“Novine za Vogrske Slovence” – “Pobožen, drüžbeni, pismeni list”
Slikar, ilustrator, scenograf, zapisan v zgodovino
Prva umetnostna razstava v Mariboru

V času zaostrenih politični razmer in naraščajočega nemškega nacionalizma se je Mohorjeva družba iz Celovca julija 1919 preselila na Prevalje, v okolje, ki je po razmejitvi pripadlo Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev.

Selitev je bila predvidena kot začasna. Čeprav so nekateri odborniki želeli, da bi sedež Družbe sv. Mohorja ostal na Koroškem, so se čedalje bolj krepili pritiski za njeno preselitev. Tako je pred 100 leti (1924) odbor družbe sklenil preseliti tiskarno v Celje, Maribor ali v Ljubljano. Po ogledih ponujenih stavb je bila junija 1926 sprejeta  odločitev, da se tiskarna preseli v Celje, kjer so v Prešernovi ulici kupili hišo celjskega trgovca in kavarnarja Kosa. Takoj po nakupu so pri celjskem okrajnem glavarstvu vložili prošnjo za tiskarsko koncesijo, vendar jo je celjski mestni svet, predvsem zaradi političnih razlogov, odklonil. Tudi zaradi tedanje zakonodaje o zadrugah so bili prisiljeni v ločitev tiskarne in knjigarne. Tako je bilo marca 1927 registrirano podjetje Mohorjeva tiskarna v Celju, kmalu nato pa so po načrtih arhitektov Jožeta Plečnika in Antona Suhadolca zgradili tiskarno in knjigoveznico.

Selitev je potekala jeseni tistega leta in je bila končana 8. decembra 1927, ko je Mohorjeva družba začela delati v Celju.

*Posnetek Je povedal Matija Remše, ki se je kot urednik uveljavil zlasti pri založbi Celjske Mohorjeve družbe. 

 

*Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*

Stane Kocutar