Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO

Priporočamo

Svetovalni servisSvetovalni servis - zapišite vprašanje

Sodelujte v oddaji in gostu postavite vprašanje.

Studio ob 17.00 Kako dolgo bodo demonstracije študentov v Srbiji obdržale svoj naboj in kaj lahko dosežejo?

Študentje v Srbiji že več kot štiri mesece protestirajo proti korupciji predsednika Aleksandra Vučića. A tudi sobotne demonstracije, največje doslej, niso omajale njegove oblasti. Medtem ko so s protestov prihajale strašljive pripovedi o domnevni uporabi zvočnega topa proti povsem mirnim protestnikom, pa uradni predstavniki Evropske unije o tem molčijo. Postavlja pa se tudi vprašanje, kako naprej. Ali bodo študentske demonstracije obdržale svoj naboj in kaj lahko dosežejo? Gostje: dr. Jovana Mihajlović Trbovc, kulturna zgodovinarka, Inštitut za kulturne in spominske študije ZRC SAZU; dr. Marko Hočevar, raziskovalec na Centru za politološke raziskave na Fakulteti za družbene vede; Vanja Vardjan, nekdanji dopisnik iz Beograda; Boštjan Anžin, dopisnik RTV Slovenija iz Srbije in z Balkana.

Intelekta Nove uganke iz časa mladega vesolja

Zgodnje vesolje je bilo precej drugačno, kot smo si še včeraj zamišljali. Zvezde in galaksije so bile večje in svetlejše, nastajati pa so začele mnogo prej, kot smo domnevali. Že v središčih najzgodnejših galaksij najdemo tudi orjaške črne luknje, kar povsem spreminja naše razumevanje, kako so ti nenavadni pojavi nastajali. Ob določenih pogojih je mogoče opazovati posamezne zvezdne kopice, torej večje skupke zvezd znotraj mlade galaksije, kot je na primer galaksija, imenovana Roj kresničk, ki jo raziskuje prof. dr. Maruša Bradač. Opaziti je mogoče celo eno samo posamezno zvezdo, kot je primer zvezde Eärendil. Vsa ta nova odkritja in z njimi kup svežih ugank je prinesel vesoljski teleskop Jamesa Webba, naslednik legendarnega Hubbla.

Aktualna tema Slovenska hrana je cenejša od tuje

V zadnjem času veliko pozornost namenjamo vprašanjem varnosti. Eden od vidikov varnosti je tudi prehranska varnost, ki je ena od tem jutrišnjega vladnega posveta o krepitvi odpornosti. Ko govorimo o prehranski varnosti je pomembno tudi, da imamo ljudi, torej kmete, ki bodo v prihodnje pripravljeni pridelovati hrano. Pogosto namreč opozarjajo, da za to kar pridelajo niso pravično plačani v primerjavi s ceno, ki jo za hrano na koncu plača potrošnik. Jernejka Drolec se je o ceni hrane pogovarjala z Brankom Ravnikom, z varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano. Na osnovi analiz, ki jih je pripravil njegov predhodnik, ugotavlja, da je slovenska hrana v trgovinah cenejša od tuje.

Prva vrsta Jadranka Juras

Pevka Jadranka Juras predstavlja nov projekt in prihajajoči album Dva črna vrana. Z njo so v studiu 13 še kontrabasist Nikola Matošić, pianist Milan Stanisavljević, saksofonist Aleš Suša, violinista Matija Krečič in Deyan Muc, violistka Anuša Plesničar ter violončelistka Ema Krečič.

Aktualna tema Kozarec vode, prosim, brezplačno!

Osnutek novega zakona o gostinstvu, ki ga je sprejela vlada, je ostal brez določila o brezplačni postrežbi pitne vodo za goste lokalov in zdravilišč iz javnega vodovodnega omrežja. Zveza potrošnikov Slovenije ja za zakonsko določilo zbirala celo podpise. Gostinci so temu ves čas nasprotovali, saj menijo, da bi morala biti gostincem tudi v prihodnje prepuščena odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne. In to je zdaj obveljalo. Kakšne so izkušnje in kakšni komentarji?

Jutro na Prvem

Svetovalni servis Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija

Leta 2024 je varuhinja prejela 2490 odzivov gledalcev, poslušalcev, bralcev in uporabnikov vsebin RTV Slovenija. To je skoraj tretjino manj kot leto dni prej. Štiriodstotni delež odzivov v lanskem letu se je nanašal na radijske programe. Na kaj se nanašajo pritožbe, česa je premalo in česa preveč, kaj so uporabniki pohvalili, kaj je bila vsebina mnenj in pobud? V torkovem svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjala Marica Uršič Zupan, varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija.

Radiosfera Države od A do Ž: Butan

Himalajska kraljevina Butan se je svetu odprla v 70-ih letih prejšnjega stoletja. Tudi danes tja ne hodijo trume turistov, saj je za vstop v državo potrebno plačati okoli 200 dolarjev na dan. Največ obiskovalcev deželo grmečega zmaja obišče v marcu, ko je čas festivalov, ali jeseni, ko je vreme najbolj stabilno. V Butan bomo prek naših valov šli v torkovi Radiosferi, ko izveste, zakaj v Butanu nimajo semaforjev, kako je z njihovo ekološko ozaveščenostjo in ali so res najbolj srečen narod na svetu.

Drugi pogled Bernardo Antunes, Portugalska

V oddaji Drugi pogled se nam bo pridružil Portugalec Bernardo Antunes. Rodil se je v kraju Castelo de Vide (izgovorjava Kaštel d Vid) v bližini španske meje, pozneje pa živel tako v portugalski prestolnici Lizboni kot v Portu. V Slovenijo se je z družino priselil pred slabim letom dni, vendar to ni njegovo prvo prebivanje pri nas. V naši državi je namreč živel že enkrat prej – takrat leto in pol –, saj je njegova žena Slovenka prišla v domovino dokončat magistrski študij. V vmesnem času – od takrat do zdaj – pa sta živela na Švedskem. O vseh treh državah zato v nadaljevanju, ko preverimo, kako smo si podobni in kje drugačni.

Torkov kviz 100 let pesmi Kons. 5

Kons. 5 je bil objavljen leta 1967 v zbirki Intergali, nastal pa je desetletja pred tem – Srečko Kosovel ga je napisal že leta 1925. Letos bo pesem obeležila 100 let obstoja, zato tej izjemni Kosovelovi konstruktivistični pesmi na Prvem posvečamo Torkov kviz. Sogovornik: Janez Vrečko, redni profesor z Oddelka za primerjalno književnost in literarno teorijo na ljubjanski Filozofski fakulteti.

Prvaki tedna Bojana Beović: Omogočiti moramo take pogoje, da bo javno zdravstvo najboljša izbira

Doktorico Bojano Beović je širša slovenska javnost najbolj spoznala med pandemijo novega koronavirusa, ko je bila prvi glas strokovne skupine, ki je vladi svetovala pri spoprijemanju z boleznijo covid-19. Takrat je med drugim dejala: "Raje vidim, da se na nas jezijo zaradi domnevnega pretiravanja, kot da bi bilo obratno. Bolje je ostajati na strani previdnosti." Po končanem pripravništvu je Bojana Beović tri leta specializirala anesteziologijo, nato je nove študijske in raziskovalne izzive našla na Infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Vrsto let je bila zdravnica na intenzivnem oddelku, predavala je na ljubljanski medicinski fakulteti, na Fakulteti za farmacijo in Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Vodi Posvetovalno skupino za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravja, je članica Slovenske medicinske akademije in od lani že drugi mandat na čelu Zdravniške zbornice. Med najdaljšo zdravniško stavko pri nas je kritična do načina urejanja razmer v zdravstvu, saj pravi: »Stavka ni merjenje moči ali prestiža med sindikatom in vlado, temveč vprašanje prihodnosti slovenskega zdravstvenega sistema.« Nima hobijev, najbolj jo sprošča raznolikost strokovnega dela. Kako je pandemija spremenila medicino in slovensko družbo, kakšna bo prihodnost slovenskega javnega zdravstva, nam je povedala v tokratni epizodi Prvakov tedna.

