O glavnem mestu Slovenije
Prvi poveljnik vojne mornarice Države Slovencev, Hrvatov in Srbov
Spominska plošča na rojstni hiši generala Rudolfa Maistra
*Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*
Največje in najpomembnejše delo blaženega škofa Antona Martina Slomška je bila prestavitev škofijskega sedeža Lavantinske škofije iz Šentandraža v Labotski dolini v Maribor in sprememeba njenih meja. To dejanje je pomembno vplivalo na utrditev narodnostne meje na Štajerskem in s tem na potek današnje slovensko-avstrijske državne meje. *Posnetek
Je povedal zgodovinar dr. Stane Granda. Škof Slomšek je združil največji del slovenskega ljudstva na tem območju v eno škofijo. To je bilo neprecenljivo za obstoj slovenskega jezika in naroda na Štajerskem, saj je povezalo v eno škofijo več kot 200 tisoč Slovencev iz tedanjega mariborskega okrožja.
Prav zato je literarni zgodovinar dr. France Kidrič Slomška ocenil za največjega slovenskega škofa za slovanskima apostoloma Cirilom in Metodom.
Že nekaj dni po prenosu škofijskega sedeža je bilo ustanovljeno bogoslovje in z njim teološka šola – prva visokošolska ustanova v Mariboru.
4. september – obletnica prenosa škofijskega sedeža – je zato tudi eden izmed štirih spominskih dni mesta Maribora.