Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Dopisniki Uredništva zunanjepolitičnih oddaj

Karmen Švegl

55 prispevkov



18.3.2024

Zakaj je Taylor Swift sprla Azijce med seboj?

Kako se na Kitajskem odzivajo na novico, da je Putin znova, prepričljivo zmagal? Kitajska je že pred desetletjem stavila na električne avtomobile. Zdi se, da zdaj kot največja avtomobilska sila žanje, kar je sejala. V Aziji pa imajo tudi druge skrbi, v zadnjih tednih je mladino in tudi politike najbolj jezilo, da je Taylor Swift vseh 6 azijskih koncertov imela v Singapurju.


22.1.2024

Ohranjanje statusa quo v Tajvanski ožini

Tajvan je država, ki uradno ne obstaja. Kljub temu se na otoku, ki je po bruto domačem proizvodu na prebivalca prehitel celo Japonsko, v nebo vzpenjajo lesketajoči se nebotičniki. Tajvana si zaradi pritiska Kitajske skoraj nihče več ne upa priznati. Pred prelomnimi predsedniškimi volitvami so iz Pekinga žugali volivcem, naj se odločajo med vojno in mirom; naj torej ne podprejo napačnega kandidata. A so storili prav to, za predsednika otoka so izvolili politika, ki se je nekoč razglašal za borca za pragmatično neodvisnost otoka. Laj Čing Te je med kampanjo svoje stališče omilil in zagovarjal ohranitev statusa quo v Tajvanski ožini. Tajvanci v strahu pričakujejo kitajski odziv, čeprav poznavalci razmer menijo, da se Peking za vojaški spopad vsaj za zdaj ne bo odločil.


28.11.2023

Hamas in Izrael nadaljujeta pogovore o podaljšanju prekinitve spopadov

Dopisnica Karmen Švegl iz Bangkoka spremlja pogovore o podaljšanju prekinitve spopadov v Gazi. Dogovor je v veljavo stopil v petek in naj bi prvotno trajal do danes, a sta se vpleteni strani v ponedeljek uspeli dogovoriti o podaljšanju prekinitve spopadov za dva dni, predvsem z željo po nadaljevanju izmenjave talcev, ki jih je v začetku oktobra zajel Hamas, in palestinskih zapornikov iz Izraela. Od petka sta Izrael in Hamas izvedla tri izmenjave talcev in zapornikov. S Karmen Švegl, ki poroča s širšega azijskega območja, pa se je Darja Groznik pogovarjala tudi o onesnaženem zraku v Indiji in kitajskih varnostnih razmerah.


16.10.2023

Prisotnega je veliko strahu, kaj bo prinesla prihodnost

Jutranji pogovor s posebno poročevalko iz Tel Aviva Karmen Švegl


25.9.2023

Vzpon Indije

Indija, država z največ prebivalci na svetu, želi dohiteti in prehiteti Kitajsko tudi kot gospodarska sila. A pred njo je še dolga in izzivov polna pot. Reformirati bo morala šolski sistem, izboljšati infrastrukturo in se spopasti s korupcijo. Ima pa tudi prednosti, kot je demokratični sistem, s številnimi visoko izobraženimi in angleško govorečimi ljudmi. Podjetja, ki želijo zmanjšati odvisnost od Kitajske, že selijo svojo proizvodnjo v Indijo. Poznavalci ji napovedujejo svetlo prihodnost, če bo znala izkoristiti svoje prednosti. Njeno največje bogastvo so ljudje, mlado prebivalstvo. Vsi ti ljudje so delavci in potrošniki hkrati, so prihodnost Indije.


14.8.2023

Biti tujec v Avstraliji je nekaj pozitivnega

Avstralija je še vedno država priseljencev. Napovedujejo, da bodo v prihodnje sprejeli tudi do 700 tisoč ljudi na leto. Kateri poklici so najbolj iskani in zaželeni? V Avstraliji živi tudi veliko Slovencev, kako se je med njimi obdržal slovenski jezik, ali spremljajo življenje v matični domovini? Velika tema v Avstraliji so tudi Aborigini, ljudstvo staroselcev. Kakšne pravice imajo in o čem se bo odločalo na skorajšnjem referendumu?


12.6.2023

V JV Aziji beležijo najvišje temperature v zadnjih 200 letih

Kako se kažejo podnebne spremembe v azijskih velemestih na podeželju? Na Kitajskem se soočajo s problemom brezposelnosti med mladimi. Kitajska krepi cenzuro, bodo res prepovedali Airdrop in Bluetooth?


20.3.2023

Mogoči Mekong-vir življenja JV Azije

Reka Mekong, ki se vije vse od Kitajske pa do Vietnama, združuje in razdvaja Azijo. Voda je hkrati tudi moč, ki si jo prilašča Kitajska in z njo širi vpliv vzdolž mogočne reke. Vietnam, znan kot dežela riža, je takoj za Kitajsko in Indijo največji izvoznik belega zlata, kot v Aziji pravijo rižu. A podnebne spremembe in interesi sosed vse bolj ogrožajo proizvodnjo riža - osnovne hrane za več milijard ljudi. Zaradi izgradnje novih jezov se gladina reke Mekong znižuje, riževa polja pa izginjajo.


20.9.2022

Kitajska še vedno vztraja pri ničelni toleranci do covida

Kitajske oblasti so v velemestu Chengdu odpravile karanteno za zajezitev epidemije koronavirusa, zaradi katere so bile več kot dva tedna zaprte šole in moteno delovanje gospodarstva, prebivalci pa so morali ostati doma. Iz Bangkoka, ki je novo dopisništvo RTV Slovenija, se oglaša dopisnica Karmen Švegl.


29.8.2022

Status quo na ukrajinskih bojiščih

Šest mesecev je minilo od izbruha vojne sredi Evrope. 24. februarja so ruske sile napadle Ukrajino in od takrat je bilo v spopadih ubitih več kot 5500 civilistov. Kar tretjina Ukrajincev je morala zapustiti svoje domove. Vojna je Ukrajince združila, orožje, ki ga prejema iz Zahoda, pa je priložnost, da obranijo svojo domovino. Dopisnica Karmen Švegl je bila na jugovzhodu Ukrajine, med Odeso, kjer vlada tesnobni mir, Mikolajevom, po katerem vsak dan padajo ruske rakete ter Hersonóm, od koder ukrajinski vojaki skušajo izriniti nasprotnika. Toda frontna črta se v resnici že dolgo ni premaknila, volje za pogajanja pa tudi ni še na nobeni strani.


8.8.2022

Iz Odese čez polja se strah stopnjuje

Vsak ponedeljek zjutraj vtipkamo klicno kodo naših dopisnikov in sodelavcev ter preverimo aktualno dogajanje v različnih državah sveta.


6.6.2022

V Dubaj s kripto žetoni po dolarje

Vsak ponedeljek zjutraj vtipkamo klicno kodo naših dopisnikov in sodelavcev ter preverimo aktualno dogajanje v različnih državah sveta.


19.4.2022

Ruska vojska poskuša prebiti ukrajinsko obrambo vzdolž frontne črte v Doneškem bazenu

V Kijevu pospravljajo sledi vojne, odpirajo se trgovine. Veliko trgovin pa ne morejo odpreti, ker je delovna sila emigrirala. Ceste so že prevozne, mesto so očistili ostankov ruske vojne mehanizacije, na vojno v Kijevu spominjajo le še občasne sirene in policijske kontrole mimoidočih. Ukrajinci so vajeni vojne na vzhodu, ki jo doživljajo že osem let. V zraku je prepričanje, da bodo rusko vojsko povsod porazili, če le dobijo dovolj orožja iz Evrope.