Klicna koda Zaradi dela od doma Evropska komisija lani prodala 17 velikih zgradb

Kako je covid-19 spremenil belgijsko družbo? Vroča tema te dni je sum korupcije v Evropskem parlamentu, kjer naj bi lobisti kitajskega telekomunikacijskega podjetja podkupovali evroposlance. Ali bodo v belgijskih šolah prepovedali uporabo mobilnih telefonov in pametnih ur?

7. stran Ocean Vuong: Bežen trenutek bajnosti

Hana Bujanović Kokot, avtorica, novinarka in kuratorka literarnega programa v Layerjevi hiši v Kranju je izbrala delo tokratne 7. strani. Kot pravi sama, se je odločila za delo, za avtorja, h kateremu se vedno znova vrača. V oddaji prisluhnemo njenim razmislekom o delu večkrat nagrajenega ameriškega pesnika, pisatelja vietnamskega rodu, Oceana Vuonga. Bežen trenutek bajnosti bi lahko označili kot roman v prostem verzu in sinovo pismo materi, ki ne zna brati.

naPOTki Čebelarstvo je v Sloveniji način življenja

V Sloveniji se s čebelarstvom ukvarja okoli 11.000 ljudi. Čebelarji so organizirani v več kot 200 lokalnih čebelarskih društvih, imamo Slovensko čebelarsko akademijo, na slovensko pobudo je 20. maj postal svetovni dan čebel. Čebelarstvo v Sloveniji kot način življenja je od decembra 2022 vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kako se nesnovna kulturna dediščina materializira in kako večstoletna tradicija čebelarstva navdihuje sodobnost, je v tokratni epizodi Napotkov preveril Bojan Leskovec. Odpravil se je v dva slovenska kraja, ki sta tesno povezana s čebelami, v Radovljico in Višnjo goro.

KiKs "Ojoj, je že konec ure?" – Uspeh za dobrega pripovedovalca pred razredom

Prejšnji teden je v Ljubljani potekal pripovedovalski festival, v naslednjem tednu, 20. marca, bomo obeleževali Svetovni dan pripovedništva. V tokratnem KiKsu nas bo zato zanimalo, kako pomembna je prisotnost pripovedništva tudi z vidika razvoja jezikovne sposobnosti oz. uporabe jezika ter sposobnosti zbranega poslušanja in povezovanja. Vrnili se bomo v šolske klopi.

Lokalni junak Peter Žnidaršič

Peter Žnidaršič obvlada z UNESCO-m zaščiteno veščino suhozidne gradnje. Kamniti zidovi so ga navdušili pred dobrim letom dni, od takrat pa je s skupino kolegov obnovil že več metrov teh veličastnih kamnitih rokodelskih umetnin. Pravi, da je trenutno v Sloveniji približno ducat ljudi, ki so vešči te starodavne umetnosti in se zavedajo pomena ohranjanja dediščine. V svoje vrste pa vabijo tudi vse, ki jim je kamen pri srcu. Dela na tem področju, pravi, je več kot dovolj za vse. S Petrom Žnidaršičem, tudi članom pivške glasbene zasedbe Ana Pupedan, ki jo je pred dobrim mesecem zaznamoval tragični dogodek, se je za oddajo Lokalni junak pogovarjala Sabrina Mulec.

Svetovalni servis Gibalni razvoj otrok

Obrat na trebuh ter hrbet, pivotiranje, plazenje, sedenje, kobacanje, hoja ob opori in pozneje tudi samostojna hoja – to so najpomembnejši gibalni mejniki, ki jih dojenčki večinoma dosežejo v prvem letu starosti. Temelj zanje so dobro razvite gibalne sposobnosti. O tem, kako jih krepiti, kako spodbujati k pravilnemu gibanju, kakšne priložnosti ponujati otroku, da bo kar se da sam najbolje spoznal svoje telo v petkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo Janja Kramar iz centra gibalnega razvoja dojenčkov in otrok Pedosana.

Intelekta

Intelekta

511 epizod

Nove uganke iz časa mladega vesolja

49 min

Mihail Gorbačov, križanec med Machiavellijem in don Kihotom

54 min

Se lahko upremo ekonomiji pozornosti in tehnofevdalizmu?

46 min

Kakšna je kitajska vizija za 21. stoletje?

48 min

Tvegani kapital - ekstremni šport sodobnega kapitalizma

58 min

Začela se je doba mRNK cepiv – proti covidu, proti gripi in celo proti raku

45 min

Informativne vsebine

Zrcalo dneva Zelenski: Cilj Putinovih pogojev za premirje je oslabiti Ukrajino

Ruski predsednik Vladimir Putin je po telefonskem pogovoru z ameriškim kolegom Donaldom Trumpom pristal na 30-dnevno prekinitev napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo, popolno premirje pa pogojuje z ustavitvijo oboroževanja ukrajinske vojske. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporočil, da so pogoji, ki jih je Putin postavil za premirje, namenjeni oslabitvi Ukrajine. Je pa pozdravil 30-dnevno prekinitev napadov na energetsko infrastrukturo.

Radijski dnevnik Kremelj telefonski pogovor Putina in Trumpa označil za zgodovinski trenutek

Vsebina telefonskega pogovora ruskega in ameriškega predsednika Vladimirja Putina in Donalda Trumpa še ni znana, govorila naj bi o ameriškem predlogu za premirje v Ukrajini. Iz Bele hiše so sporočili, da je pogovor potekal dobro, Kremelj pa ga je označil za zgodovinski trenutek in dodal, da je svet pod vodstvom Trumpa in Putina varnejši. V oddaji tudi: - Združene države za izraelske napade v Gazi krivijo samo Hamas - V Slovenijo pripela še dva Makedonca, poškodovana v požaru - Ljubljana z novim športnim centrom Ilirija dobila pokrit olimpijski bazen

Studio ob 17.00 Kako dolgo bodo demonstracije študentov v Srbiji obdržale svoj naboj in kaj lahko dosežejo?

Študentje v Srbiji že več kot štiri mesece protestirajo proti korupciji predsednika Aleksandra Vučića. A tudi sobotne demonstracije, največje doslej, niso omajale njegove oblasti. Medtem ko so s protestov prihajale strašljive pripovedi o domnevni uporabi zvočnega topa proti povsem mirnim protestnikom, pa uradni predstavniki Evropske unije o tem molčijo. Postavlja pa se tudi vprašanje, kako naprej. Ali bodo študentske demonstracije obdržale svoj naboj in kaj lahko dosežejo? Gostje: dr. Jovana Mihajlović Trbovc, kulturna zgodovinarka, Inštitut za kulturne in spominske študije ZRC SAZU; dr. Marko Hočevar, raziskovalec na Centru za politološke raziskave na Fakulteti za družbene vede; Vanja Vardjan, nekdanji dopisnik iz Beograda; Boštjan Anžin, dopisnik RTV Slovenija iz Srbije in z Balkana.

Dogodki in odmevi Število žrtev enega od najsilovitejših izraelskih napadov na Gazo preseglo 400

Izraelske sile so davi poteptale že tako krhko premirje z gibanjem Hamas. V silovitih napadih na cilje vzdolž celotne enklave je bilo ubitih več sto ljudi. Po navedbah izraelskega zunanjega ministrstva od jutra znova s polno močjo napadajo teroristično organizacijo v Gazi. Razlog pa je, da je gibanje večkrat zavrnilo predlog za izpustitev talcev in podaljšanje premirja. V oddaji tudi: - Bo Putin po pogovoru s Trumpom privolil v 30-dnevno premirje v Ukrajini? - V Slovenijo prispela še dva hudo poškodovana v požaru v Severni Makedoniji. - V Ljubljani bo vrata drevi odprl športni center Ilirija z obsežno infrastrukturo.

Aktualna tema Slovenska hrana je cenejša od tuje

V zadnjem času veliko pozornost namenjamo vprašanjem varnosti. Eden od vidikov varnosti je tudi prehranska varnost, ki je ena od tem jutrišnjega vladnega posveta o krepitvi odpornosti. Ko govorimo o prehranski varnosti je pomembno tudi, da imamo ljudi, torej kmete, ki bodo v prihodnje pripravljeni pridelovati hrano. Pogosto namreč opozarjajo, da za to kar pridelajo niso pravično plačani v primerjavi s ceno, ki jo za hrano na koncu plača potrošnik. Jernejka Drolec se je o ceni hrane pogovarjala z Brankom Ravnikom, z varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano. Na osnovi analiz, ki jih je pripravil njegov predhodnik, ugotavlja, da je slovenska hrana v trgovinah cenejša od tuje.

Po Sloveniji Po Sloveniji 13:20

Analize najodmevnejših tem in zanimivosti iz lokalnega okolja

Danes do 13:00 Gaza ponoči tarča najhujših izraelskih zračnih napadov po januarskem začetku premirja.

Gaza je bila ponoči tarča najhujših izraelskih zračnih napadov po januarskem začetku premirja. Smrtnih žrtev je več kot 400, številni ostajajo ujeti pod ruševinami. Izrael je izdal nove ukaze za evakuacijo Palestincev iz več sosesk v enklavi, češ da gre za nevarna območja. Iz sveta se vrstijo obsodbe izraelskih napadov. Ostali poudarki oddaje: - Kremelj: Putin in Trump bosta o ukrajinskem konfliktu razpravljala to popoldne. - Nujno medicinsko pomoč na Tolminskem bodo skušali najprej zagotoviti z zdravniki iz regije. - Pred izkoriščanjem tujih delavcev opozarjajo tudi v javnem potniškem prometu.

Aktualna tema Kozarec vode, prosim, brezplačno!

Osnutek novega zakona o gostinstvu, ki ga je sprejela vlada, je ostal brez določila o brezplačni postrežbi pitne vodo za goste lokalov in zdravilišč iz javnega vodovodnega omrežja. Zveza potrošnikov Slovenije ja za zakonsko določilo zbirala celo podpise. Gostinci so temu ves čas nasprotovali, saj menijo, da bi morala biti gostincem tudi v prihodnje prepuščena odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne. In to je zdaj obveljalo. Kakšne so izkušnje in kakšni komentarji?

Ob osmih Tamara Pavasović Trošt: Na protestih v Srbiji ni evropskih zastav

Kaj po množičnih protestih v Srbiji? Ali se iz več sto tisoč glave množice razvija politično gibanje, ki bi prevzelo odgovornost in Srbijo usmerilo na novo pot? Predsednik Aleksandar Vučić se, tudi ob molku iz Bruslja, še vedno zdi trdno zasidran na čelu države. Bo prej popustil on ali protestniki? V tokratni epizodi Ob osmih o tem s sociologinjo Tamaro Pavasović Trošt z ljubljanske ekonomske fakultete.

Jutranja kronika Konec premirja v Gazi? Izraelski izstrelki davi prerešetali paletinsko enklavo, ubitih več kot 200 ljudi.

Premirje v Gazi so davi prekinile eksplozije, v izraelskih zračnih napadih je bilo ubitih več kot 200 ljudi, med njimi otroci. Hamas trdi, da je Izrael s tem odstopil od dogovora o prekinitvi ognja. Izraelski veleposlanik pri Združenih narodih Danny Danon je napovedal dodatne napade, dokler Hamas ne bo izpustil vseh preostalih talcev. Ostali poudarki oddaje: - Trump in Putin danes po telefonu o možnostih za prekinitev ognja v Ukrajini. Rusija s številnimi zahtevami. - Vlada še brez načrtov o povečanju izdatkov za varnost. Med izzivi je tudi preskrba s hrano. - Učitelji opozarjajo: predlogi novih učnih načrtov so še daljši od zdaj veljavnih!

Jutranja kronika Izrael davi izvedel najobsežnejši napad na Gazo od začetke prekinitve ognja s Hamasom - ubitih več kot 230 ljudi.

V Gazi je minila ena najbolj krvavih noči ne le od začetka premirja med Izraelom in Hamasom 19-ega januarja pač pa tudi od začetka vojne 7-ega oktobra 2023. V izraelskih napadih je bilo davi ubitih najmanj 232 ljudi, med njimi več otrok, navajajo palestinske zdravstvene oblasti. O napadih poročajo iz celotne enklave, med drugim iz mesta Gaza, Deir al-Balaha, Han Junisa in Rafe.Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dejal, da je vojski naročil, naj odločno ukrepa proti Hamasu, češ da ta ni izpustili izraelskih talcev in je zavrnil predloge ameriškega odposlanca za Bližnji vzhod Steva Witkoffa. Po navedbah izraelske vojske bodo ofenzivo nadaljevali, dokler bo to potrebno in jo tudi razširili ne le zgolj na zračne operacije. O streljanju izraelskih tankov na jugu enklave sicer že poroča katarska Al Džazira. Hamas je v odzivu na napade dejal, da je Izrael enostransko prekinil sporazum o premirju v Gazi. V oddaji tudi: - O morebitnem premirju v Ukrajini bosta danes govorila ameriški in ruski predsednik. - Po koalicijskem vrhu zadžanost glede oboroževanja. - V Mežiški dolini uredili že četrti medgeneracijski center.

Podkasti

Evolucija užitka Njej je spet več do seksa, jst pa ne morem

Estrogen ima pomemben vpliv tudi na imunski sistem, kar so ugotovili v obdobju pandemije koronavirusa.

Umetnost možnega Trump bo pretresljivo posegel v slovensko volilno tekmo - Grega Repovž, Mladina

Je Evropa paralizirana in zmedena zaradi Trumpovih nepredvidljivih potez, zlasti ko gre za vojno v Ukrajini? Ali pa je dobila stara celina novo priložnost, da se končno postavi na lastne noge? Odgovorni urednik Mladine Grega Repovž komentira »novo realnost« nekoliko drugače. Spomni na citat, ki ga zadnje dni ponavljajo številni Evropejci: 500 milijonov Evropejcev prosi 300 milijonov Američanov za zaščito pred 140 milijoni Rusov. In ne gledamo poraza Ukrajine, saj vemo, da je Putin (in z njim cel svet) sprva verjel, da bo v treh dneh osvojil Kijev. Pa ga ni. Strinja se, da bo »Trump efekt« vplival tudi na slovenske volitve, vendar ne nujno, ali sploh ne, v korist pristašem in sledilcem Trumpove politike. V možnost, da bi na slovenski politični desnici nastala resna alternativa dominantni SDS, ne verjame. Dopušča pa možnost, da se na liberalni sredini pojavi spet »novi obraz«, pojasni pa tudi, zakaj so sliko Vladimirja Prebiliča objavili na naslovnici ene od prejšnjih številk Mladine … Midva pa prosiva za pomoč: se vam, poslušalcem podkasta Umetnost možnega, zdijo globalne politične in geostrateške spremembe v svetu, pomembne tudi za dogajanje v Sloveniji? Ste zaradi njih zaskrbljeni? Kako bodo, po vašem mnenju, vplivale na politično dogajanje pri nas – če sploh? Vesela bova vaših odgovorov in mnenj – po elektronski pošti ali na družbenih omrežjih! Na poslušanje!

Srce bije za posel Matjaž Čemažar, Domel

Gost 34. epizode Srce bije za posel je predsednik uprave Domel Holding Matjaž Čemažar. Vodilno razvojno podjetje na trgu motorjev za sesalne naprave se usmerja v razvoj električnih motorjev za vrtne naprave, njihovi izdelki bodo raziskovali vesolje, pomembno vlogo Domel igra pri reciklaži redkih zemelj. Do orožarske industrije so zadržani. Kot pove gost podkasta se dosedanji sistemi svetovne gospodarske ureditve spreminjajo in Evropa se bo morala sprijazniti s tem, da postaja obrobni igralec.

Umetnost možnega Ameriška prevara z naklepom – Matjaž Gruden (Večer, Svet Evrope)

Svet drvi v neznano, informativne oddaje vsakodnevno začenjamo z novimi presenečenji, s katerimi po nastopu Donalda Trumpa drugič v predsedniški vlogi posteže Bela hiša. V nekaj tednih je Vladimir Putin iz politika, zoper katerega je spisan zaporni nalog, enakopravni partner najmočnejše sile na svetu v pogovorih o miru. Geopolitična podoba sveta in tudi politična podoba Evrope, vse manj relevantne igralke na mednarodnem prizorišču, se radikalno spreminja. Družbeni red, vzpostavljen po drugi svetovni vojni, imenovan liberalna demokracija, se vztrajno razkraja. Matjaž Gruden, kolumnist časopisa Večer, sicer uslužbenec na Svetu Evrope, pravi, da ni pesimist, je pa zaskrbljen. Poteze, ki jih vleče nova ameriška administracija, katere člani Evropi pridigajo o svobodi govora, vidi kot prevaro z naklepom po destabilizaciji stare celine s promoviranjem najbolj radikalnih političnih sil. Vabljeni v našo družbo.

Evolucija užitka Menopavza je nekaj naravnega, ampak meni je ta narava neznosna!

Raziskava iz leta 2002 je pustila trdovraten temen madež na hormonski terapiji.

Umetnost možnega Fronte na levi, iskanje alternative na desni – Metka Majer (POP TV) in Miha Orešnik (N1 Slovenija)

Aktivnosti in ravnanja političnih strank kažejo, da vstopamo v leto pred volitvami, ki se lahko kljub majhni verjetnosti zgodijo tudi predčasno. V koaliciji so frontne linije med Svobodo in SD vse bolj ostre. Stranko ministra Matjaža Hana bremeni afera Spirit. Čeprav največja vladna stranka Svoboda afero Spirit izkorišča za povečevanje stiske koalicijske partnerice, istočasno pričakuje pomoč obeh partneric za obračun z nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar in nekdanjim šefom policije Boštjanom Lindavom preko vmesnega poročila preiskovalne komisije. Medtem spremljamo zanimive procese tudi na desni; srečevanje SLS in NSi ter namigu Logarjevim Demokratom in Lotričevemu Fokusu: je to poskus oblikovanja zavezništva na desni sredini kot alternativo Janši? O vsem tem se pogovarjamo z Metko Majer, novinarko in urednico na POP TV, ter Miho Orešnikom, novinarjem in urednikom na N1 Slovenija.

Srce bije za posel Janez Škrabec, Riko

Gost 33. epizode Srce bije za posel je ustanovitelj in direktor podjetja Riko. V Sovjetsko zvezo je odšel zato, ker je želel postati posrednik med vzhodom in zahodom, danes pa pravi, da si želi posredovati med Kitajsko ter Evropo. Po njegovem je ključ do uspešnega poslovanja diverzifikacija. Z gostom tudi o aktualnem dogajanju v svetu, o tem ali se bodo po koncu vojne vrnili v Rusijo in kako jim kaže s projektom na Jesenicah.

Umetnost možnega Na ruševinah razsvetljenstva – dr. Samo Uhan

Slab teden pred prisego novega – starega ameriškega predsednika Donalda Trumpa je pravi čas za oceno, kakšno bo novo poglavje »krasnega novega sveta«, ki nastaja pred našimi očmi. Kakšen je interes »tehnofevdalcev« za vstop v politiko in preurejanje zahodnega sveta? Kako resne so Trumpove napovedi, da bo, če bo treba, nasilno branil interese ZDA? Kakšna je podobnost med Trumpom in Putinom? In kje je v tej geostrateški tekmi obtičala Evropa? Sociolog dr. Samo Uhan pravi, da je alternativa za Evropo samo eno – da ubrani temelje razsvetljenstva in družbeni dogovor, ki je na njih nastal. Evropa to lahko naredi, kljub zloveščim znamenjem v naši soseščini. V vse bolj distopičnem svetu pa ostaja slovenska politika še vedno zaprta v svoj mehurček notranjih sporov. Ali minister Poklukar lahko preživi interpelacijo? Zakaj SD odpira razpravo o možni veliki koaliciji? Ali sedanja vladna koalicija sploh lahko preživi do konca rednega mandata? Samo Uhan opozori, da Gibanje svoboda za zdaj ohranja primat na levi sredini, alternative pa za zdaj ne nastaja. V politiki pač veljajo, kot je v minulih dneh dejal tudi predsednik SD Matjaž Han, pravila matematike in aritmetike …

Umetnost možnega Interpelacije, igra prestolov in še TIK TOK – Jernej Šmajdek (STA) in Gašper Lubej (Siol)

V zadnji letošnji epizodi podkasta o politiki Umetnost možnega potegnemo črto pod leto 2024. To je bilo leto »odhajajočih ministrov«, saj so v vladi od začetka mandata zamenjali že osem ministrov, največ prav v letu 2024. Novinar in analitik na STA Jernej Šmajdek in urednik na portalu Siol Gašper Lubej se strinjata, da tudi ministru Boštjanu Poklukarju, ki bo prvi »interpelirani« minister v letu 2025, ne kaže dobro. Sploh zato, ker v svojih javnih nastopih ne daje prepričljivih odgovorov. Golobova podpora je sicer dvoumna: na eni strani pritrjuje tožilki, da se dogajajo zlorabe v CVZ, na drugi še vedno podpira ministra. Oba kolega menita, da ta hip ne kaže, da bi bile predčasne volitve blizu. To pomeni še dobro leto neusmiljenih predvolilnih spopadov. Na desnem političnem polu sicer preurejajo sile, vendar oba analitika poudarjata, da spopad s tako močnim tekmecem, kot je Janez Janša, zahteva pogum in odločnost, tega pa niti pri NSi niti pri Logarju za zdaj ni videti. In še: ali vplivnica Tina Golob škoduje politični podobi predsednika vlade? Ali pa morda v določenem delu volilnega telesa niti ne? Na poslušanje in SREČNO!

Evolucija užitka Mi se nismo tok sekiral, ko smo bli v puberteti

Značilno je, da se je svet mladih individualiziral. Razkrojila se je zelo pomembna institucija socializacije, to je socializacija v lastni režiji, vrstniška skupnost

Srce bije za posel Dobrodelna epizoda: Marko Pokorn, Pediatrična klinika

Gost 32. epizode Srce bije za posel je strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn. Letos so na kliniki ustanovili poseben Center za redke bolezni, ki združuje in usklajuje vse aktivnosti na tem področju. Dejstvo namreč je, da bolniki z redkimi boleznimi potrebujejo pomoč številnih strokovnjakov s področja zdravstva, psihologije in socialne skrbi. V pogovoru tudi o ugledu zdravnikov, različnih pristopih zdravljenja otrok ter izzivih v zdravstvenem sistemu. Vabljeni k poslušanju posebne dobrodelne epizode. Sredstva, ki se zbirajo na računu pediatrične klinike, bodo namenjena Centru za redke bolezni. TRR: SI56 0400 1004 6483 165 odprt pri OTP banka d.d.

Iz glasbenega uredništva

Slovenska zemlja v pesmi in besedi Slavnostni koncert ob 25-letnici Citrarskega društva Slovenije (1. del)

Citrarsko društvo Slovenije je bilo ustanovljeno leta 1999 v Grižah in še danes bogati slovenski glasbeni prostor. Društvo združuje vse, ki jih zanimajo citre: aktivne citrarje, učence, dijake, učitelje, izdelovalce in zbiralce citer, ljudske godce, organizatorje citrarskih prireditev in tudi tiste, ki ta instrument samo radi poslušajo. Slavnostni koncert ob srebrnem jubileju Citrarskega društva Slovenije je bil 30. novembra leta 2024 v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice. Pod vodstvom dirigentke Ane Erčulj je nastopil Slovenski orkester učiteljev citer. V prvem delu koncerta bomo slišali pester izbor skladb v priredbah za citrarski orkester, vse od renesanse do sodobne glasbene literature. Koncert bo odprla skladba Il est bel et bon Pierra Passereauja; sledili bosta Sweet music Tobiasa Huma in Drei schöne Dinge fein Danieleja Federicija. Program se bo nadaljeval s skladbo Wolfganga Amadeusa Mozarta Contredanse en rondeau in Festliche Musik, op. 165 Hansa Ludwiga. Sledili bosta Rapsodija za orkester citer, op. 54 Willija Schäfllerja in Sonata classique za orkester citer s stavki: 1. Andante, 2. Andante cantabile in 3. Rondo: Allegro moderato Freddyja Goldna. Prvi del koncerta bo sklenila skladba iz obdobja sodobne glasbene zgodovine La batalla, op. 67b za orkester citer Petra Kiesewetterja s stavkoma Don Kihot in Sančo pansa.

Prva vrsta Jadranka Juras

Pevka Jadranka Juras predstavlja nov projekt in prihajajoči album Dva črna vrana. Z njo so v studiu 13 še kontrabasist Nikola Matošić, pianist Milan Stanisavljević, saksofonist Aleš Suša, violinista Matija Krečič in Deyan Muc, violistka Anuša Plesničar ter violončelistka Ema Krečič.

Etnofonija Jupiter & Okwess - Ekoya

Kot pove že ime, v Etnofoniji poslušamo etnoglasbo. Glasbeni urednik Peter Barbarič se osredotoča predvsem na evropski etno. Z novostmi s tega področja seznanja poslušalce vsak ponedeljek ob 22.40 na Prvem.

V nedeljo zvečer z Branetom Rončelom Nedelja, 16. 3. 2025

Oddaja predstavlja in napoveduje dogodke s kulturno-umetniškega prizorišča v Sloveniji in onkraj meje. Ob avtorju oddaje jih komentirajo in pojasnjujejo ustvarjalci, poznavalci posameznih področij umetnosti. V petih letih predvajanja se je v studiu zvrstilo približno 200 gostov, ki so s svojimi projekti (na glasbenem, plesnem, filmskem, festivalskem ali likovnem področju) zaznamovali kulturno-umetniško dogajanje v tekočem letu. Izbor glasbe, ki povezuje pogovore, je tradicionalno v voditeljevih rokah. Odpira glasbene svetove domačih umetnikov v družbi tistih, ki prihajajo iz sveta popularne glasbe zunaj naših meja: popa, roka, funka, soula, ritma in bluza, fusiona, džeza, bluza, reggaeja, afriške urbane glasbe, newyorške salse, glasbe Kube in Portorika ... Vodilo so zgodbe, dobre ideje in stopnja ustvarjalnosti nastopajočih, strnjeni v 120-minutni »groove-road tripovski« format živega komuniciranja s poslušalci »v nedeljo zvečer«.

Čestitke in pozdravi Nedelja, 16. 3. 2025

Tradicionalna nedeljska radijska oddaja, v kateri naši poslušalci pozdravljajo svoje bližnje in jim čestitajo. Ureja jo Lucija Grm.

Sobotni glasbeni večer Akustični koncert s skupino Šank Rock

Skupina Šank rock ustvarja od leta 1982. Vsa ta prehojena pot se je izrazila na sedemnajstih albumih in osemnajsti (pravijo, da bodo končno polnoletni), je tik pred izidom. Zasedba je zaorala ledino akustičnih koncertov med slovenskimi rokovskimi izvajalci, saj je že leta 1996, pred skoraj 30 leti, izdala akustični album "Bosa dama", ki je bil posnet na dveh koncertih živo. Na njem so njihove največje uspešnice s prvih petih studijskih albumov. Zgledovali so se po akustičnih koncertih v tujini, kot jih je npr. prirejal MTV z imenom »Unplugged«. V tokratnem Sobotnem glasbenem večeru pa lahko slišite posnetek akustičnega koncerta, ki smo ga posneli 25. decembra lani.

Pesem v žepu Severa Gjurin: Pomlad

Severa Gjurin je javnosti znana predvsem kot pevka in likovna ustvarjalka, z novim albumom »Pomlad« pa se prvič izpostavlja tudi kot kantavtorica in producentka. V deseterico pesmi na plošči ujame razmišljanja o dvojini in življenju, ob tem pa se namesto klasičnega pripovedovanja zgodb raje osredotoči na ilustriranje samih občutij. Melodija vokala je tista, ki nosi glasbeno strukturo, zato pesmi zvenijo zelo naravno in organsko, vse to pa še podkrepi premišljena, a nevsiljiva instrumentalna spremljava. Severa nam »Pomlad« premierno predstavi v Pesmi v žepu.

Četrtkov večer domačih pesmi in napevov Ansambel Francija Zemeta

Tokratni Četrtkov večer domačih pesmi in napevov posvečamo mogoče kar malo prezrtemu izvrstnemu muzikantu, godcu, sicer samouku na diatonični harmoniki Franciju Zemetu in njegovemu ansamblu. Na koncu oddaje pa nekaj skladb zaigra tudi ansambel njegovih dveh sinov Bojana in Andreja, ki nadaljuje tradicijo izvajanja pristne in občutene narodnozabavne glasbe. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

Godbe z zgodbo Uspešnice skupine Bon Jovi

Poslušamo skupino Bon Jovi z njihovim glavnim adutom Jonom Bon Jovijem, ki je prejšnji teden praznoval 63. rojstni dan. Skupina Bon Jovi, ki je nastala leta 1983, je z leti postala ena najbolj priljubljenih ameriških pop rok zasedb, ki je izdala 16 studijskih albumov in jih prodala v nakladi več kot 130 milijonov, to pa jo uvršča tudi med najbolje prodajane ameriške bende. V vseh teh letih so Bon Jovi nastopili 2700-krat v 50 različnih državah in poslušalo jih je 34 milijonov oboževalcev. Zadnji album Forever so izdali lansko leto, na turnejo pa še ne bodo odšli, saj ima Jon Bon Jovi že nekaj let hude težave z glasilkami in je imel lani rekonstrukcijsko operacijo glasilk. V Godbah z zgodbo poslušamo nekaj njihovih največjih uspešnic.

41 stopinj vročine Janez Martinc

Poslušamo del radijskega portreta Janeza Martinca. Martinc je v Plesnem orkestru Radia Ljubljana igral saksofon. Ni bil redni član, igral je kratek čas, pa še to samo občasno, a je nanj neposredno vplival kot vodja glasbenega oddelka slovenskega radia in kot dolgoletni urednik za lahko oziroma zabavno glasbo. Njegov vpliv na razvoj slovenske zabavne glasbe je bil velik, saj je kot urednik in pozneje vodja zabavnoglasbenega programa spodbujal nastajanje novih skladb, naročal številna snemanja, iskal nove pevce in avtorje, bil je tudi član številnih strokovnih komisij glasbenih festivalov. Janez Martinc nas je zapustil avgusta leta 2021, star je bil 101 leto. Radijski portret Janeza Martinca je nastal leta 1986, pripravila sta ga redaktor Rado Časl in tonski mojster Peter Velikonja.

Slovenska zemlja v pesmi in besedi Evridika iz pekla

V tokratni oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi bomo poslušali posnetek koncerta Janija Kovačič z naslovom Evridika iz pekla. Posnetek je nastal 27. januarja 2025 v koprskem studiu Hendrix, v sklopu Kavč Festivala. V letošnjem letu mineva 80. let od poraza fašizma. Evridika iz pekla pomeni nadaljevanje Orfeja iz pekla in odraža prav čas izpred 80. let. Gre za izbrane pesmi iz Ravensbriške pesmarice, ki jo je uredila Erna Muser, Jani Kovačič pa je pesmim dodal še glasbeno podobo. Koncert je zaokrožila pripoved Milene Mileve Blažić, ki je predstavila zgodbo Anice Kovačič, rojene Mislej, taboriščne prijateljice Ane Frank. Koncert so pripravili: glasbena urednica Simona Moličnik, tonski mojster Tadej Tadič, glasbena producentka Ksenija Kos in asistent Matija Žavbi.

Za otroke in mlade

Lahko noč, otroci! Pikapolonica brez pik

Pikapolonica je pokazala, da je prava pikapolonica zaradi svojih dejanj in ne zaradi pik! Pripoveduje: Vesna Pernarčič. Napisala: Katja Lajovec Klemenčič. Kampanja RTV Slovenija proti medvrstniškemu nasilju: Odpikajmo nasilje. Pravljica z natečaja za oddajo Lahko noč, otroci! 2012. Posneto v studiih Radia Slovenija 2013.

Zverinice Likovni natečaj "Zverinice"

POVABILO – LIKOVNI NATEČAJ ZVERINICE Prvi program Radia Slovenija vabi vrtce, šole in posameznike k sodelovanju v likovnem natečaju ZVERINICE Prisluhnite epizodam na našem Podkastu in z malo domišljije narišite svojo zverinico. Risbice nam pošljite na elektronski naslov programzamlade@rtvslo.si ali po pošti na naslov Radio Slovenija, Program za mlade, Tavčarjeva 17, 1550 Ljubljana. Od majhnih do velikanskih, od morskih do kopenskih, od tistih na tleh do tistih v zraku. Kako se prehranjujejo, kako si gradijo zavetje, kdo je glavni, kdo je hiter, kdo počasen? To se o živalih sprašujemo in si hkrati odgovorimo v novi otroški izobraževalno-igrani seriji in podkastu Zverinice. Poslušajte posamezne zgodbe in prepustite otroke njihovi ustvarjalnosti in domišljiji ter jih spodbudite, naj narišejo svojega dolgonogega noja, mogočnega orangutana, velikega slona ali nadležnega komarja. Likovni natečaj poteka do petka, 25. aprila 2025. Najboljše skupine in posameznike bomo nagradili. Namen serije Zverinice je ozaveščati o pomenu biotske raznovrstnosti in otrokom na zabaven način posredovati dragocene informacije o manj znanem živalskem svetu. Serija, ki nastaja v koprodukciji s francoskim radiem, tako odstira živalske pustolovščine, z njimi pa bodo najmlajši tudi z odgovori na vprašanja, zastavljena v oddaji, spoznali njim manj znana dejstva o različnih živalskih vrstah. Ob pomoči serije Zverinice se bodo otroci podali na raziskovanje sveta, ki ga vsak dan srečujejo, vendar ga v resnici ne poznajo dovolj, z likovnim natečajem pa želimo spodbuditi tudi njihovo ustvarjalnost in domišljijo. S sodelovanjem na natečaju dovolite, da so poslani izdelki objavljeni na družabnih omrežjih ali spletnih straneh RTV Slovenija. Najbolj živalske zgodbe za otroke!

Lahko noč, otroci! Bacek in jaz

Očka še opazil ni, kako ga fant pogreša. Pripoveduje: Aljoša Ternovšek. Napisala: Metka Cotič. Posneto v studiih Radia Slovenija 2004.

Lahko noč, otroci! Izgubljeni spanec

Podzemni škrat ukrade princesi spanec . Pripoveduje: Slavka Glavina. Napisala: Tilde Michels. Prevedla: Ferdinanda Pleško. Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1974.

RIO radijska igra za otroke Marjan Marinc: Žebljkiček Špiček

Slišali boste zgodbo o žebljičku, ki pobegne z zidu, in fantu, ki ne mara starih pravljic. Staršem in babici zmanjka idej za nove zgodbe, zato prosijo za pomoč študenta, ki stanuje pri njih. Ta pa razume fantovo potrebo po novih prigodah. Igrica je razigrana in zabavna. Režiser: Marjan Marinc Dramaturginja: Djurdja Flere Tonski mojster: Mladen Fortič Žebljiček Špiček - Jana Osojnik Rudi - Iztok Čebular Oče - Jurij Souček Mama - Majda Potokar Babica - Mina Jeraj Študent - Branko Starič Kuža Bevsk - Nace Simončič Cvetlica na oknu - Alja Tkačev Zaboj - Jože Zupan Črepinje - Iva Zupančič Letalo - Tone Homar Uredništvo igranega programa Posneto v Studiih Radia Slovenija februarja 1967

Lahko noč, otroci! Avtobus malinove barve

Čas je, da polepšamo mesto … Pripoveduje: Majda Kohek. Napisala: R. Gracciani. Prevedla. Valči Ravbar. Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1980.

Hudo! Odpikajmo nasilje z učenci OŠ Gornja Radgona in Leopoldom I.

V tokratnem Hudoju se pridružujemo zavezi »Odpikajmo nasilje«, ki je kampanja proti medvrstniškemu nasilju. O tem, zakaj je pomembno o tem govoriti javno in biti del rešitve ne problema, smo debatirali z učenci OŠ Gornja Radgona - Avo Rovšnik, Aljo Planinšek Mir, Nijo Kostrevc, Žano Ploj, Galom Žnidaričem, v studiu 1. programa nacionalnega radia pa se nam je pridružil tudi eden od ambasadorjev kampanje - raper Leopold I.

UI faktor Kako stroj postane inteligenten

Umetna inteligenca je danes kos marsičemu, za kar smo mislili, da zmore samo človek. Že dolgo je ne moremo več premagati v igri šaha, zdaj pa nam v treh sekundah napiše še esej in se z nami pogovarja o skoraj čemerkoli. Kar težko je verjeti, da je vse to mogoče, če pa umetna inteligenca samo računa naslednjo najverjetnejšo besedo, kot smo izvedeli v prvi epizodi UI faktorja. Od kod se torej vzame ta inteligenca strojev? Tokrat Janez Demšar in Blaž Zupan s fakultete za računalništvo in informatiko razložita prav to.

Zakajček Zakaj zbolimo?

Danes v oddaji Radijski ringaraji preganjamo viruse in bacile, dajemo obliže na rano in se učimo tudi o prvi pomoči. Že na začetku današnje oddaje so nam otroci iz Kresnic povedali, da večkrat tudi sami zbolijo, zato smo v današnji rubriki Zakajček preverili, zakaj ljudje sploh zbolimo?

Radijski ringaraja Otroci in prva pomoč

Nesreča nikoli ne počiva, pravi že star pregovor. Prav hitro se lahko zgodi, da pademo, se udarimo, urežemo, si opraskamo kolena ali celo zlomimo roko. Kdo nam lahko takrat pomaga in kaj moramo storiti, če smo sami? Lahko tudi najmlajši pomagajo pri prvi pomoči? V Zakajčku se bomo spraševali, zakaj sploh zbolimo, otroci iz Osnovne šole Gradec - Podružnične šole Kresnice pa bodo povedali tudi, kako je, ko so bolni, in kdo pomaga njim ... O vsem tem v tokratni oddaji Radijski ringaraja, v kateri bomo slišali tudi novo epizodo Zverinic – tokrat bo imel glavno vlogo mravljinčar.

Lahko noč, otroci! Prebrisani zajec

… ki prelisiči kralja živali … Pripoveduje: Aleš Valič. Afriška pravljica. Prevedla: Jana Osojnik. Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1983.

Naše skupnosti

Naše poti Kako bo metliška občina z nekaj več kot 220 tisoč evri rešila izzive tamkajšnjih Romov?

Tokrat se odpravljamo v občino Metlika. Tam v petih romskih naseljih živi pribl. 450 Romov, občina pa bo letos iz državnega proračuna prejela nekaj več kot 220 tisoč evrov za urejanje razmer v romski skupnosti. Obiskali smo tamkajšnje največje romsko naselje Boriha - Rosalnice, katerega prebivalci opozarjajo na to, da še vedno ni popolnoma legalizirano, kljub urejeni infrastrukturi priključki na električno omrežje do nekaterih hiš še niso možni. Prinašamo tudi novico o novem programu Romski vzor ministrstva za delo, ki bi delodajalcem ponudil subvencije za zaposlovanje Romov.

Sotočja Od izzivov slovenskega šolstva v Italiji in na avstrijskem Koroškem do porabskih Slovencev in krepitve čezmejnih stikov

Demografski padec vpliva tudi na vpise otrok v šole s slovenskim učnim jezikom v Italiji in vse se glasnejša so opozorila, da so nujne spremembe. Kakšne? Dvojezični vrtci in šole na avstrijskem Koroškem imajo težave s pomanjkanjem usposobljenih pedagogov. Celovška Mohorjeva, ki ima med drugim tudi dvojezične jasli, rešitve išče s čezmejnim evropskim projektom Lingua prek večmesečnih praks in izmenjav vzgojiteljic iz Slovenije. Aljaž Pestotnik, glavni urednik literarne revije Rastje, spregovori o najnovejši številki, ki bo posvečena svobodni družbi 80 let po koncu druge svetovne vojne. Z upokojeno novinarko Silvo Eöry, ki je vrsto let tudi za Sotočja poročala iz Porabja, pa obujamo spomine na njene prve poti k Slovencem na Madžarskem.

Slovencem po svetu Slovenska učilnica na lektoratu v Banja Luki pomembna pridobitev za študente in slovensko skupnost

V oddaji potujemo v Banja Luko, kjer so na slovenskem lektoratu, ki deluje na tamkajšnji Filološki fakulteti, slovesno odprli tako imenovano Slovensko učilnico. Ustavljamo se na slovenskem radiu v Sydneyu, kjer so minuli konec tedna s slavnostno prireditvijo in odprtjem novega radijskega studia zaznamovali prvo obletnico slovenske radijske oddaje, podajamo pa se tudi k slovenskim rojakom v Berlin, ki obujajo slovenski običaj spuščanja lučk po reki ob Gregorjevem.

Sami naši Ženske v črnem, mednarodni dan žena in nova knjiga Svetlane Slapšak

V tokratni oddaji Sami naši bomo osvetlili tri edinstvene zgodbe. Najprej bomo prisluhnili Ženskam v črnem, beograjski iniciativi, ki že več kot trideset let vztraja v boju proti vojnam, nacionalizmu in fašizmu. Potem se bomo ustavili na etnološki razstavi MKD Makedonija, kjer bomo raziskovali pomen tradicije in vloge žensk skozi zgodovino, ob tem pa prisluhnili njihovim osebnim pogledom na dan žena. Za konec bomo skupaj z dr. Svetlano Slapšak odkrivali literarno karto Ljubljane v njenem romanu Kje smo?, v katerem se prepletajo zgodovina, spomini in intelektualni dialogi.

Naše poti Romi v Orehovici na Hrvaškem čakajo na dvojezične napise na občinskih tablah

Nocoj se odpravljamo na Hrvaško, v občino Orehovica, kjer Romi predstavljajo več kot 34 odstotkov vseh občanov. Kot jim dovoljuje zakon, so sprožili zahtevo po dvojezičnih napisih na tablah krajev in javnih ustanov. Preverjamo, zakaj se to še ni zgodilo. Obiskali smo tudi tamkajšnjo osnovno šolo, ki kot prva šola na Hrvaškem izvaja predmet romske kulture in jezika. Preverjamo še, kako bodo slovenske občine porabile denar, ki ga od države dobijo za urejanje razmer romske skupnosti. Začeli bomo v občini Puconci, ki je lani ves denar porabila namensko. V oddaji tudi o nalezljivi bolezni noric.

Sotočja Iz Celovca in Šentjakoba prek Rezije in Benečije do Reke in naprej v Hišo sožitja

»Življenja ples« je bil naslov tokratne revije Koroška poje, ki v Celovec tradicionalno privabi občinstvo z avstrijske Koroške in iz Slovenije. V Šentjakobu v Rožu prisluhnemo ženskemu pevskemu zboru Rož. Peti stilski koncert so naslovili »Obrazi ljubezni« in ga posvetili ljubezni, uporu in miru. V Bili v Reziji pokopljemo njihovega pusta, v reški Bazovici preverjamo, kakšno je zanimanje za malo planinsko šolo in gostimo Katjo Canalaz, predsednico društva mladih Slovencev v Italiji, ki ima sedež v Benečiji. V Murski Soboti obiščemo Hišo sožitja, namenjeno srečevanju in sodelovanju slovenske in madžarske skupnosti. Bi lahko kaj podobnega imeli tudi Slovenci na Madžarskem? Prisluhnite!

Slovencem po svetu Evelina Ferrar o življenju na Otoku in dejavnosti britansko slovenskega društva

Ustavili smo se v Veliki Britaniji in se o izkušnji življenja v tujini in aktivnostih britansko slovenskega društva v Londonu pogovarjali z vodjo društva Evelino Ferar, pomudili smo se tudi pri slovenskih rojakih v Nemčiji in nekaj več pozornosti namenili dejavnosti Slovencev v Stuttgartu, ki jih združuje društvo Triglav. Novoizvoljeni predsednik društva Borut Hižman je predstavil društvene aktivnosti in tudi svojo pot v Nemčiji. Obiskali pa smo tudi razstavo v Ljubljani ob koncu fotografskega natečaja Rafaelove družbe z naslovom Moj košček Slovenije in pokramljali z nekaterimi nagrajenci.

Sami naši Izbris več kot 25.000 ljudi iz slovenskih evidenc – zgodbe še odmevajo, vprašanje poprave krivic ostaja odprto

V tokratni oddaji Sami naši na Prvem prinašamo ostre, iskrene in globoko človeške zgodbe. Srbska stand-up komičarka Jagoda Jovanović z brezkompromisnim humorjem razkriva korupcijo in družbene absurde – od politike do položaja žensk. Hrvaška pesnica Monika Herceg, dobitnica dveh prestižnih evropskih nagrad, razmišlja o književnosti kot zatočišču in orodju družbenih sprememb. Obenem se spominjamo 30. obletnice izbrisa več kot 25.000 ljudi iz slovenskih evidenc – njihove zgodbe še vedno odmevajo, vprašanje poprave krivic pa ostaja odprto.

Naše poti Projekt Rom-In ponuja 32 zgodb uspešnih Romov

Projekt RomIn – Roma influencers oziroma romski vplivneži je v času svojega delovanja predstavil pozitivne in navdihujoče zgodbe posameznikov Romov iz treh držav. Na spletni strani je mogoče prebrati 32 zgodb uspešnih Romov. Ministrstvo za kulturo pa z javnim pozivom k sodelovanju vabi organizacije za pripravo in prevod otroške literature v romski jezik. Čas bo še za izbor skladb minulega meseca. Na domačem delu se za glasove poslušalcev tokrat potegujeta Matej Cener BYMC s skladbo Život in Muhamed Meety s skladbo Kale Bala. Na tujem delu pa vam na izbiro ponujamo skladbi Adiquerala, ki jo prispeva Kiki Morente ter skladbo Reba zasedbe Söndörgő.

Sotočja Mladim Slovencem v zamejstvu je treba čestitati za njihov trud

Pustni voz Medjevas Štivan s Kraškimi levi je nesporni kralj letošnjih pustnih povork v Furlaniji Julijski krajini. Kako pa so s 56. Kraškim pustom zadovoljni organizatorji in kaj pravijo obiskovalci?

Slovencem po svetu Pustno dogajanje pestro tudi v slovenskih skupnostih po svetu

Pred vrati je pust in tudi Slovenci, ki živijo v tujini, se bodo udeležili nekaterih tradicionalnih pustnih dogodkov, kot so povorke in karnevali. Poklicali smo v ameriški Cleveland – tam imajo pustne dogodke že ves teden, jutri pa za zaključek pripravljajo tradicionalno Kurentovanje s parado, na kateri pričakujejo več tisoč ljudi. V nemški zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija bo vrhunec praznovanj na tako imenovani pustni oziroma rožni ponedeljek, kot mu pravijo, ko bodo ulice zasedle pisane povorke z vozovi in s skulpturami, ki jih bodo vlekli traktorji, gledalce pa bodo obdarovali s sladkarijami, igračami in rožami. Slovenci v Severnem Porenju – Vestfaliji se bodo v ponedeljek udeležili povorke v Hildnu. V oddaji pa bomo pogledali tudi na vzhodno obalo Španije k Slovenki, ki se ukvarja s prehransko varnostjo, v prostem času pa gasilce uči plavanja.

Radio GA - GA

Radio GA - GA

446 epizod

Od nékdej lepé so Ljubljanke slovele, al lepši od Urške bilo ni nobene

51 min

Moj očka ima pa drona dva, oba sta mal predelana

52 min

Pusti tisoč dni in tisoč noči, ki jih več ni

52 min

Prepustite delo profesionalcem!

52 min

Prijazen, lep in fin je sveti Valentin

51 min

Donke da dol Dallas

52 min

Najnovejše

Novice Radia Slovenija Novice ob 23h

Zadnja kratka informativna oddaja Radia Slovenija

Zrcalo dneva Zelenski: Cilj Putinovih pogojev za premirje je oslabiti Ukrajino

Ruski predsednik Vladimir Putin je po telefonskem pogovoru z ameriškim kolegom Donaldom Trumpom pristal na 30-dnevno prekinitev napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo, popolno premirje pa pogojuje z ustavitvijo oboroževanja ukrajinske vojske. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporočil, da so pogoji, ki jih je Putin postavil za premirje, namenjeni oslabitvi Ukrajine. Je pa pozdravil 30-dnevno prekinitev napadov na energetsko infrastrukturo.

Novice Radia Slovenija Novice ob 21h

Zadnja kratka informativna oddaja Radia Slovenija

Radijska igra Ivan Lah: Noč na Hmeljniku

Lahova igra je z domoljubno in svobodomiselno strastjo napisana drama o poskusu slovenskega plemstva, da se s pomočjo kmetov upre francoskim okupatorjem v času Ilirskih provinc. Poskus propade zaradi nesrečne ljubezenske spletke in neznačajnosti Slovencev. V tej viharniški erotično-politični drami prevladujeta osnovna ideja svobode in moralna zavezanost slehernika domovini. Režiser: Jože Valentič Prirejevalka: Zarika Snoj Verbovšek Dramaturg: Goran Schmidt Tonski mojster: Nejc Zupančič Glasbena oblikovalka: Darja Hlavka Godina Hedviga, gospa Hmeljniška - Iva Kranjc Bagola Evgen, njen ljubimec - Aljaž Jovanović Graščak Hmeljniški - Aleš Valič De Gardus, francoski major - Uroš Fürst Uredništvo igranega programa Posneto v studiih Radia Slovenija decembra 2012

Literarni večer Beno Zupančič – ob stoti obletnici pisateljevega rojstva

Pisatelj in publicist Beno Zupančič se je rodil 22. marca pred 100 leti v Sisku. Gimnazijo je obiskoval v Ljubljani, med drugo svetovno vojno je bil aktivist OF, zato so ga Italijani poslali v internacijo. Po vojni je maturiral, končal slavistiko ter delal kot novinar, urednik in politik. Kmalu po vojni je začel objavljati realistično prozo, v poznejših delih se je bližal modernizimu. Umrl je leta 1980. Avtorica scenarija dr. Helga Glušič Krisper, interpretacija Boris Kralj, Stannia Boninsegna in Vojko Zidar, bralka veznega besedila Ivi Korošec, glasbena oprema Larisa Vrhunc, ton in montaža Jure Culiberg, režija Irena Glonar. Produkcija 1990. Redakcija France Vurnik in Staša Grahek.

Slovenska zemlja v pesmi in besedi Slavnostni koncert ob 25-letnici Citrarskega društva Slovenije (1. del)

Citrarsko društvo Slovenije je bilo ustanovljeno leta 1999 v Grižah in še danes bogati slovenski glasbeni prostor. Društvo združuje vse, ki jih zanimajo citre: aktivne citrarje, učence, dijake, učitelje, izdelovalce in zbiralce citer, ljudske godce, organizatorje citrarskih prireditev in tudi tiste, ki ta instrument samo radi poslušajo. Slavnostni koncert ob srebrnem jubileju Citrarskega društva Slovenije je bil 30. novembra leta 2024 v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice. Pod vodstvom dirigentke Ane Erčulj je nastopil Slovenski orkester učiteljev citer. V prvem delu koncerta bomo slišali pester izbor skladb v priredbah za citrarski orkester, vse od renesanse do sodobne glasbene literature. Koncert bo odprla skladba Il est bel et bon Pierra Passereauja; sledili bosta Sweet music Tobiasa Huma in Drei schöne Dinge fein Danieleja Federicija. Program se bo nadaljeval s skladbo Wolfganga Amadeusa Mozarta Contredanse en rondeau in Festliche Musik, op. 165 Hansa Ludwiga. Sledili bosta Rapsodija za orkester citer, op. 54 Willija Schäfllerja in Sonata classique za orkester citer s stavki: 1. Andante, 2. Andante cantabile in 3. Rondo: Allegro moderato Freddyja Goldna. Prvi del koncerta bo sklenila skladba iz obdobja sodobne glasbene zgodovine La batalla, op. 67b za orkester citer Petra Kiesewetterja s stavkoma Don Kihot in Sančo pansa.

Lahko noč, otroci! Pikapolonica brez pik

Pikapolonica je pokazala, da je prava pikapolonica zaradi svojih dejanj in ne zaradi pik! Pripoveduje: Vesna Pernarčič. Napisala: Katja Lajovec Klemenčič. Kampanja RTV Slovenija proti medvrstniškemu nasilju: Odpikajmo nasilje. Pravljica z natečaja za oddajo Lahko noč, otroci! 2012. Posneto v studiih Radia Slovenija 2013.

Radijski dnevnik Kremelj telefonski pogovor Putina in Trumpa označil za zgodovinski trenutek

Vsebina telefonskega pogovora ruskega in ameriškega predsednika Vladimirja Putina in Donalda Trumpa še ni znana, govorila naj bi o ameriškem predlogu za premirje v Ukrajini. Iz Bele hiše so sporočili, da je pogovor potekal dobro, Kremelj pa ga je označil za zgodovinski trenutek in dodal, da je svet pod vodstvom Trumpa in Putina varnejši. V oddaji tudi: - Združene države za izraelske napade v Gazi krivijo samo Hamas - V Slovenijo pripela še dva Makedonca, poškodovana v požaru - Ljubljana z novim športnim centrom Ilirija dobila pokrit olimpijski bazen

Studio ob 17.00 Kako dolgo bodo demonstracije študentov v Srbiji obdržale svoj naboj in kaj lahko dosežejo?

Študentje v Srbiji že več kot štiri mesece protestirajo proti korupciji predsednika Aleksandra Vučića. A tudi sobotne demonstracije, največje doslej, niso omajale njegove oblasti. Medtem ko so s protestov prihajale strašljive pripovedi o domnevni uporabi zvočnega topa proti povsem mirnim protestnikom, pa uradni predstavniki Evropske unije o tem molčijo. Postavlja pa se tudi vprašanje, kako naprej. Ali bodo študentske demonstracije obdržale svoj naboj in kaj lahko dosežejo? Gostje: dr. Jovana Mihajlović Trbovc, kulturna zgodovinarka, Inštitut za kulturne in spominske študije ZRC SAZU; dr. Marko Hočevar, raziskovalec na Centru za politološke raziskave na Fakulteti za družbene vede; Vanja Vardjan, nekdanji dopisnik iz Beograda; Boštjan Anžin, dopisnik RTV Slovenija iz Srbije in z Balkana.

Dogodki in odmevi Število žrtev enega od najsilovitejših izraelskih napadov na Gazo preseglo 400

Izraelske sile so davi poteptale že tako krhko premirje z gibanjem Hamas. V silovitih napadih na cilje vzdolž celotne enklave je bilo ubitih več sto ljudi. Po navedbah izraelskega zunanjega ministrstva od jutra znova s polno močjo napadajo teroristično organizacijo v Gazi. Razlog pa je, da je gibanje večkrat zavrnilo predlog za izpustitev talcev in podaljšanje premirja. V oddaji tudi: - Bo Putin po pogovoru s Trumpom privolil v 30-dnevno premirje v Ukrajini? - V Slovenijo prispela še dva hudo poškodovana v požaru v Severni Makedoniji. - V Ljubljani bo vrata drevi odprl športni center Ilirija z obsežno infrastrukturo.

Aktualna tema Slovenska hrana je cenejša od tuje

V zadnjem času veliko pozornost namenjamo vprašanjem varnosti. Eden od vidikov varnosti je tudi prehranska varnost, ki je ena od tem jutrišnjega vladnega posveta o krepitvi odpornosti. Ko govorimo o prehranski varnosti je pomembno tudi, da imamo ljudi, torej kmete, ki bodo v prihodnje pripravljeni pridelovati hrano. Pogosto namreč opozarjajo, da za to kar pridelajo niso pravično plačani v primerjavi s ceno, ki jo za hrano na koncu plača potrošnik. Jernejka Drolec se je o ceni hrane pogovarjala z Brankom Ravnikom, z varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano. Na osnovi analiz, ki jih je pripravil njegov predhodnik, ugotavlja, da je slovenska hrana v trgovinah cenejša od tuje.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt