Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Četrtek, 19.9.2024

00:00
Poročila

Nočni program nacionalnega radia bomo začeli z oddajo, v kateri se bomo vprašali, kakšno sta zgodovinsko izročilo in aktualni utrip kasaških prireditev v Ljutomeru? Po eni uri prisluhnite oddaji Glasbeni radiogram, v kateri bomo gostili člane glasbene zasedbe Boom. Vokalni pop trio se je od svojih začetkov spremenil v popolni band, to pa je na začetku tega leta dokazal tudi z izdajo odličnega debitantskega albuma Odiseja. Po drugi vam bomo ponudili v poslušanje še oddajo Ritem mesta. Posvetili jo bomo Bori Đorđeviću, pred kratkim preminulemu pevcu skupine Riblja čorba, ki je glasbeno sceno območja nekdanje Jugoslavije zaznamoval s poetičnimi besedili, ujetimi v trd rokovski zvok, občutljivostjo do ljudi z družbenega obrobja in pogosto kruto neposrednostjo.
Nočni program pripravljamo: Stane Kocutar, Luka Sraka, Saša Kukovič in Robert Zajšek.

Avtor: Stane Kocutar, Radio Maribor

01:00
Poročila
02:00
Poročila
03:00
Poročila
04:00
Poročila
05:00
Poročila

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodnozabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodnozabavne glasbe.

Avtor: Tina Žun

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

»Kadar pa moliš, pojdi v svojo sobo,« je, nekoliko iztrgano iz konteksta, rekel Jezus. (Mt 6,6)
Moj Bog … nimam svoje sobe. Nikoli je nisem imel. Zrasel sem v sedemčlanski družini … no, osemčlanski, če prištejem še starega očeta. In stiskali smo se v – kaj pa vem, kako naj štejem – dvoinpolsobnem stanovanju … morda trisobnem. Kakor koli že, svoje sobe nisem imel in kadar koli smo v osnovni šoli pisali spis z naslovom Moja soba, sem uporabljal domišljijo, laži in želje. Molil pa sem.
Zdaj bivakiram v prav tako osemčlanski družini. V hiši. In čeprav je kar precej prostora, svoje sobe še nimam. Molim pa še vedno. Pravzaprav: molimo skupaj, vsa družina.
Še najbliže svoji sobi sem bil v službi, v gledališču … v katerem sem imel garderobo. Še te ne čisto zase, vendar sem bil v njej – vsaj ob popoldnevih – sam. In sem molil. Za kolega iz garderobe. Za kolege v gledališču. Za obe svoji družini … prvo in drugo … za starega očeta … in za svojo sobo.
Molil sem. In še molim. Pa čeprav nimam svoje sobe. In je ne pogrešam več toliko kot včasih. In je ne potrebujem več, kot bi jo včasih.
Molim pa še … kot včasih.
»Vi molite, česar ne poznate; mi molimo, kar poznamo.« (Jn 4, 22) Tako je Jezus rekel Samarijanki, torej poganki, drugače verujoči, ob vodnjaku.
Stavek je, čeprav je bil izrečen pred dva tisoč leti, nadvse aktualen. In zato tudi pomemben. Še posebno za tiste izmed nas, ki vsak dan odhajajo iz svojih vasi, čez zidove svojih cerkva, plotove svojih skupnosti … in se v Samarijah sodobnega časa – na svojih delovnih mestih, pa tudi ulicah, v gostilnah, trgovinah, bolnišnicah, telovadnicah … torej vsepovsod … srečujemo z neverujočimi, drugače mislečimi in čutečimi prijatelji, znanci, sodelavci, ne nazadnje tudi sorodniki, morda celo zakonci … in se z njimi ob človeško omejenih vodnjakih pogovarjamo o žeji, vodi, živi vodi in Izviru.
Veliko je molivcev. Lahko bi celo rekel, da skoraj ne poznam človeka, ki ne bi molil.
Toda znova in znova spoznavam: »Vi molite, česar ne poznate; mi molimo, kar poznamo.«
Previdno torej v pogovorih in srečevanjih … v molitvi. In nežno. Z ljubeznijo. In v ljubezni. Kajti prošnja: »Daj mi piti!« ima veliko pojavnih oblik … včasih prav nenavadne.

Avtor: Gregor Čušin

06:00
Poročila

Nastavimo na lokalni čas in dopisnike po Sloveniji vprašamo koliko je ura v njihovem kraju.

Avtor: Prvi

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

V Ljubljani te dni poteka 15. mednarodni kongres o energetski presnovi v možganih. Kako naši možgani presnavljajo in porabljajo energijo, kaj se zgodi, ko jim zagodi nevrodegenerativna bolezen, kot je Alzheimerjeva bolezen. O vsem tem se je Mojca Delač pogovarjala z akademikom, prof. dr. Robertom Zorcem, enim od organizatorjev konference.

Avtor: Mojca Delač

Načrtovano zaprtje Teša bo povečalo uvozno odvisnost Slovenije. Hkrati z oktobrom prihaja nov obračun omrežnin. Vse to v času ohlajanja evropskih avtomobilskih trgov, ki pomembno zaznamujejo tudi našo industrijo. Ali so ogrožena delovna mesta v energetsko intenzivnih podjetjih in kaj predvidevati v prihodnje v današnji oddaji Ob osmih. Voditeljici Metki Pirc se bo pridružil Bojan Ivanc z Gospodarske zbornice Slovenije.

Avtor: Prvi

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Avtor: Prvi

Kako okoljska vprašanja in njihovo prepletenost predstaviti na najbolj enostaven način? Ena izmed možnosti je z družabno igro. Danes bomo predstavili dve okoljski igri, razviti v Sloveniji. Prva – Trade Jack – je izšla že leta 2018, njena tema pa je pravična trgovina. Druga – Ni planeta B – je prvič izšla lani, pred kratkim pa je na trg prišla nekoliko prenovljena, druga izdaja. V tej igri se lotevamo reševanja podnebne krize in krize biotske raznovrstnosti.

Avtor: Špela Novak

08:48
Obvestila
09:00
Poročila

"Zemlja je v kmetijstvu in vrtnarstvu osnovno orodje in z njo je treba delati, ko je pripravljena in ne takrat, ko mi želimo delati," pravi Davor Špehar s spletnega portala Zeleni svet. Kot gost četrtkovega Svetovalnega servisa bo pojasnil, da je treba biti zaradi vremenskih razmer na zelenjavnem vrtu v teh dneh še posebej previden in inovativen, govoril pa bo tudi o optimalni vlažnosti tal, najprimernejši temperaturi in obdobju jesenske priprave tal, pravilni uporabi organskih gnojil in jesenskih setvah. Pripravite vprašanja, sprejemamo jih na elektronskem naslovu prvi@rtvslo.si in v obrazcu na spletni strani Prvega.

Avtor: Andreja Čokl

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

Avtor: Prvi

10:00
Poročila

Jesen ne odpre šolskih vrat le učencem, dijakom in študentom, ampak tudi študentom v tretjem življenjskem obdobju. Prav letos je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje praznovala lepih 40 let, v prihodnjih minutah pa boste izvedeli, kaj vse ponuja v tem študijskem letu. Goste je v studio povabila Lucija Fatur.

Avtor: Lucija Fatur

11:00
Poročila

Različna sporočila obljubljajo, da laserski poseg pri zobozdravniku mine brez bolečin. »Tisto, kar je trenutno res učinkovito, je endodontsko zdravljenje zobnih korenin z laserjem. Tu je res neka prednost,« pravi zobozdravnik prof. dr. Boris Gašpirc, predstojnik Katedre za ustne bolezni in parodontologijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani. V Ultrazvoku je predstavil še druge možnosti uporabe laserja v zobozdravstvu: od zdravljenja kariesa do laserskih kirurških posegov.

Avtor: Iztok Konc

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Avtor: Stane Kocutar

Rubrika z dvema narodnozabavnima vižama.

Avtor: Tomaž Guček

V Libanonu še vedno vladajo izredne razmere po drugem valu eksplozij, ki so včeraj pretresle to bližnjevzhodno državo. Le dan po tem, ko je eksplodiralo več tisoč pozivnikov, ki so jih za medsebojno komunikacijo uporabljali člani gibanja Hezbolah, je včeraj razneslo še ročne radijske postaje, ki jih prav tako uporablja omenjeno gibanje. Ubitih je bilo najmanj 20 ljudi, 450 je ranjenih. Hezbolah za napade krivi Izrael in napoveduje maščevanje, v mednarodni skupnosti se vrstijo pozivi k umiritvi napetosti.

V oddaji tudi:
- V Italiji ob prehodu ciklona Boris obsežne poplave, z domov so evakuirali več kot tisoč ljudi
- Minister Kumer: pred odločitvijo o drugem bloku jedrske elektrarne še veliko neodgovorjenih vprašanj
- V dveh velikih jamah na trasi drugega tira bo verjetno potrebna gradnja viadukta

Avtor: Prvi

Nekateri preostali poudarki oddaje:
- Tudi občina Tolmin bo občanom sofinancirala nakup malih čistilnih naprav.
- Na Bledu opozorili na pomen zelene infrastrukture pri prilagajanju podnebnim spremembam.
- Številne Mariborčane zmotila zaraščenost zelenic v mestu.
- Vodenje kranjskega Prešernovega gledališča bo prevzel dozdajšnji pomočnik direktorja Rok Bozovičar.

Avtor: Prvi

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

16:15
Obvestila
17:00
Poročila

Novela zakona o osnovni šoli je prinesla tudi nekaj sprememb nacionalnega preverjanja znanja. Največ vprašanj in skrbi prinašajo preizkusi v 9. razredu, ki bodo po novem šteli pri vpisu v srednješolski program z omejitvijo vpisa, kar naj bi rešilo težavo inflacije odličnih ocen v osnovni šoli. Ali ta rešitev zmanjšuje stres učencev ali ga kljub vsemu povečuje, zakaj ni drugega roka pisanja in ali so imele šole dovolj časa za seznanitev s spremembami in prilagoditve? Je opozorilo staršev, da bi se lahko NPZ v 9. razredu spremenil v malo maturo, utemeljeno? Odgovore iščemo v tokratnem Studiu ob 17-ih.

Gostje:

mag. Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije, sicer ravnateljica OŠ Danile Kumar v Ljubljani;
dr. Janez Vogrinc, predsednik državne komisije za vodenje NPZ, dekan Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani in
dr. Darko Zupanc, direktor Državnega izpitnega centra.

Avtor: Špela Šebenik

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Avtor: Prvi

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

18:54
Obvestila

V okviru skupnega projekta Prvega programa Radia Slovenija in A1 Slovenija Pravljice za sladek sen nas v pravljici Toma Kočarja čakata Čopka in Zofka, najboljši prijateljici. Veverica in lastovka vse dni preživita skupaj, a ob koncu poletja lastovka odleti na jug. Kako bo veverica premagala svojo žalost, izvemo v pravljici, ki jo interpretira dramska igralka Maja Končar.

Pripovedovalka: Maja Končar.
Avtor besedila: Tomo Kočar.
Fonetičarka: Mateja Juričan.
Napovedovalec: Aleksander Golja.
Mojstrica zvoka: Sonja Strenar.
Avtor glasbe: Rudi Pančur.
Režiserka: Špela Kravogel.
Urednica oddaje: Alja Verbole.
Urednica Uredništva izobraževalnega, otroškega in mladinskega ter dokumentarno-feljtonskega programa: Špela Šebenik.
Cikel pravljic za sladek sen v okviru projekta Lahkonočnice v oddaji Lahko noč, otroci!. Posneto v studiu 02 Radia Slovenija, avgust 2024.

Avtor: Alja Verbole

V prejšnji oddaji smo se spomnili, da je minilo pet let, kar nas je konec julija leta 2019 zapustil Tine Lesjak, skladatelj, harmonikar, pevec, zbiratelj in poustvarjalec ljudskih pesmi. Tokratni četrtkov večer pa posvečamo prav tako pred petimi leti preminuli Faniki Požek, besedilopiski, ki je s svojimi tenkočutnimi besedili ozaljšala viže številnih narodnozabavnih ansamblov, tako starejših, predvsem Ansambla Lojzeta Slaka, kot mlajših glasbenih zasedb. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

Avtor: Tomaž Guček

21:00
Poročila

Priznana francoska pisateljica Marie NDiaye je odraščala ob materi samohranilki v južnem predmestju Pariza. Pisati je začela že zelo kmalu in svojo prvo knjigo objavila kot gimnazijka. Kritiki so takoj prepoznali njen pisateljski dar in ji napovedali plodovito pisateljsko kariero. Niso se zmotili. Marie NDiaye je za svoje romane prejela več prestižnih literarnih nagrad, med njimi tudi Goncourtovo leta 2009. V slovenščini lahko beremo njeno dramo Hilda ter štiri romane. To so: Rosie Carpe, Tri močne ženske, Ladivine in roman iz leta 2022 Moje je maščevanje.

Avtorica scenarija: Nina Gostiša,
prevajalke: Saša Jerele, Suzana Koncut, Katja Zakrajšek, Ana Frisian,
interpreti: Nataša Barbara Gračner, Gregor Gruden, Pia Zemljič,
režiser: Alen Jelen,
napovedovalca: Igor Velše, Mateja Perpar,
glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina,
tonska mojstrica: Sonja Strenar,
urednici oddaje: Tadeja Krečič, Ana Rozman,
leto nastanka: 2019.

Avtor: Prvi

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Poletje je spakiralo kovčke in odkorakalo skozi vrata. Na njegovo mesto se bo vselila jesen, z rumeno-rdeče-rjavimi vedri sveže barve in s preprogami mehkega listja. Veter skozi priprta okna prinaša glasbo in besede jesenskih šansonov in kantavtorskih pesmi, ki jih bomo poslušali v prihodnjih minutah. V Pesem v žepu nam jih prinašajo Primož Vidovič, Marko Grobler, Svetlana Makarovič, Milan Kamnik, Tomaž Pengov in Jani Kovačič.

Avtor: Teja Klobčar

23:00
Poročila

Alojzija Zupan Sosič v novem izboru poezije tematizira tiste trenutke in obdobja bivanja, ki jih zaznamujejo bolečina, padci, razpadanje, smrt – pa naj gre za razpadanje in smrt bitja ali razmerja. Njene pesmi odlikujejo plastičnost oz. slikovitost podob, erudicija, izrazit ritem, predvsem pa tudi empatičnost ter čustvenost. Govorka pesmi se brezkompromisno spoprijema s svojo ranjenostjo in čustvi, ki jih ta vzbuja, ne da bi pri tem zašla v samopomilovanje, patetiko ali kakršno koli drugo skrajno razpoloženje.

Režiserka: Saška Rakef;
interpretka: Vesna Jevnikar;
glasbeni opremljevalec: Luka Hočevar;
mojster zvoka: Matjaž Miklič;
urednica oddaje: Tina Kozin;
produkcija 2024.

Avtor: Prvi

Zadnja sprememba: 19.09.2024 16:30:06

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt