Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Uredništvo za dopisništva v Sloveniji

Metka Pirc

156 prispevkov



28.3.2024

Jernej Stritih: V Sloveniji je težko najti prostor za vetrnice

Okoljska kriza se samo še poglablja, časa za uresničevanje podnebnih ciljev zmanjkuje. Razburjajo umeščanja obnovljivih virov v prostor, hkrati smo se zavezali k opuščanju fosilnih goriv in torej zaprtju premogovnika in Teša. Očitno se bomo še naprej lahko ogrevali na zemeljski plin in drva, koalicija obljublja, da bo v novem energetskem zakonu črtala prepoved vgradnje kotlov na lesno biomaso v nekaterih novih stanovanjskih stavbah. Čemu smo se kot družba pripravljeni odpovedati, da zaščitimo naravo? O zelenih virih se je Metka Pirc pogovarjala s strokovnjakom za varstvo okolja Jernejem Stritihom.


21.3.2024

Jelko Gros: Domišljiji ne smeš dati omejitev

Pred nami je planiški praznik, finale v smučarskih skokih za moške in ženske. Letos bo Planica prvič gostila tudi finale ženske sezone, v kateri je skupno zmago že potrdila 19-letna Nika Prevc. Kljub pomladnim temperaturam je snega na letalnici dovolj, to je potrdil tudi včerajšnji tradicionalni prvi preizkus. V tokratni epizodi Ob osmih je gost Jelko Gros iz terenskega studia v dolini Pod poncami, ki je v devetdesetletih prerasla v dolino svetovnih rekordov.


16.3.2024

Tara Ledinek

Duševno zdravje mladih je v zadnjih letih še posebej na preizkušnji, pa ne samo zaradi pokovidnega obodja, predvsem zaradi digitalizacije, želje po doseganju idealov. Tako ugotavlja Korošica Tara Ledinek. V domačih Ravnah je današnja lokalna junakinja dobro poznana. Je predsednica ravenskega mladinskega sveta, okviru katerega se zavzema za preventivo predvsem na področju duševnega zdravja. Pred letom in pol je končala študij medicine kot najboljša študentka vpisne generacije. Metka Pirc nam jo bo predstavila kot lokalno junakinjo.


14.3.2024

Koroške turistične kmetije: "kjer se odpre nebo in svet"

Turistične kmetije predstavljajo pobeg od hitrega načina življenja. V Sloveniji je okoli 1300 turističnih kmetij, kar pomeni okoli 1000 nosilcev dopolnilnih dejavnosti. Kot ugotavlja Renata Kosi iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje, je trend 7 – odstotna rast takih kmetij. Lani so ustvarili okoli 250 tisoč nočitev, kar je podobno kot v letu 2019, ko je bilo zanje rekordno leto. Koroška izstopa po butičnem turizmu in povezovanju z naravo. Tam v treh dolinah deluje okoli 40 turističnih kmetij. V tokratnem Lokalnem času pa smo raziskali, kako je so škotsko nižinsko govedo pripeljali v koroške hribe, kako je mogoče, da ena najboljših koroških kuharic sploh ni kuharica, ampak agronomka. Pogovarjali smo se s predstavniki turističnih kmetij z vseh treh dolin, Mislinjske, Dravske in Mežiške.


14.3.2024

Tanja Borčić Bernard: V supervolilnem letu na Hrvaškem glavna tema korupcija

Na Hrvaškem bo to leto v znamenju volitev. Konec aprila ali v začetku maja bodo najprej parlamentarne volitve, 9. junija bodo tako kot v Sloveniji volitve v Evropski parlament, proti koncu leta bodo sledile še predsedniške volitve. Hrvaški premier Andrej Plenkovič naj bi sabor razpustil prav danes, predvolilna retorika pa se je že začela. Ena od predvolilnih tem bodo zagotovo tudi migracije in migracijski centri. O razmerah na Hrvaškem v oddaji Ob osmih z dopisnico RTV Slovenija iz Hrvaške Tanjo Borčić Bernard.


4.3.2024

Ime meseca februarja: Andrija Halužan

Ime meseca februarja je postal Andrija Halužan, zdravnik splošne medicine v Vuzenici, ki v svoji ordinaciji paciente sprejema že 53 let. Pri 80. letih ostaja predan svojemu delu in vztraja, ker ni mlajših kolegov, ki bi ga nadomestili. Kritik sodobne, egoistične družbe trdno verjame, da pacienti niso krivi za stanje slovenskega zdravstva in je zato eden od tistih, ki se stavki zdravnikov niso pridružili.


27.2.2024

Jože Jeromel: Tudi ameriške violine so narejene iz slovenskega lesa

V Slovenj Gradcu že 18 let pripravljajo licitacijo našega najbolj vrednega lesa z vseh koncev Slovenije. Dražba velja za največjo v tem delu Evrope in je eden od znanilcev razmer v panogi. Slovenske gozdove pestijo podnebne spremembe, ki iz naših gozdov med drugim izpodrinjajo smreko, ta pa je med najbolj zaželenimi drevesnimi vrstami. Nekoliko ostrejša klima je na Savinjskem, Gorenjskem in Koroškem, zato upajo, da bi se tam ohranila. 80 odstotkov slovenskih gozdov je v zasebni lasti, na dražbi les letos prodaja 760 lastnikov. O tem Ob osmih z Jožetom Jeromlom, predsednikom društva lastnikov gozdov Mislinjske doline.


21.2.2024

Miha Lampreht: Mrtev Navalni je lahko politično celo močnejši

Na smrt ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega so se odzvali voditelji držav in institucij po vsem svetu. Moskovske oblasti pa so svarile pred protesti, ki so tam prepovedani. Sledil je največji val aretacij po političnih dogodkih v Rusiji od septembra 2022, ko so aretirali protestnike, ki so nasprotovali delni mobilizaciji rezervistov za Ukrajino. Kakšna bo Rusija po smrti Navalnega in kako bo to vplivalo na svet, v oddaji Ob osmih v pogovoru z Miho Lamprehtom.


16.2.2024

6pack Čukur: Dan za izbiro poklica, pa tudi dobrega vzdušja in večnih prijateljev

Danes in jutri bo v mestnih središčih še malo več gneče, kot ponavadi, Delno jo gre pripisati tudi informativnim dnevom. Srednje in višje šole ter fakultete po vsej Sloveniji bodo namreč obiskali bodoči dijaki in študenti. Za srednješolske programe bo v novem šolskem letu na voljo nekaj več kot 26 tisoč vpisnih mest, za študente skoraj 12 tisoč vpisnih mest. Mladi intenzivno razmišljajo o svoji prihodnosti. Sprašujejo se kako priti do želenega poklica.Tokratni sogovornik je Boštjan Čukur, bolj znan kot 6 pack Čukur. Najbolj znan glasbenik med keramičarji. Tudi učitelj praktičnega pouka.


6.2.2024

Rafael Mihalič: Jedrska energija je edino, kar nam preostane

Slovenija sprejema več dokumentov na področju energetike, saj sledi evropskemu cilju, da postane podnebno nevtralna do leta 2050. A vse to zaenkrat za nas pomeni uvozno odvisnost. Če je politika ta trenutek poenotena glede graditve nove jedrske elektrarne, se je zataknilo pri energetskem zakonu in omejevanju lesne biomase in plina. Kaj nas čaka in kako bomo pridobivali elektriko v prihodnje. O tem v današnji oddaji Ob osmih Rafael Mihalič, vodja laboratorija za oskrbo z električno energijo na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko.


30.1.2024

Stane Rožman: Novo jedrsko elektrarno lahko dobimo v desetih letih

Odločitev glede gradnje drugega bloka krške jedrske elktrarne, bi bilo treba sprejeti čim prej, smo prejšnji teden slišali na posvetu, ki sta ga skupaj pripravila državni svet in Gospodarska zbornica Slovenije. Predsednik vlade Robert Golob je za danes popoldne na posvet o tem povabil politični vrh. Ali podpirajo jedrsko energijo, bodo povedali tudi ljudje na referendumu. A kdaj? Nekateri se zavzemajo, da bi referendum speljali že letos v začetku junija, hkrati z evropskimi volitvami. Čeprav je javnost pretežno naklonjena jedrski energiji, je pomembno vedeti čim več o tej daleč največji naložbi na področju energetike pri nas. O tem v oddaji Ob osmih nekdanji dolgoletni predsednik upave Nuklearne elektrarne Krško Stane Rožman.


27.1.2024

Gradovi Kralja Matjaža: Vsak je junak na svoj način

V Črni na Koroškem se danes družijo in merijo ekipe v graditvi gradov Kralja Matjaža. Gre za že 32. prireditev po vrsti, v vseh teh letih pa so tekmovalci postavili kar 1430 skulptur v čast Kralja Matjaža. V občini si sicer prizadevajo, da bi dogodek vpisali v register nesnovne kulturne dediščine. Dogodek se bo sklenil jutri, ko bo program tradicionalno namenjen otrokom.


24.1.2024

Preselitve in obnova skoraj pol leta po poplavah, "najhujša je negotovost"

»Še vedno ponoči razmišljam o svojem domu in ga sanjam. Morali pa se bomo navaditi, če na isti lokaciji ne bomo mogli več živeti,« pripoveduje Renato Vastl s Poljane na Koroškem, ki se bo moral izseliti. Trenutno je na seznamu 348 objektov po Sloveniji, daleč največ v Zgornji Savinjski dolini. Prav zdaj se predstavniki vladne službe za obnovo po poplavah individualno pogovarjajo z lastniki objektov na ogroženih območjih. Težko pričakovane so cenitve objektov. Kako bodo določili razlivna območja, kdo lahko ostane in kdo ne, kakšno je stanje na treh najbolj znanih slovenskih plazovih, ki ogrožajo vasi in ključne cestne prometnice ter še vedno kažejo zobe. Kako bomo dolgoročno bivali v teh okoljih? Gostje Studia ob 17.00 so bili: Boštjan Šefic, vodja vladne službe za obnovo po poplavah; Rok Fazarinc, gradbeni inženir, hidrotehnik, ki sodeluje pri številnih projektih protipoplavne varnosti na slovenskih vodotokih; Miloš Bavec, direktor Geodetskega zavoda Slovenije; Majda Potočnik, županja Rečice ob Savinji.


18.1.2024

Boštjan Šefic: Na račun obnove po poplavah ne bomo dovolili neupravičenih dobičkov

Večina prebivalcev na območjih, ki so jih prizadele uničujoče poplave, zimo preživlja na drugih lokacijah. Eni živijo tako rekoč s kovčkom na vratih, vedno pripravljeni, da ob nevarnosti zbežijo na varno. Drugi so v stanovanjih, ki so jim jih priskrbeli prijatelji, družina ali občina. Čas odkriva vedno nove posledice avgustovske ujme. Kako se bomo spopadli s plazovi in vodotoki? Za izseljene prebivalce pa je najhujša negotovost, da ne vedo, kdaj in kje bo njihov novi dom. Prva nakazila za nove domove naj bi v najbolj optimističnem scenariju prejeli že konec maja. A pred tem je treba opraviti cenitve. Ta teden se je vladna služba za poplave pogovorila z vsemi Korošci, ki bodo morali zapustiti svoj dom, prihodnji teden se odpravljajo še v Zgornjo Savinjsko dolino. Gost tokratne oddaje Ob osmih vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic. Z njim se je pogovarjala Metka Pirc.


13.1.2024

Primož Ternik

Gonilna sila radeljskih gasilcev Primož Ternik je življenje namenil prostovoljcu. Prihaja iz dela Koroške, ki so mu lanske poplave nekako prizanesle, a orjejo ledino pri organiziranosti njihove dejavnosti. Je predsednik radeljskih prostovoljskih gasilcev in poveljnik gasilske zveze društev Dravske doline. V Radljah je z novim letom zaživelo poklicno gasilsko jedro, prvo takšno na Koroškem. Tudi zato, ker precej ljudi dela čez mejo, so ugotovili, da imajo pomanjkanje razpoložljivih operativnih gasilcev predvsem v dopoldanskem času. S poklicnim jedrom bodo to rešili. Hkrati v regiji že deluje regijski gasilski poligon, ki je dragocena pridobitev za usposabljanja gasilcev v regiji in širše.


9.1.2024

Igor Benko: Nesreča v Križni jami tudi posledica podnebnih sprememb

Skoraj polovica Slovenije leži na kraškem ozemlju, število odkritih jam se iz leta v leto povečuje. A tudi nesreče beležijo vsako leto. Najpogosteje se zgodijo zaradi presenečenj, ki jih je kraški svet poln. Za majhno luknjo na površini se lahko skriva večstometrski kraški rov, ki nepoznavalce preseneti. A laikom je dovoljen vstop samo v turistične jame. Teh je v Sloveniji 26. Slovenske jame so zanimive za obiskovalce in raziskovalce, jamarstvo pa velja za naporno aktivnost, predvsem zaradi težko dostopnega terena. Zakaj sta se dva vodnika in tričlanska družina kljub dežju odpravila v Križno jamo? Kaj to pomeni za obisk slovenskih turističnih jam, kako varen je ta turizem v prihodnje in kako lahko takšne nesreče preprečimo? Voditeljica oddaje Ob osmih Metka Pirc se bo o tem pogovarjala s predsednikom Jamarske zveze Slovenije Igorjem Benkom.


5.1.2024

Brane Piano: Življenje je predvsem smešno, šele potem tragično

Bremena aktualnega trenutka postanejo lažja, če jih znamo vključiti v humor. Še posebej v tistega najbolj žlahtnega, kar naj bi veljalo za satiro. V celjski regiji satiro sistematično gojijo že več kot pol stoletja. Pred izurjenim peresom celjskih novinarjev ni varen nihče. Voditeljica oddaje Metka Pirc je z nekdanjim novinarjem Dela Branetom Pianom pogledala na leto, ki se je pravkar izteklo s humorne plati. V tokratni epizodi boste izvedeli, da so najbolj zabavne reči nastajale kar v spalnici enega od novinarjev, saj je bilo tam največ prostora. Celjski aktiv društva novinarjev pa je za delo v satiričnem časopisu Pipec pred nedavnim prejel tudi nagrado Društva novinarjev Slovenije.


27.12.2023

Boštjan Paradiž: Za gospodarstvom je težko leto

Za slovenskim gospodarstvom je leto pretresov. Močno so poslovanje v energetsko intenzivnih panogah zaznamovale visoke cene energentov, na dveh tretjinah Slovenije pa poplave. Tokratno oddajo Ob osmih smo posneli na terenu, v regiji, ki so jo močno zaznamovale poplave, hkrati pa od tam prihajajo največji slovenski izvozniki. Koroška je tudi dežela, ki jo pesti odhajanje mladih in kadrov na sploh, najprej čez mejo. Voditeljica oddaje Metka Pirc je pred mikrofon povabila Boštjana Paradiža, direktorja podjetja Vabo, ki upravlja z največjim koroškim smučiščem Kope. Hkrati je predsednik regionalne koroške gospodarske zbornice.


19.12.2023

Andrej Šter: Pogovora ne more nadomestiti nobeno nakazilo

Kakšni bodo prazniki na poplavnih območjih? Zakon o obnovi je sprejet, humanitarne akcije so stekle, a poplavljene hiše ostajajo vlažne in prazne. Najhuje bi bilo, da bi pozabili na ljudi, ki so že tako osamljeni, zdaj pa jih pestijo še vse ostale skrbi. Koroška že tako velja za izpostavljeno regijo, podobno velja za Zgornjo Savinjsko. Številka 114 za pomoč vsem po poplavah še vedno deluje. Med prazniki skušajo vzpostaviti posebno akcijo, uskladiti različne službe in spodbuditi prav vse, naj pogledajo pri sosedu in mu namenijo tople besede. O tem sta se v oddaji Ob osmih pogovarjala voditeljica Metka Pirc in vodja klicnega centra 114 Andrej Šter.


13.12.2023

Maša Kljun in Raiven: Na Evroviziji samo pesem ni dovolj

Počasi se začenja stopnjevanje napetosti pred tekmovanjem za pesem Evrovizije, ki bo maja prihodnje leto na Švedskem. Potem, ko so fantje s skupine Joker Out na tekmovanju za pesem Evrovizije letos pustili odličen vtis, so se na RTV Slovenija odločili, da bo Slovenijo na 68-tem tekmovanju za pesem Evrovizije prihodnje leto zastopala pevka Raiven. Na razpis se je prijavilo več kot 100 kandidatov, v ožji izbor jih je prišlo pet, na mednarodno žirijo pa je največji vtis naredila Raiven. O izboru, pričakovanjih, pesmi, ki je še ne poznamo, se je Metka Pirc v tokratni epizodi oddaje Ob osmih pogovarjala z vodjo evrovizijske delegacije na RTV Slovenija Mašo Kljun in pevko Raiven.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt