Topli dnevi že nakazujejo prihajajoče poletje. Mnogi hitijo še z zadnjimi opravki pred koncem šolskega leta, a vzdušje bo kmalu postalo bolj ležerno. Prireditve na prostem so že v polnem zamahu, pred nami je pester konec tedna. Tudi naša dopisnica Metka Pirc ima nekaj predlogov, tako za prihajajoči konec tedna, kot za vroče poletne dni. Ustavili se bomo na Kopah, v Slovenj Gradcu in na Velenjski plaži. Kako diši poletje na Koroškem raziskujemo v tokratnem Lokalnem času.
9 min • 12. 06. 2025
Planinske poti, ki so poleti še posebej oblegane, urejajo prostovoljke in prostovoljci markacisti iz Planinske zveze Slovenije. Rišejo markacije, postavljajo usmerjevalne table in urejajo poti – vse za varen korak pohodnikov. To delajo v svojem prostem času, še več, nekateri za to koristijo celo dopust. Eden takih srčnih in predanih planincev je Drago Kure, vodja Odbora za planinske poti Koroške in inštruktor markacist iz Planinskega društva Ožbalt-Kapla. Koroške poti bodo prav v teh dneh opremili z novimi markacijami in tablami, na katerih bodo novi žigi. Z Dragom Kuretom se je po delčku koroške planinske poti odpravila naša dopisnica Metka Pirc.
12 min • 07. 06. 2025
10 tisoč kilometrov planinskih poti je v Sloveniji, kar predstavlja četrtino razdalje ekvatorja. Za te skrbijo markacisti, ki so lani za to namenili več kot 35 tisoč ur in to prostovoljno. Ravno dobro vzdrževane in pregledne planinske poti so poleg ustrezne opreme planincev pomembne za varnost na planinskih pohodih. V letošnji planinski sezoni pa obiskovalce naših planin čaka kar nekaj novosti. Sogovornika Metke Pirc: • predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan • generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu. Foto: Planinska zveza Slovenije
10 min • 06. 06. 2025
Slovenske ceste se ob konicah dušijo v gnečah. Razmere na cestah se bodo s prihodom poletja in turistične sezone še poslabšale, v določeni meri tudi zaradi obnovitvenih del na nekaterih odsekih. Vozniki se na to lahko pripravijo, daljše trajanje poti pogosto tudi vračunajo ob odhodu, vseeno pa se daljšim kolonam in slabi volji ne morejo izogniti. O problematiki zastojev na slovenskih avtocestah, še posebej na štajerskem kraku, smo se pogovarjali z Zvonkom Zavasnikom z Družbe za avtoceste Republike Slovenije.
17 min • 05. 06. 2025
Kako se iz mladega podjetnika preleviti v globalnega igralca na svetovnih trgih, bodo v tokratnem Studiu ob 17.00 odgovarjali nekateri koroški podjetniki. Pot mladih v podjetništvo je sicer zaželena, a ne samoumevna, v nekaterih regijah morebiti še težja kot drugje. Na Koroškem je dodaten izziv, kako mlade zadržati v regiji. Podjetniška pot je ena od možnosti. Kako deluje program podjetniškega usposabljanja, ki ponuja celovito podporo pri razvoju poslovne ideje? Kako ključno je sodelovanje v takem usposabljanju in kaj pričakovati od Mrežnega podjetniškega inkubatorja, ki na Koroškem deluje 14 let? Kako to implementirati v regiji, ki slovi po slabih cestnih povezavah in oddaljenosti? Gostje: Primož Gams, soustanovitelj podjetja Dogs 4 motion; Mojca Urlep, ustanoviteljica podjetja Lemur; Jure Knez, vodja mrežnega podjetniškega inkubatorja Koroška, RRA Koroška; Boris Skudnik, vodja projekta Podjetno nad izzive – Poni, RRA Koroška. »Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske Unije.«
54 min • 03. 06. 2025
Te dni se pogovori marsikje sučejo okoli spora zaradi izbrisa posnetkov glasbenice Nike Zorjan z Youtubea in pretočnih platform. Medtem ko se je začel val izpovedi raznih izvajalcev, nas zanima, kako sploh deluje glasbena industrija pri nas, kako so porazdeljene avtorske pravice in kje so vzvodi moči. Gost oddaje Ob osmih je poznavalec področja avtorskih pravic in slovenske glasbene scene ter član skupine Dan D Nikola Sekulović.
16 min • 29. 05. 2025
Geodetska uprava je pripravila rezultate najnovejšega cikla množičnega vrednotenja nepremičnin po državi. Postopek, ki naj bi zagotovil bolj poenoteno, pregledno in tržno primerljivo oceno vrednosti, hkrati odpira tudi številna vprašanja - od tega, ali ocene dovolj hitro sledijo trendom na nepremičninskem trgu, do potencialnih posledic za uvedbo davka na nepremičnine. Pomen in ozadje vrednotenja nam je v tokratni epizodi Ob osmih na Radiu Slovenija pojasnil direktor GURS-a Tomaž Petek.
16 min • 13. 05. 2025
Vlada Roberta Goloba je pred volitvami leta 2022 obljubljala ambiciozne ukrepe za boj proti podnebnim spremembam, vključno s sprejetjem podnebnega zakona. A zdaj se zdi, da z njegovim sprejetjem zavlačuje. So vzrok pritiski gospodarstva, notranja nesoglasja ali pomanjkanje politične volje v predvolilnem letu? Nevladne organizacije in okoljevarstveniki pozivajo vlado, naj izpolni obljube in sprejme zakon, čeprav je ta po njihovem v zadnji različici razvodenel. O tem v Ob osmih z okoljskim pravnikom Aljošo Petkom s Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja.
17 min • 08. 05. 2025
Slovenija je ena redkih držav, ki praznik dela praznuje 1. in 2. maja. Drugi maj je dela prost dan še v Srbiji, Bosni in Hercegovini, Črni gori ter Ukrajini. Dvodnevno praznovanje ima močan simbolni pomen, saj gre za praznik solidarnosti, dela in povezovanja. Vrednote praznika dela so močno zasidrane tudi pri rudarjih. Gre za zahtevne delovne pogoje, zato so se tudi vrednote izoblikovale skozi 150 let izkopavanj premoga v eni najdebelejših znanih plasti premoga na svetu, to je v Velenju.
16 min • 02. 05. 2025
Po vsej Sloveniji ob 1. maju potekajo delavska druženja. Eno največjih v Šaleški dolini tradicionalno pripravijo na Graški gori, na stičišču treh občin; Velenja, Mislinje in Slovenj Gradca. Lepo vreme je spodbudilo številne, da so se odpravili na priljubljeno izletniško točko, poroča Metka Pirc.
9 min • 01. 05. 2025
Bolniške odsotnosti se pri nas iz leta v leto povečujejo. Na dan manjka na delovnih mestih več kot 50 tisoč ljudi, kar skupno pomeni več kot osemnajst milijonov dni na leto. V Sloveniji ni zamejeno trajanje bolniške odsotnosti, prav tako ne prejemanje nadomestila, kar se zdi z delavskega vidika dobro. A velikokrat so dolgotrajne bolniške odsotnosti posledica čakalnih dob v zdravstvu, delo odsotnih pa morajo opraviti njihovi sodelavci. Vse večje obremenitve vodijo v izgorelost in nove bolniške odsotnosti. Najslabše razmere so na Koroškem, Slovenjgraška bolnišnica ni izjema. Tam je od tisoč zaposlenih hkrati odsotnih do 300 ljudi, v poletnih mesecih dopustov pa celo od 400 do 500. Za tokratno epizodo Ob osmih se je razgovoril direkor bolnišnice Vladimir Topler.
13 min • 29. 04. 2025
Po desetletjih divjega zahoda je vlada le sprejela predlog zakona, s katerim ureja področje psihoterapije, ki postaja del javnega zdravstva. Po novem bo mogoče na psihoterapijo tudi prek napotnice, ključno pa je, da bodo terapevti bodo podvrženi nadzoru. A psihiatri in klinični psihologi so kritični, češ da v zdravstveni sistem vstopajo ljudje, ki lahko povzročijo škodo. V oddaji Ob osmih tokrat odgovore iščemo pri snovalcih zakona. Gost je Denis Kordež z ministrstva za zdravje.
15 min • 17. 04. 2025
Je nasilja med mladostniki vse več ali se o njem le več pogovarjamo? Pandorino skrinjico tokratnih debat je odprl posnetek brutalnega pretepanja mladih na Ptuju, zdaj pa se tudi na nas obračajo starši, ki se počutijo nemočni, predvsem ko morajo svojega otroka, ki je žrtev nasilja, pustiti nazaj v stik z nasilneži - recimo v šolo. O vsem tem v tokratni epizodi Ob osmih s sociologinjo Lucijo Čevnik.
18 min • 08. 04. 2025
Posebej veselo je v Velenju, kjer harmonikar Robert Goter podira Guinnessov rekord v najdaljšem igranju na harmoniko. Tega podviga so se do zdaj lotili trije Slovenci, a trenutni rekord drži Christelle De Franceschi iz Francije, ki je harmoniko igrala neverjetnih 75 ur, 26 minut in 8 sekund. Robert Goter je začel včeraj, končal bo predvidoma po 81 urah v petek zvečer. Del dogajanja je danes v Velenju spremljala Metka Pirc.
8 min • 02. 04. 2025
Drugi tir bo dokončan do konca marca 2026, "Tivolski lok" za tovorne vlake pa bi lahko - če bo to izvedljivo - dobili že v letu ali dveh. Tako pravi ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, ki v tokratni epizodi Ob osmih pojasnjuje, kako daleč so največji obstoječi infrastrukturni projekti in kakšni so načrti za prihodnost. Pojasnjuje tudi več desetmilijonsko naložbo v železniško postajo Jesenice in skrbi z roki na Tretji osi, pa tudi to, ali bo slovenska prometna infrastruktura postala del naložb v obrambo oziroma odpornost. To je prva od dveh epizod o prometni prihodnosti, ki jo pripravljamo v tem tednu.
19 min • 01. 04. 2025
Teden so na medijskem področju zaznamovala odpuščanja na časniku Večer, ki je ostal tudi brez urednika sobotne priloge, in novica, da italijanski časopis Il Foglio svojo prilogo poskusno ustvarja izključno z umetno inteligenco. Gre za dve plati istega kovanca - oboje namreč iz enačbe izključuje kakovostno novinarstvo. O tem, kaj to pomeni za prihodnost demokracije, v tokratni epizodi Ob osmih s strokovnjakinjo za medije Sandro Bašič Hrvatin s Fakultete za humanistične študije v Kopru.
14 min • 28. 03. 2025
O kakih 50 kilometrov dolgi planoti, ki velja za pravo zeleno oazo na vzhodnem delu Alp smo govorili v tokratnem Lokalnem času. Tam kraljujejo mogočni gozdovi, barja, soteske, najvišji vrhovi segajo do 1500 metrov nadmorske višine. Kmalu pa bo eno leto od kar so ovršni del te planote uspeli zaščititi. Je hkrati dom štirih večjih smučišč, lani pa so na tem območju opazili volčji par. Metka Pirc je razkrila tudi, kako se je razpletla njuna ljubezenska zgodba.
10 min • 27. 03. 2025
Pred desetimi dnevi je Evropska komisija sporočila, da bo Slovenija prejela več kot 67 milijonov evrov za postavitev drugega superračunalnika pri nas. Tudi ta bo stal v Mariboru. 150 milijonski projekt naj bi prispeval k pozicioniranju Slovenije kot ključnega središča umetne inteligence v Evrop. Kako si sploh predstavljati ta superračunalnik, bo odvečna toplota lahko res ogrevala Maribor in ali postajamo evropska Silicijeva dolina? V tokratni epizodi Ob osmih gostimo Žigo Zebca, koordinatorja za mednarodne projekte na mariborskem Institutu informacijskih znanosti, ki je nosilec projekta.
16 min • 21. 03. 2025
Na Poljani v občini Prevalje danes rušijo prvo hišo po poplavah, ki so konec avgusta 2023 prizadele Slovenijo. Hišo Cvetke Berložnik, ki s ceste ob glavni prometnici skozi Mežiško dolino ni bila videti hudo poškodovana, je deroča voda razklala na polovico. Nevaren objekt je odkupila država, Cvetka Berložnik pa si je z odškodnino kupila stanovanje v bloku na Ravnah. Tam jo je za oddajo Ob osmih obiskala Metka Pirc.
15 min • 05. 03. 2025
"Kidfluenser" je izraz, ki še ni povsem zasidran v našem besednjaku. Otroci vplivneži imajo na spletu doseg in lahko vplivajo na druge kot akterji na družinskih kanalih, lahko imajo svoje platforme, lahko se pojavljajo na slikah na spletu, ki jih delijo starši. Vseh pojavnih oblik ne gre enačiti z vidika psiholoških posledic, pomembno pa se je zavedati, da so neke vsebine na spletu dostopne za vedno. Ta družbeni fenomen je v eni od preteklih oddaj Ob osmih osvetlil razvojni psiholog z ljubljanske filozofske fakultete Žan Lep. Tokrat v poslušanje ponujamo ponovitev.
14 min • 28. 02. 2025