Slovničar prve polovice 18. stoletja
Pesnik slovečega imena
Začetek konjeniških prireditev v Ljutomeru
*Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*
Skladatelj Anton Jobst je leta 1912 z odličnim uspehom končal orglarsko šolo v Ljubljani ter postal organist v Žireh v Poljanski dolini.
Tam je služboval celih 69 let, razen med prvo svetovno vojno, ko je bil v italijanskem ujetništvu, in med drugo, ko je bil na domačem Koroškem. Vodil je tudi zbore, orkestre in godbe ter poučeval glasbo na nižji gimnaziji in v glasbeni šoli. Bil je izjemno plodovit skladatelj, njegova glasba pa je zvočno privlačna in učinkovita. Napisal je več kot dvesto cerkvenih skladb, več kot štiristo posvetnih za mešane in moške pevske zbore, mašo »Bog, na svoj rod se ozri« s podnaslovom »Kratka in lahka slovenska maša za mešani zbor in orgle« ter nekaj spevoiger.
Ker je tudi po drugi svetovni vojni vztrajal kot žirovski organist, so ga oblasti za božič leta 1945 pregnale v sosednjo Avstrijo. Tam se je zaposlil na celovški glasbeni šoli in delal vse do leta 1947. Tedaj se je po milosti nove jugoslovanske oblasto smel vrniti v Žiri. Ko je bila avgusta 1948 tam odprta tovarna čevljev, je prvič zaigrala nova žirovska pihalna godba, nastala tudi s prizadevanji Antona Jobsta, ki je bil njen dirigent.
Leta 1965 je bil z ukazom predsednika republike Josipa Broza - Tita odlikovan z redom zaslug za narod s srebrno zvezdo, slabo desetletje pozneje pa ga je z redom viteza Gregorja šestega odlikoval tudi papež Pavel 6.
Skladatelj Anton Jobst se je rodil pred 130 leti (1894) na Brdu pri Šmohôrju v Ziljski dolini.