Začetek kmetijskih družb pri nas
Ustvarjalka tolminskega muzeja
Osrednja osebnost tržaškega glasbenega življenja

Elektronik in fizik Anton Mavretič je po študiju v Ljubljani leta 1957 nadaljeval izobraževanje na univerzi v Denverju ter na Syracusi v New Yorku in se pozneje zaposlil pri središču za raziskave vesolja slovitega Tehnološkega inštituta v Massachusettsu (MIT).

Pozneje je služboval še na Harvardu in nato poldrugo desetletje na univerzi Boston kot ustanovitelj in direktor vesoljskega centra ter profesor na oddelku za elektrotehniko in računalništvo. Razvijal je merilnike plazme za Voyagerjeve misije in medplanetarne merilne sisteme in s svojim znanstvenim in inženirskim delom prispeval ključno znanje za uspešno uresničitev ciljev plovil ameriškega vesoljskega programa Voyager 1 in 2.  S temi plovili oziroma instrumenti so bili zbrani podatki o interakciji Sončevega vetra s planeti Jupitrom, Saturnom, Uranom in Neptunom ter o virih, lastnostih in morfologiji plazme iz magnetosfere planetov. *Posnetek    

Dr. Mavretič je izdelal instrumente tudi za druga vesoljska plovila: Explorer 47, Explorer 50, Space Shuttle, Wind in DSX. Vsako leto je povabil več slovenskih študentov elektrotehnike na poletno šolo v Bostonu. Leta 2015 je za svoje znanstveno delo in zasluge prejel državno odlikovanje predsednika Republike Slovenije.

Anton Mavretič, tudi dolgoletni član Svetovnega slovenskega kongresa, dopisni član SAZU in častni občan Metlike, se je rodil pred 90 leti (1934) na Bóldražu v Beli krajini.

*Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*

Stane Kocutar