Usodno srečanje pri Dobrniču
Italijanski slovenist napiše knjigo o Otonu Župančiču
Lepo je, veš, mama, lepo je živeti …

Dušan Ludvik je po osnovni šoli v Braslovčah na Dunaju obiskoval češko gimnazijo ter pozneje na Karlovi univerzi v Pragi študiral bohemistiko, germanistiko in bibliotekarstvo.

S praško diplomo iz bibliotekarstva se je podal še na študij slovenskega in nemškega jezika na Filozofski fakulteti v Ljubljani in  leta 1944 diplomiral. Po vrnitvi iz italijanske internacije je delal v narodni in univerzitetni knjižnici. Doktoriral je s temo o nemškem gledališču v Ljubljani ter po izpolnjevanju v tujini postal redni predavatelj na ljubljanski filozofski fakulteti in za dobri dve desetletji tudi predstojnik njenega oddelka za nemški jezik in književnost. Področja njegovega raziskovanja so bila predvsem zgodovina nemških potujočih gledaliških skupin v Sloveniji v 17. in 18. stoletju, iz literarne zgodovine obdobje Franceta Prešerna in Matije Čopa ter vprašanja iz slovenske folklore. Bil je tudi poverjenik Komisije za avstrijsko gledališko zgodovino Avstrijske akademije znanosti na Dunaju.

Literarni zgodovinar, jezikoslovec in pesnik Dušan Ludvik se je rodil pred 120 leti (1914) v Braslovčah.

*Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*

Stane Kocutar