Tokratno oddajo z valčkom Ko slavček zapoje zvečer začenja ansambel Hinka Krčka s prijatelji. Poslušate ga v prvi polovici oddaje. Tudi tri posnetke, ki vam jih predvajamo premierno. V drugem delu pa vam vrtimo nove posnetke ansambla Slovenski muzikantje, ki je v začetku maja s koncertom v Kamniku zaznamoval šestdeseto obletnico svojega delovanja. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.
V Godbah z zgodbo uživamo v pop-rockovskih skladbah, ki so se zapisale v glasbeno zgodovino in jih vedno znova odkrivajo nove generacije poslušalcev. Svoje uspešnice izvajajo Bruce Springsteen, Eric Clapton, David Bowie, The Police, skupina Led Zeppelin, Journey, Supertramp in Eagels.
Neposredni prenos prireditve Zajuckaj in zapoj 2025, ki je potekal v organizaciji Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU. Zajuckaj in zapoj: Pika paka hamrle, ki je del mednarodnega simpozija Naša, vaša, njihova, nikogaršnja? Dediščina večkulturnih območij sta vsebinsko zasnovali dr. Anja Moric in dr. Urša Šivic, sodelavki Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU. Prireditev je vodil Igor Velše. Nastopili so: • Cantate Domino • odrasla folklorna skupina Društva Kočevarjev-staroselcev • otroška folklorna skupina Društva Kočevarjev-staroselcev
Oddajo posvečamo pianistu Matiji Dediću, ki je veliko sodeloval z našimi glasbeniki, med drugim tudi z Big Bandom RTV Slovenija. Orkester je z Dedićem nazadnje igral decembra leta 2019, ko so pripravili koncert v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, gostja pa je bila še pevka Jadranka Juras. Matija Dedić je bil eden najboljših hrvaških jazzovskih pianistov in je za sabo pustil izjemno dediščino, med drugim skoraj 30 samostojnih albumov in nešteta sodelovanja z različnimi glasbeniki. Bil je tudi prejemnik številnih nagrad. Matija Dedić se je v srca zapisal ne samo kot glasbeni velikan, temveč tudi kot izreden človek.
V zadnji oddaji osme sezone nastopa pevka Severa Gjurin z zasedbo: kitaristi Dejan Lapanja, Uroš Rakovec in Danijel Bogataj, tolkalist Blaž Celarec in kontrabasist Žiga Golob.
V nocojšnji Etnofoniji, ki jo je pripravil Mario Batelić, bomo slišali album Värav/Vārti/Vartai (beri: VE-rev VAR-ti VAR-tai), prvenec zasedbe The Baltic Sisters. Gre za kvartet pevk iz Litve, Estonije in Latvije, ki ob minimalni glasbeni spremljavi interpretira pesmi iz svojih domovin, za katere je značilno sugestivno večglasje.
Oddaja predstavlja in napoveduje dogodke s kulturno-umetniškega prizorišča v Sloveniji in onkraj meje. Ob avtorju oddaje jih komentirajo in pojasnjujejo ustvarjalci, poznavalci posameznih področij umetnosti. V petih letih predvajanja se je v studiu zvrstilo približno 200 gostov, ki so s svojimi projekti (na glasbenem, plesnem, filmskem, festivalskem ali likovnem področju) zaznamovali kulturno-umetniško dogajanje v tekočem letu. Izbor glasbe, ki povezuje pogovore, je tradicionalno v voditeljevih rokah. Odpira glasbene svetove domačih umetnikov v družbi tistih, ki prihajajo iz sveta popularne glasbe zunaj naših meja: popa, roka, funka, soula, ritma in bluza, fusiona, džeza, bluza, reggaeja, afriške urbane glasbe, newyorške salse, glasbe Kube in Portorika ... Vodilo so zgodbe, dobre ideje in stopnja ustvarjalnosti nastopajočih, strnjeni v 120-minutni »groove-road tripovski« format živega komuniciranja s poslušalci »v nedeljo zvečer«.
Tradicionalna nedeljska radijska oddaja, v kateri naši poslušalci pozdravljajo svoje bližnje in jim čestitajo. Ureja jo Žan Plohl.
Poslušamo neposredni prenos koncerta Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod vodstvom skladatelja in dirigenta Izidorja Leitingerja in njegovim avtorskim projektom v okviru festivala Ars fest iz gramozne jame v Radljah ob Dravi. Simfonikom se pridružujejo tudi kitarist Dejan Lapanja, pianist Sašo Vollmaier, basist Matej Hotko in bobnar Gašper Peršl, solista pa sta saksofonistka Maja Lisac Barrosso ter trobentač Eric Vloeimans.
Spevna mešanica funka in rocka, mladostni zagon in užitek v skupnem muziciranju: to je recept, ki združuje peterico obalnih glasbenikov v zasedbi Cona40. Njihov prvenec, malo ploščo »Bombončki«, nam v Pesmi v žepu predstavi kitarist in vokalist ter avtor glasbe in besedil Martin Pinter.
Kot vsak prvi četrtek v mesecu, vam tudi tokrat predvajamo glasbo iz bogatega arhiva Radia Slovenija. Tokrat letnemu času primerno, s poletnimi vižami. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.
Tom Jones, legendarni pevec, čigar kariera in mednarodna slava neprekinjeno trajata več kot pol stoletja, je prodal več kot sto milijonov plošč, posnel nekaj filmov in si med žensko populacijo prislužil vzdevek Tiger iz Walesa. Thomas Jones Woodward, rojen 7. junija 1940 v Walesu, ima za seboj bogato kariero, ki traja vse od sredine šestdesetih let. Prva prava velika uspešnica It’s Not Unusual je posnel leta 1965, istega leta pa je posnel še pesem Thunderball, ki je postala naslovna skladba istoimenskega filma o Jamesu Bondu. In zvezda je bila rojena. Temu so sledile uspešnice What’s New Pussycat?, Green Green Grass of Home, Delilah, I’ll Never Fall in Love Again, She’s A Lady in drugi. Ob koncu šestdesetih let se je Jones odločil, da se preseli v ZDA, kjer je imel med letoma 1969 in 1971 celo svojo lastno televizijsko oddajo This is Tom Jones. Šov je doživel velik uspeh in je odločilno pripomogel k temu, da se je Jones po koncu oddaje preselil v Las Vegas, kjer je redno prepeval v znamenitih lasvegaških hotelih in navdušene oboževalke so mu na oder poleg hlačk metale tudi ključe svojih hotelskih sob. Rad se pohvali, da je v tistem obdobju na leto spal z 250 oboževalkami. V osemdesetih letih je Tom snemal v glavnem country glasbo, potem pa se je leta 1987 zgodil premik v njegovi karieri, ko je managersko taktirko v svoje roke vzel njegov sin Mark. Leta 1988 je posnel priredbo skladbe Kiss, ki je prišla na vse svetovne lestvice. Leta 1999 je izšel njegov izredno uspešen album Reload, ki je prišel na prvo mesto angleške lestvice albumov, in vsi smo plesali na njegovo skladbo Sex Bomb. Leta 1989 je na hollywoodskem pločniku slavnih dobil svojo zvezdo. Med drugim je prejel nagradi brit za najboljšega izvajalca ter za izjemen prispevek h glasbi, leta 2006 pa mu je britanska kraljica Elizabeta podelila viteški naziv. Tom je še vedno glasbeno dejaven, nam najbližje bo 26. junija, ko bo nastopil v puljski areni.