, saj na vsakem koraku naletimo na relativizacije. Če je z resnim obrazom mogoče trditi, da so besede in početje ameriškega predsednika dobrodošel in nujen odgovor na vse mogoče krize, potem lahko z enako gotovostjo rečemo skoraj vse. Tudi zato so v takšnem trenutku potrebni ljudje, ki rečejo bobu bob in ne upognejo hrbta pod vsakim udarcem.

12 min 28. 02. 2025


Pogovori o koncu vojne brez Ukrajine in Evrope

Bliža se tretja obletnica ruskega napada na Ukrajino, hkrati pa so se začeli pogovori o končanju vojne. Donald Trump sicer ne bo izpolnil predvolilne obljube, da bo vojno končal v nekaj dneh. Do tega pa očitno namerava priti na povsem drugačnih osnovah, kot bi si to želeli Evropa in Ukrajina, morda celo na njun račun. Ali bo ruski predsednik Vladimir Putin na ta način iz ukrajinske krize izšel kot zmagovalec? O trenutnih razmerah, evropskem odgovoru na sporočila ameriške administracije in izhodiščih za mirovna pogajanja v tokratnem Studiu ob 17.00. Gostje: mag. Mirko Cigler, nekdanji diplomat in publicist; dr. Klemen Grošelj, obramboslovec; Miha Lampreht, nekdanji dopisnik RTV Slovenija iz Moskve; Vlasta Jeseničnik, dopisnica RTV Slovenija iz Moskve.

55 min 20. 02. 2025


Andrej Benedejčič: Glede ameriških sporočil ni treba dramatizirati

Bosta Evropa in Ukrajina imeli kaj besede pri odločanju o končanju vojne v Ukrajini ali bosta lahko le nemočno opazovali delitev plena med ZDA in Rusijo? Kaj lahko Evropa stori z močnimi argumenti, če prevlada argument moči? Kot kažejo dogodki minulega konca tedna in zadnjih ur, smo že globoko zakorakali v nov svetovni red, Evropa pa ob tem šele skuša strniti vrste. O tem, kakšni so odnosi znotraj ustaljenih zavezništev, se Ob osmih pogovarjamo z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

18 min 18. 02. 2025


Marko Grobelnik: Regulacija ni glavni razlog, da Evropa zaostaja pri umetni inteligenci

Pariz gosti dvodnevni vrh o umetni inteligenci, kjer je zbrana smetana voditeljev podjetij, držav in raziskovalcev - med drugim tudi prva moža podjetij OpenAI in Google. V minulih tednih je na tem področju ameriške tehnološke gigante ulovila Kitajska, Evropa pa ostaja daleč zadaj. Je to lahko prelomna točka evropskega zatona? Iz Pariza se nam v oddajo Ob osmih oglaša Marko Grobelnik z Inštituta Jožef Stefan, ki je tudi soustanovitelj Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco IRCAI, ki deluje pod okriljem UNESCA.

17 min 11. 02. 2025


Tilen Lamut: Luka bo od LeBrona prevzel vajeti igre Lakersov

Menjava igralcev, ki Luko Dončiča iz Dallasa vodi v Los Angeles, še vedno močno odmeva. Da se je Dallas na vrhuncu kariere odrekel enemu najboljših igralcev na svetu, in to krepko pod ceno, poraja številna vprašanja. Sila zanimivo je tudi to, da z dogovarjanjem športnih direktorjev obeh klubov nista bila seznanjena ne Dončić ne najboljši igralec Lakersov Lebron James. Na nekatera nepojasnjena vprašanja skušamo odgovoriti v tokratni epizodi oddaje Ob osmih s športnim komentatorjem Tilnom Lamutom.

16 min 04. 02. 2025


Anže Tomić: DeepSeek pravi: 'Vaši podatki so shranjeni na varnih strežnikih na Kitajskem'?!

Če vas vsaj malo zanima tehnologija, ta teden niste mogli mimo kitajskega zagonskega podjetja DeepSeek, ki je z zelo nizkimi stroški razvoja svojega pogovornega robota šokiral ameriške tehnološke gigante in zahodne borze. Je ameriška prevlada v sektorju umetne inteligence končana? O tem se v današnji oddaji Ob osmih pogovarjamo s kolegom Anžetom Tomićem, poznavalcem področja sodobnih tehnologij.

16 min 30. 01. 2025


Osovraženo sočutje

Ne glede na to ali se strinjamo z Donaldom Trumpom ali ne, že po prvih dneh njegovega drugega mandata je očitno, da odslej nič več ne bo, kot je bilo. To velja tudi za globalna razmerja, kjer je dokončno prevladal zakon močnejšega. Kar ni dobro znamenje ne za Ukrajince, še manj za Palestince, na nove razmere pa se bo morala privaditi in prilagoditi tudi Evropa. Svet, ki je vsepovprek nasičen z Donaldom Trumpom, skuša v Labirintih sveta razumeti Matej Hrastar.

14 min 24. 01. 2025


Barbara Šurk: Trump je ob bučnem aplavzu pravkar ustoličil ameriški imperializem

Donald Trump je nastopil drugi mandat na čelu ZDA in takoj izdal več prelomnih izvršilnih ukazov. V prvem mandatu se je učil, vmes je moral zamenjati kar nekaj sodelavcev. Zdi se, da ima zdaj ob sebi popolnoma predane »vojščake« in še nekaj multimilijarderjev, ki so z njim usklajeni. Bo sploh kdo oporekal njegovim odločitvam? O tem, v kakšen svet smo se zbudili, tokrat z dolgoletno dopisnico Associated Pressa iz ZDA in z Bližnjega vzhoda Barbaro Šurk.

18 min 21. 01. 2025


Klemen Grošelj: Najboljša rešitev za Gazo bi bil protektorat EU

Včeraj zvečer je odjeknila novica, da so pogajalci v Katarju končno dosegli dogovor o premirju v Gazi. Vojne s tem še ni konec, orožje naj bi potihnilo za vsaj šest tednov. Kaj dogovor prinaša za Palestince in kako vse skupaj vpliva na Izrael, konkretneje na položaj premiera Benjamina Netanjahuja? V tokratni epizodi Ob osmih smo za razlago zapletenih razmerij prosili obramboslovca Klemna Grošlja.

18 min 16. 01. 2025


Jure Stojan: Zelo javni manevri Elona Muska prej znak šibkosti kot moči

Najbogatejši Zemljan Elon Musk se je očitno odločil, da bo njegov denar dejansko postal sveta vladar. Najprej si je kupil družbeno omrežje, ki mu pomaga širiti glas, potem je tudi dobesedno s svojimi milijoni pomagal do Trumpove izvolitve, v zadnjih tednih se poigrava z evropsko politiko. O tem, kako Musk vsem na očeh sprevrača svetovni red, v oddaji Ob osmih z dr. Juretom Stojanom, partnerjem in direktorjem razvoja ter raziskav na Inštitutu za strateške rešitve.

16 min 14. 01. 2025


Luka Lisjak Gabrijelčič: Rusija je sponzorka vseh skrajno desnih sil v Evropi

Avstrijski skrajno desni Svobodnjaki so v roke dobili mandat za sestavo vlade, prvič se utegne zgoditi, da bodo postavili kanclerja. Propad koalicijskih pogajanj med avstrijskimi strankami sredine prihaja kot svarilo pred nemškimi predčasnimi volitvami, da se na oblast lahko povzpnejo tudi radikalne sile. Kaj vzpon skrajne desnice pomeni za Evropo? Gost v oddaji Ob osmih je zgodovinar in publicist Luka Lisjak Gabrijelčič.

17 min 07. 01. 2025


Zunanja politika 2024: Leto polno trpljenja, vojn in naravnih katastrof

Vojna v Gazi in spremljajoče zaostrovanje na Bližnjem vzhodu, nadaljevanje vojne v Ukrajini ter zmaga Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah so glavni poudarki leta na globalni ravni. V strnjenem pregledu pa pregledamo še nekatere druge teme, ki so zaznamovale leto, na primer evropske volitve in vojno v Sudanu, ki neupravičeno ostaja spregledana.

29 min 31. 12. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt