Predlogi

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Sobota, 20.7.2024

00:00
Poročila
00:07
Ponovitev
02:00
Poročila
03:00
Poročila
04:00
Poročila
05:00
Poročila

Tanja Polanc ne bi z ničemer zamenjala življenja na Trnovski planoti. »Če bi morala živeti v mestu, bi bilo kar po meni,« pravi. Rodila se je na Lokvah in življenje z naravo in v njej ji je bilo na nek način podarjeno, sama pa je to znala sprejeti. Da bi tudi mlajši spoznali in vzljubili to planoto, je pred kratkim s podporo ajdovske občine in Lavričeve knjižnice izdala slikanico Basni iz Trnovskega gozda. Tanja, ki z družino zdaj živi na Predmeji, želi, da ohranjamo spoštljiv odnos do vsega, kar nas obdaja. Ko je v dolini jutro že postreglo z vročino, je Tanjo Polanc na 896 m nadmorske višine obiskala Eva Furlan.

Avtor: Eva Furlan

Šah je igra misli, telesa in čustev, ki zaradi prisotnosti soigralca zahteva socialno interakcijo. Prav zaradi svoje socialne note šah v svetu ostaja izjemno priljubljena družabno-miselna igra. Šah je tudi šport in razvedrilo, ki posamezniku ponuja razvoj naslednjih pomembnih dodanih vrednosti: vztrajnost, borbenost, disciplino, odgovornost, koncentracijo, odločnost, zdrav odnos do sočloveka, vizualizacijo, načrtovanje, logično razmišljanje in podobno. Vse te vrline so bistvene pri prehodu mladega človeka v odraslo osebo, ki naj bo poštena, visoko moralna in široko razgledana. Šahiranje je koristno tudi zato, ker je resnično izvrsten pripomoček za ostrenje razuma in razvijanje spomina. Morda najlepše dodano vrednost šaha opiše dr. Milan Vidmar, vrhunski slovenski velemojster in doktor znanosti:
Šah je nekakšna zmes igre, znanosti in umetnosti. Šah je nekakšna miniatura življenja in šahovnica s figurami, ki so zapletene v borbo, je miniatura človeškega sveta. Nekako s petnajstimi leti začenja deček vdirati v pravi človeški svet, zato lahko vdira tudi v šahovski svet. Zdi se mi, da je silno važno doživljati v zgodnji mladosti življenje v miniaturi. Saj ga v nji lahko neštetokrat doživiš in preizkusiš, medtem ko živiš pravo življenje samo enkrat. V šahu spoznaš vso vrednost borbene volje, vztrajnosti, skrbnosti, natančnosti, predvsem pa pridnega dela. Šah ti nazorno prikazuje vse izredne nevarnosti lahkomiselnih dejanj. Neznatne napake te vodijo ob močni nasprotnikovi igri v poraz. Igral boš včasih dolgo igro zanimivo, iznajdljivo, celo genialno, toda izgubil jo boš zaradi bežne nepazljivosti.
Šah lahko primerjamo tudi z drugimi sferami življenja, ki zahtevajo produktivno mišljenje. Vsak dober vodja, polkovnik ali podjetnik razmišljajo ustvarjalno, upoštevajo analizo, opravljeno raziskovalno delo, človeški značaj in skušajo čim bolje prepoznati nasprotnikove zamisli ter ustvariti lastno strategijo delovanja. Šah zato predstavlja naravnost idealen model za trening pridobivanja sposobnosti pravilnega odločanja. V šahu so namreč določena ostra merila zmage in poraza. V primeru slabih odločitev sledi poraz, v primeru dobrih pa uspeh.
Vse to je le nekaj prednosti, ki jih ponuja šah – kraljevska igra. Lepota šaha ni torej zgolj v sami igri, ki ponuja celo paleto različnih čustev, ampak v njegovi neskončni globini, ki posamezniku nudi priložnost, da postane boljši človek.
Z besedami težko opišem, kaj vse mi pomeni šah in kaj vse mi je doslej v življenju dal. Od trajnih prijateljstev, potovanj, kulturnih izkušenj in mnogih nepozabnih spominov. Šah me osmišlja in osrečuje.

Avtor: Darja Kapš

06:00
Poročila

Osrednja jutranja informativna oddaja, Jutranja kronika, prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Strnjena, verodostojna in zmeraj aktualna. Ob nedeljah ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Danes bomo v Kratki, informativni, koristni slovenščini preverili, kako zelo besede zaznamuje čas oz. obdobje, v katerem se pojavijo in uporabljajo. To bo preverila Darja Pograjc. O spreminjanju moči in konteksta besed v času, pa tudi o primernosti uporabe besed v določenem obdobju v sobotni reprizi KiKsa z doc. dr. Borisom Kernom z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU ter fakultete za humanistiko Univerze v Novi gorici.

Avtor: Darja Pograjc

08:00
Poročila

Obiskali smo počitniško varstvo Male ulice in z najmlajšimi počitnikarji v zavetišču za male živali v Ljubljani preverili, kako moramo v teh vročih dneh poskrbeti za svoje domače živali. Povedali so nam, kako se imajo in hladijo sami in kaj so že novega spoznali in izvedeli.

Avtor: Tadeja Bizilj

09:00
Poročila

To soboto gremo na morje. S počitnikarji, ki proste poletne dni preživljajo v počitniški koloniji v otroškem letovišču Pacug Zveze prijateljev mladine Ljubljana Vič - Rudnik, bomo preverili, kako topla je voda, kakšna so jutra in kakšni večeri, kaj imajo na krožniku in koliko novih prijateljstev ter simpatij se je že spletlo. Bodite z nami – to soboto na Prvem!

Avtor: Tadeja Bizilj

11:00
Poročila
11:50
Obvestila
12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Avtor: Stane Kocutar

13:00
Poročila

Morje prinaša številne zgodbe, tako tiste iz daljnih prostranstev kot tudi tiste z domačih bregov. Vsako soboto ob 13.40 jih odkrivamo skupaj s kolegi z Radia Koper.

Avtor: Prvi

14:00
Poročila

V političnem potopisu Ob jarkih: potovanje čez Vzhodno Evropo do Isfahana nas nemški novinar in pisatelj iranskega rodu Navid Kermani popelje po znanih in neznanih krajih tega velikokrat spregledanega območja naše celine, polnega nelahke zgodovinske dediščine, vojn, prestavljanja meja, selitve narodov in spreminjanja političnoekonomskih sistemov. V pogovoru z ljudmi najrazličnejših nacionalnosti, poklicev in družbenih slojev se pisatelj na novo sprašuje o svojih predstavah o Evropi in njenih vrednotah, o mejah in multikuturnosti, o nacionalnih državah, političnih ureditvah in zgodovinskih procesih, s tem pa zarisuje pred nami kompleksno in večplastno sliko življenja na teh področjih, ki so bila ‒ razen njegovega rojstnega Irana ‒ v prejšnjem stoletju del vzhodnega bloka, zdaj pa je tam kopica samostojnih držav, ki se bolj ali manj uspešno uveljavljajo v današnjem svetu in se ‒ pogosto v slabih ekonomskih razmerah ‒ spoprijemajo s svojo večpomensko zgodovinsko dediščino. Politični potopis, ki je nedavno izšel pri založbi Goga, nam je za tokratno Sobotno branje pomagala predstaviti prevajalka dela Tanja Petrič.

Avtor: Alja Zore

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

16:05
Obvestila

Tanja Lesničar Pučko, dolgoletna kolumnistka časopisa Dnevnik, kulturna kritičarka, prevajalka in novinarka, neizprosna opazovalka družbe, je študirala francoščino in primerjalno književnost. Javnosti je znana po kritičnem pisanju o političnih elitah ter družbenih anomalijah. Je kolumnistka, ki jo odlikuje ne le svojevrsten slog pisanja, temveč tudi veliko osebnega poguma, odgovornosti ter družbene angažiranosti. Tanjo Lesničar Pučko je septembra lani v oddajo Razkošje v glavi povabila voditeljica Tita Mayer.

Avtor: Tita Mayer

17:00
Poročila

V mirnem podeželskem okolju v bližini Šentjerneja svoje glasbene sanje udejanja dolenjski glasbenik in producent Borut Antončič – Bort Ross. Konec leta 2023 je izdal svoj drugi album »K tebi odpeljem svoje srce«, ki ga poslušamo v tokratni poletni Pesmi v žepu.

Avtor: Teja Klobčar

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

18:54
Obvestila

Podatki Statističnega urada RS kažejo, da se največ parov poroči na soboto, lani je bil september mesec z največ sklenjenimi zakonskimi zvezami, sledila sta junij in maj. V letu 2023 je zakonsko zvezo sklenilo 6.388 parov. Kaj pa cerkvene poroke? V Sloveniji se je v dvajsetih letih število cerkvenih porok prepolovilo, na 1000 katoličanov beležimo 1,4 poroke. Podatki so razvidni iz letnega poročila Katoliške cerkve v Sloveniji za leto 2023, ki zajema podatke za desetletje od 2012 do 2022. Zakaj prihaja do upada porok, kje tičijo glavni razlogi? Naši gostje bodo župnik Jože Vehovar iz Rogaške Slatine ter zakonca Minka in Jože Erjavec.

Avtor: Jasmina Bauman

Nihalo trdi, da je utrujeno, a ga številčnica potolaži.
Pravljico prpoveduje Marjana Klanšek.
Napisala jo je Jane Taylor.
Prevedel: Matjaž Kaučič.
Posneta je bila v studiih Radiotelevizije Ljubljana leta 1976.

Avtor: Prvi

Sobotni glasbeni večer odpir prostor oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi, ki gostuje na tretjem večeru 52. mednarodnega folklornega festivala Beltinci.
Mladim poustvarjalcem izročilne kulture je letos posvečen ta fetival. Koncert bodo oblikovale tri zasedbe., katerih izraz navdihuje ljudska dediščina, a vsaka od njih na svojevrsten način pristopa k izročilu.
To so zasedbe:
ÊDNA
Zasedba, ki pet glasbenih svetov združuje v enovito celoto polno edinstvene glasbene energije prepredene s prekmursko in porabsko glasbeno dediščino.

KATICE
Ženska pevska zasedba, ki poustvarja slovensko glasbeno dediščino s številnimi izjemnimi veščinami in poznavanji starih ljudskih praks.

FALAJČEK
Trio, ki občinstvu podaja "falajček" lastnega izraza prekmurske muzike.
Oddajo je zasnovala Simona Moličnik

Avtor: Simona Moličnik

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Ivan Ivanovič se sprehaja po pokopališču in postane priča nenavadnim pogovorom pokojnih.

Režiser in prirejevalec: Jože Valentič
Dramaturg: Pavel Lužan
Tonski mojster: Miro Marišek

Igralke in igralci – Brane Grubar, Danilo Benedičič, Aleksander Valič, Iva Zupančič, Niko Goršič, Ludvik Bagari, Marko Simčič, Božo Vovk

Uredništvo igranega programa.
Igra je bila posneta v studiih Radia Slovenija junija 1990.

Avtor: Kaja Novosel

23:00
Poročila

V oddaji Literarni nokturno bomo predstavili štiri pesmi igralke, profesorice igre, dramatičarke in pesnice Saše Pavček. Njena druga pesniška zbirka Zastali čas je izšla leta 2021. Kot je povedala, so skoraj vse pesmi, ki so uvrščene vanjo, nastale v letu razglašene epidemije, ko se je marsikomu zdelo, da se je čas ustavil. Od tod tudi naslov zbirke. Avtorica se v pesmih sprašuje o svojem življenju, o preizkušnjah, ki jih je doživela, ter o smislu bivanja in obstoja in se ljubeče spominja številnih ljudi, ki so jo močno zaznamovali ‒ svojega umrlega brata, mame, očeta in izjemnih igralskih kolegov.

Interpretka: Vesna Jevnikar,
režiserka: Saška Rakef,
glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina,
tonski mojster: Matjaž Miklič,
urednica oddaje: Ana Rozman,
leto nastanka: 2021.

Avtor: Prvi

Glasbena cesta 2.3.1.5. UB40: UB45. Jubilejni album veteranov britanskega reggaeja. https://okopislavertvslo.wordpress.com/2024/07/18/ub40-ub45/

Avtor: Peter Barbarič

Zadnja sprememba: 20.07.2024 17:40:04

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt