V sodobnem športu ni dovolj samo lex sportiva
V zadnjih dveh ali treh desetletjih je pri tujih založnikih, zlasti v angleškem in nemškem jeziku, izšla vrsta knjig in priročnikov, ki celovito ali po posameznih segmentih obravnavajo pravna razmerja na področju športa. V Sloveniji je bila doslej na tem področju izdana le ena knjiga, in sicer leta 2008. Veliko zanimanje ob izidu ter skokovit razvoj »športnega prava« v desetletju, ki je sledilo, sta bila dobra razloga za nadaljevanje dela.
Avtorjem prve izdaje se je pridružilo še nekaj referenčnih pravnih strokovnjakov, in pred mesecem dni je izšla prenovljena in razširjena znanstvena monografija Šport in pravo. Enajst vsebinskih sklopov meri na širok krog bralcev, saj v njih predstavljene teme nagovarjajo strokovno in občo športno javnost. Denimo: trženje podobe športnikov, socialne pravice športnikov in trenerjev, športni marketing, problematika dopinga, televizijske in druge medijske pravice za športne prenose, odškodninska odgovornost za poškodbe v športu in druge teme.
Doktorica Vesna Bergant Rakočević, urednica in soavtorica monografije Šport in pravo pojasnjuje, da knjiga obsega enajst zaokroženih vsebinskih sklopov, ki pa se povezujejo v celovit pregled področji in tem, kjer se srečujeta šport moderne dobe in pravo.
Denimo: trženje podobe športnikov, socialne pravice športnikov in trenerjev, športni marketing, problematika dopinga, televizijske in druge medijske pravice za športne prenose, odškodninska odgovornost za poškodbe v športu in druge teme.
Ko športnik dovoli korporaciji, da uporablja njegovo podobo ali ime, nanjo prenese del svojih osebnostnih pravic, oziroma ji za ustrezno denarno nadomestilo dovoli poseči vanje. S tem je presežen pogled, da so osebnostne pravice neprenosljive in da nimajo premoženjske narave.
Znanstvena monografija Šport in pravo je izšla konec julija pri založbi Lex Localis, v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani, Društvom za športno pravo in Uradnim listom Republike Slovenije.