Z Olgo Voglauer o uspehu na volitvah in politični karieri na Dunaju, s Slovenci na Hrvaškem o njihovem delovanju, s Katjo Grubiša o študiju v Ljubljani, z Nindirik Indrik pa o porabskem gledališču

»Verjeli smo, tako dobrega rezultata pa nismo pričakovali. «

Tako pravi vodja koroških Zelenih Olga Voglauer po velikem uspehu na avstrijskih parlamentarnih volitvah. V avstrijskem državnem zboru, kamor se je neposredno uvrstila, bo zastopala koroške Slovence in vse druge narodne skupnosti, zagotavlja. Zakaj prav Zeleni, nas je med drugim zanimalo v tokratni oddaji.

»Da sem politični človek, mi je bilo položeno že v zibelko, od malih nog smo imeli doma politične razprave, imela sem različne funkcije pri koroških Slovenkah in Slovencih, konec koncev pa sem že med študijem sodelovala s frakcijo Zelenih v študentskem zastopstvu.«

Ko sta se z možem odločila za ekološko kmetovanje, sta ugotovila, da so Zeleni edina stranka, ki se zavzema za sonaravno kmetijstvo in majhne kmetije, in zato se je vanjo včlanila. Po uspehu na volitvah v evropski parlament  in dobrem rezultatu na avstrijskem Koroškem so jo ljudje začeli nagovarjati, naj prevzame vodenje stranke in postane njena govornica.

»Vzdušje je bilo dobro, okoli mene se je zbral nov tim in videla sem, da bi  lahko šli skupaj v zelo lepo prihodnost. Z veseljem sem sprejela ta izziv. Še bolj pa me veseli, in te volitve to potrjujejo, da je bila naša pot prava in da je tim dober.«

23. oktobra bo Olga Voglauer zaprisegla kot poslanka v državnem zboru in zaveda se, da se bo življenje korenito spremenilo. Polovico časa bo, načrtuje, preživela na avstrijskem Koroškem polovica pa na Dunaju. Izziv je velik, velike pa so tudi priložnosti, pravi:

»Ravno za slovensko narodno skupnost na Koroškem in vse ostale narodne skupnosti se odpirajo možnosti. V parlamentu so namreč dobili zagovornico vseh avtohtonih manjšin. To pomeni, da imamo po dolgem času spet dejansko spet možnost vplivati na manjšinski zakon in njegovo prenovo, na reševanje zelo perečih tem; kot je financiranje manjšinskih medijev, varstvo otrok, šolstvo, podpiranje kulturnih društev. To so pomembna vprašanja, za katera imamo zdaj priložnost, da jih začnemo reševati.«

Olga Voglauer je zavedna koroška Slovenka. Ugotovila je, da se lahko zaneseš le sam nase in da lahko uspeš le, če si pri svojem delu dosleden.

»Pri uradih vlagam vse izključno v slovenskem jeziku. Želim, da me sprejmejo kot koroško Slovenko in da sprejmejo slovenski jezik. Pomembno je, da si sam primer dobre prakse. Ugotovila sem, da pravice, ki jih imamo, niso izborile krovne organizacije, temveč posamezniki, ki so verjeli v svojo moč. V prihodnje si želim, da bi imeli vizijo dobre dvojezične Koroške, kjer bodo tudi naši vnuki in pravnuki radi govorili slovensko. To pa bomo dosegli le, če jim bomo sami dober zgled in jim bomo mi pripravili lepo pot.«

Daljši pogovor z novo poslanko v avstrijskem državnem zboru lahko poslušate v tokratni oddaji. Pridružimo se Slovencem na Hrvaškem, ki so svoje redno letno srečanje tokrat pripravili v osrednji Istri, v Istarskih toplicah.

Ob začetku novega študijskega leta se pogovarjamo z reško rojakinjo Katjo Grubiša, ki nadaljuje študij komunikologije na Fakulteti za družbene vede. Izkušnje po 4 letih študija v Ljubljani so tako dobre, da se je vpisala na podiplomski študij.

Porabska slovenska gledališka družina Nindrik Indrik s svojimi predstavami zabavati občinstvo. Zabavajo pa se tudi igralke in igralci, veseli nastopanja v svojem jeziku. Kaj so pripravili letos?

Prisluhnite oddaji Sotočja!

Mateja Železnikar