1.3.2022

Karmen Švegl o razmerah na poljsko - ukrajinski meji

Karmen Švegl poroča o razmerah na poljsko - ukrajinski meji.


14.2.2022

Pogi navdušuje Emirate za kolesarstvo

Vsak ponedeljek zjutraj vtipkamo klicno kodo naših dopisnikov in sodelavcev ter preverimo aktualno dogajanje v različnih državah sveta.


13.12.2021

Eppur si muove - In vendar se vrti

»Eppur si muove – In vendar se vrti!« je pred stoletji vzkliknil nesrečni italijanski astronom Galileo Galilei. Njegove besede so še danes najprimernejši skupni imenovalec za analizo mednarodnega dogajanja, ki ga ponujamo v istoimenski oddaji. Splet analitičnega besedila, intervjujev s tujimi in domačimi strokovnjaki in analitiki ter z neposrednimi udeleženci dogodkov daje izčrpen odgovor na eno izmed petih ključnih vprašanj novinarskega dela, namreč ,,zakaj''. Zakaj je neki dogodek pomemben, kateri so vzroki in kakšne bodo posledice, zakaj bo neka zamisel našla pot v zgodovino, neka druga pa ne? O tem ob ponedeljkih ob 14.30 na Prvem.


8.12.2021

V 500 dneh bi preplaval svet

Človek se v življenju pogosto sprašuje o svoji prihodnosti ter o prihodnosti sveta nasploh. Ob tem kaj hitro ugotovi, da je veliko odvisno od njega samega. Bo spoštoval sočloveka in skrbel za čisto naravo? Mesta naj bi bila v prihodnosti torej pametna in zelena. Približen vpogled v prihodnost ter v nekatere okoljske rešitve nudi svetovna razstava Expo z idejami, ki jih obiskovalci lahko spoznavajo v številnih paviljonih. Eno izmed njih ima tudi Slovenec. V 500 dneh bi tako rad v sklopu znanstvenoraziskovalnega projekta preplaval svet. O tem in še drugih neverjetnih idejah, ki se predstavljajo na Expu, v oddaji Prvi na Expu, ki jo je pripravil Marko Rozman.


22.11.2021

V Dubaju imajo 96 odstotno precepljenost

Vsak ponedeljek zjutraj vtipkamo klicno kodo naših dopisnikov in sodelavcev ter preverimo aktualno dogajanje v različnih državah sveta.


10.11.2021

Katero revolucionarno odkritje prinaša tokratni Expo?

Ste vedeli, da je bil telefon prvič predstavljen leta 1876 na svetovni razstavi v Philadelphiji? Za Expo v Parizu leta 1889, je bil zgrajen Eifflov stolp. Prvo panoramsko kolo je bilo zgrajeno za svetovno razstavo v Chicagu leta 1893. Prvi televizijski prenos v živo je bil opravljen na svetovnem sejmu leta 1939 v New Yorku. Katero revolucionarno odkritje pa prinaša tokratni Expo v Dubaju? Morda projekt, ki bo že zelo kmalu omogočil življenje na Marsu?


13.10.2021

"Skoraj vsi obiskovalci se fotografirajo pred napisom I feel Slovenia"

Svetovna razstava Expo 2020 v Dubaju je v prvih desetih dneh privabila več kot 400.000 obiskovalcev. Organizatorji so z obiskom zadovoljni. Pod otvoritveno slovesnostjo največjega dogodka po začetku pandemije sta se podpisala Franco Dragone, kreativni direktor spektakularnih produkcij, ter Scott Givens, organizator različnih slovesnosti za olimpijske igre. Med številnimi nastopajočimi je zapel italijanski operni pevec Andrea Boccelli. Vstop na prireditev je bil omogočen le izbranim povabljenim, vendar so v živo prenašali na več kot 430 lokacijah po celotnih Združenih arabskih emiratih. Podrobneje v oddaji Prvi na Expu, ki jo je pripravil Marko Rozman.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt