Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Uredništvo izobraževalnega, otroškega in mladinskega ter dokumentarno-feljtonskega programa

Tadeja Bizilj

853 prispevkov



27.3.2024

Velikonočne jedi

Velika noč, ki prihaja k nam v nedeljo, je poleg božiča največji krščanski praznik. Na Slovenskem ji pravimo tudi vuzem. Korenine tega praznika segajo v predkrščansko dobo, kar se kaže tudi v šegah in navadah velikonočnega časa, kot je na primer kult zelenja, ki je povezan s prinašanjem svežega zelenja oziroma rastlinja povezanega v velikonočne butare in oljčnih vejic v cerkev k blagoslovu. Še več o navadah in jedeh velikonočnega časa pa v tokratni oddaji Pod pokrovko – Tadeja Bizilj se je pogovarjala z etnologinjo dr. Leo Kužnik z Bic Ljubljana, Višje strokovne šole.


23.3.2024

Gorski in BMX kolesarji iz KD Rajd

Tokratni Hudo! je bil kolesarsko obarvan. V studiu so se nam pridružili gorski in BMX kolesarji iz ljubljanskega Kolesarskega društva Rajd – Lovro, Rožle, Dimitrij, Nejc, Pia, Arne in njihov trener Miha Jakopič in nam predstavili svoj šport ter nas odpeljali na svoje treninge in tekmovanja ter nam razkrili, kako je s kolesom leteti po zraku in kako se kljub visokim hitrostim, ki jih dosegajo, varno peljejo čez spuste.


23.3.2024

Zakaj vidimo luno bele barve in različnih oblik?

Danes v Ringaraji navijamo za naše športnike in poslušamo pravljice – te lahko vsak večer slišite na našem Prvem programu ob 19.45 v oddaji Lahko noč, otroci in kadarkoli tudi v naših Podkastih – kjer najdete tudi našo stalno rubriko Zakajček. Danes bomo v njej pogledali v nebo, kjer med drugim vidimo tudi luno. Kakšne barve je? In kakšnih oblik …? O tem v naslednjih minutah s Tadejo Bizilj in njenimi sogovorniki.


20.3.2024

Skrb za ustno zdravje

Skrb za ustno zdravje s primerno higieno in rednimi pregledi pri zobozdravniku je pomembna v vseh življenjskih obdobjih, tako med otroki kot med odraslimi in starostniki. Kako pogosti morajo biti obiski zobozdravnika? Kolikokrat na dan si je priporočljivo umiti zobe? Kako izbrati pravo ščetko in zobno pasto? Sta zobna nitka in ustna vodica obvezna pripomočka? O tem v sredinem svetovalnem servisu z gostjo, ustno higieničarko Tadejo Klemenčič iz ZDL Moste - Polje. Pokličite nas ali nam pišite tudi vi!


16.3.2024

Ali solato postrežemo na mizi ali jo pobiramo na vrtu?

Danes bomo zavili v svet terminologije in povedali več o terminoloških poimenovanjih, ki so razširjena med vrtičkarji, sporočajo pa pomembne lastnosti. Kako si predstavljamo solato – je to jed postrežena na mizi ali rastlina na vrtu? Je motovilec solata? Kaj pa berivka? Ste že slišali za rezivko? O vsem tem v tokratni rubriki Kiks – pripravilo jo je Tadeja Bizilj, ki je pred mikrofon povabila doc. dr. Matejo Jemec Tomazin z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.


16.3.2024

Zakaj grmi?

Danes se v oddaji Radijski ringaraja pogovarjamo o spanju in ugotavljamo, zakaj sta spanje in počitek pomembna. Včasih, ko je zunaj slabo vreme, smo bolj zaspani in si morda privoščimo tudi popoldanski počitek – kaj pa, ko slabo vreme spremljajo še nevihte – lahko otroci takrat zaspite ali vas je strah grmenja in bliskanja? Tadeja Bizilj se je v tokratni rubriki Zakajček s sogovorniki spraševala, zakaj sploh grmi in kaj se takrat dogaja na nebu …


9.3.2024

Dr. Blanka Ravnjak

»Še vedno najbolj uživam v naravi,« pravi tokratna gostja oddaje Razkošje v glavi, dr. Blanka Ravnjak. Ko je končala študij biologije in dobila službo v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani, se ji je izpolnila želja, da bi narava postala tudi njeno službeno okolje. Ponosna je na svoje delo v botaničnem vrtu in različne projekte, v katere je vključena. Med njimi je tudi veliko dejavnosti pri tako imenovani zeleni infrastrukturi in ozelenjevanju mest, redno sodeluje pri pisanju knjig, ob vsem naštetem pa še vedno najde čas za nabiranje rastlin za zbirko in semensko banko. V tem res uživa. Vse svoje delo in dogodke v življenju vidi kot izziv, nikoli kot problem. Njeno vodilo je, da je s pozitivnim pristopom vse lažje in da je v vsaki stvari treba poiskati nekaj dobrega. Še več pa v današnjem pogovoru – z dr. Blanko Ravnjak se je pogovarjala Tadeja Bizilj.


9.3.2024

Kako pripravimo najboljša jajčka?

V današnji oddaji Radijski ringaraja se pogovarjamo o najrazličnejših stvareh, če otroci še niste pojedli zajtrka danes pa vam v rubriki Zakajček zdajle ponujamo dober predlog, kaj lahko daste na krožnik. Ste že kdaj pripravili jajčka čisto sami? Če niste, boste zdajle dobili veliko dobrih predlog, kako jih pripraviti, na kakšen način torej, da bodo čim bolj okusna – prisluhnimo Tadeji Bizilj in sogovornikom.


3.3.2024

Svetovni dan prosto živečih rastlinskih in živalskih vrst

Vsako leto 3. marca praznujemo Svetovni dan prosto živečih rastlinskih in živalskih vrst. Sam svetovni dan prosto živečih rastlinskih in živalskih vrst so Združeni narodi razglasili v letu 2013, potem ko je bila prav na 3. marec že leta 1973, podpisana Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi in prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, s kratico CITES. Prosto živeče vrste nujno potrebujejo zaščito, saj se je na Rdečem seznamu ogroženih vrst Mednarodne zveze za varstvo narave znašlo že skoraj 100.000 vrst prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst, ter več kot milijonu rastlinskih in živalskih vrst grozi izumrtje. Letošnji Svetovni dan prosto živečih rastlinskih in živalskih vrst nas nagovarja k raziskovanju in uporabi digitalnih tehnologij za ohranjanje prostoživečih vrst, trajnostno in zakonito trgovino s prosto živečimi vrstami ter sožitje človeka in prostoživečih vrst. Več v pogovoru Tadeja Bizilj s Primožem Glogovčanom z Zavoda RS za varstvo narave.


2.3.2024

Zakaj ima pav tako pisan in bleščeč rep?

V naši rubriki Zakajček se sprašujemo vse od a do ž – in danes nas bo zanimalo, zakaj ima pav tako lep in pisan rep – prisluhnimo razmišljanju otrok in odgovoru strokovnjakinje.


2.3.2024

Mladi baletniki

V tokratni oddaji Radijski ringaraja bodo imeli glavno besedo najmlajši baletniki, ki pridno vadijo na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Od kod njihovo zanimanje za balet, kako potekajo njihove vaje, kakšne baletne tehnike že poznajo, kaj pomeni izraz »en dehors«, kakšna je vaja plié pri drogu – pa tudi, kako dolgo so se pripravljali na svoj nastop v baletni predstavi Hrestač, v kateri so nastopili v SNG opera in balet Ljubljana - o vsem tem nam bodo več povedali naši tokratni gosti v studiu. Za najmlajše poslušalce bodo imeli pripravljena tudi nagradna vprašanja, zato vabljeni, da se nam pridružite na 01 475 22 22. Se slišimo!


27.2.2024

Sheridan Stevens, Združene države Amerike

Naša tokratna sogovornica v rubriki Drugi pogled, Sheridan Stevens, prihaja iz Združenih držav Amerike. Ljubezenska zgodba jo je leta 2019 pripeljala v Nemčijo, dve leti pozneje pa sta se z možem Slovencem preselila v Slovenijo, točneje, v Kranj. A ker mož trenira plavanje v Trstu, sta pred nekaj meseci sklenila, da novo domovanje najdeta v obmorskem mestu Koper, kjer živita sedaj. Kako drugačno je življenje pri nas kot v Ameriki, koga najbolj pogreša, kako ji gre slovenščina in še kaj boste slišali v prihodnjih minutah – s Sheridan Stevens se je pogovarjala Tadeja Bizilj.


24.2.2024

Zakaj so oblaki različnih oblik in barv?

In že smo pri naši rubriki Zakajček – v njej skupaj z vami, otroci in s strokovnjaki odgovarjamo na najrazličnejša vprašanja. Tokrat se bomo spraševali, zakaj so oblaki različnih oblik in barv – vi veste? Če ne, prisluhnite rubriki, ki jo je pripravila Tadeja Bizilj.


18.2.2024

Potujoča knjižnica Ljubljana

V Sloveniji imamo kar trinajst potujočih knjižnic, ena izmed njih je tudi ljubljanska. Ta deluje v prirejenem avtobusu, imenovanem bibliobus; z njim obiskuje urbane predele in podeželske kraje, v katerih ni v bližini stacionarnih knjižnic. Lani je ljubljanska potujoča knjižnica dobila nov bibliobus, letos pa praznuje že 50. obletnico delovanja. Na eno izmed poti se je za nedeljsko reportažo z bibilobusom zapeljala Tadeja Bizilj.


17.2.2024

“Izberi delo, ki ga imaš rad in nikoli ti ne bo treba delati niti dneva v življenju”

Letošnji devetošolci bodo kmalu pred pomembno odločitvijo – kam naprej. Kako izbrati pravi poklic in pravo šolo v teh časih …? Kakšne so sploh možnosti? Kateri so poklici prihodnosti? Je gimnazija še vedno najboljša odločitev? O vsem tem smo govorili v tokratni oddaji Hudo!, ko so bili z nami v studiu osnovnošolci Oskar, Eva Rebeka, Elisa in Lio ter srednješolka Iva in Tina Rezar, ki opravlja delo svetovalne delavke v Dijaškem domu Vič. Prek telefona sta se nam pridružili tudi dijakinja Vita in študentka Maja.


17.2.2024

Kako naredimo bananine palačinke?

V današnji oddaji Radijski ringaraja smo še malo navihano pustno razpoloženi, saj je bil v tem tednu pustni torek pa seveda smo navihani tudi zato, ker so za nekatere od otrok v tem tednu že zimske počitnice. In tak bo tudi naš današnji Zakajček – zanimalo nas bo, kako se pripravi okusne palačinke - in to ne katerekoli, temveč babanine palačinke.


10.2.2024

Koliko zvezd je na nebu?

Kdaj ste nazadnje pogledali v nebo? Ste videli zvezde? Kakšnih barv in oblik so? In kako daleč od nas so? O vsem tem smo se spraševali v tokratni rubriki Zakajček ...


11.2.2024

Andrej Begovič: ''Ko pri nas Zveni po praznikih, ne manjka plesa, petja in dobre hrane.''

V današnjih Napotkih se bomo odpravili v Sodarjevo domačijo, ki se nahaja sredi idilične alpske vasice Bodešče in je od turističnega bisera Bleda oddaljena le nekaj minut. V več kot 500 let stari hiši na doživetju z naslovom Zveni po praznikih ustvarjalci skozi predstavitev slovenske kulturne dediščine goste odpeljejo v preteklost, ko so imeli prazniki na Gorenjskem posebno veljavo. Predstavljali so čas veselja, radosti, hkrati pa tudi čas, ko so se pripravljale posebne, nevsakdanje jedi. Tadejo Bizilj so njeni sogovorniki z besedo, glasbo in s plesom odpeljali nazaj v Prešernov čas, kamor zdaj vabimo tudi vas.


3.2.2024

Zakaj imajo žirafe dolge vratove?

V naši tokratni rubriki Zakajček smo se spraševali, zakaj imajo žirafe dolg vrat – prisluhnimo otrokom in strokovnjakinji …


7.2.2024

Pustne jedi nekoč in danes

Praznovanje pusta, ki prihaja k nam v naslednjih dneh, je praznovanje slovesa zime in prihoda pomladi. Pustno rajanje že od nekdaj zaznamujeta dobra hrana in pijača. Jedi, ki se jih pripravlja ob pustu, so bile vedno domače, stare slovenske jedi, ki se sicer v različnih krajih razlikujejo, vendar pa povsod velja, da je pust praznik, ko se je treba do sitega najesti. O tem, katere jedi so značilne za pustni jedilnik, kako so pust praznovali včasih in kakšne jedi in okusi so značilni za današnji čas, se je Tadeja Bizilj v tokratni rubriki Pod pokrovko pogovarjala z etnologinjo dr. Leo Kužnik z Bic Ljubljana, Višje strokovne šole.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt