Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Tokrat so nam družbo delale mlade znanstvenice in mladi znanstveniki, ki so se udeležili 35. Evropskega tekmovanja mladih znanstvenikov. Oddaja je nastala kar na Poljskem, natančneje v Katowicah, kjer je med 9. in 14. septembrom tekmovalo kar 146 posameznikov iz 37 držav, slovenske barve pa je zastopalo šest tekmovalcev, ki smo jih spoznali v oddaji Gymnasium.
Ste mu pustili skrbi na nočni omarici? Pripoveduje: Gregor Geč. Napisala: Peter Svetina. Posneto v studiih Radia Slovenija 1997.
Iz Libanona znova poročajo o eksplozijah komunikacijskih naprav šiitskega gibanja Hezbolah, v katerih je bilo ubitih več ljudi, več sto je ranjenih. Libanonsko zunanje ministrstvo opozarja na resnost incidenta in svari pred širitvijo vojne v regiji, Hezbolah pa napoveduje maščevanje. V oddaji tudi: - V državnem zboru predstavitev kandidatke za evropsko komisarko pristojnemu odboru - Ob več državah srednje Evrope se z neurji in poplavami spopada tudi Italija - Številni Ribničani podprli župana pri urejanju romske problematike
Nova gledališka sezona se začenja s polno paro in prvimi premierami. Kaj bomo lahko gledali na odrih naših treh narodnih gledališč: ljubljanski in mariborski Drami ter v Novi Gorici; kako izoblikujejo repertoar predstav, nagovarjajo mlado občinstvo k obisku gledališč in kaj se v njih dogaja tudi sicer ... o tem v tokratnem Studiu ob 17-ih. Gostje: Vesna Jurca Tadel, ravnateljica SNG Drama Ljubljana; Mirjam Drnovšček. direktorica SNG Nova Gorica; Danilo Rošker, direktor SNG Maribor.
Ministrski zbor naj bi se v kratkem popolnil z dvema novima ministroma, za obrambo ter za vzgojo in izobraževanje. Kandidata Boruta Sajovica in Vinka Logaja, če bosta izvoljena, čakajo številni izzivi, oba med drugim pomanjkanje kadra. V oddaji tudi: - Morebitni novi evropski komisarji se bodo danes v Bruslju sešli na spoznavnem srečanju. Slovenske kandidatke Marte Kos ne bo med njimi, pozno popoldne se bo doma predstavila pristojnemu parlamentarnemu odboru. - Hezbolah zagrozil z maščevanjem Izraelu za smrtonosne eksplozije pozivnikov v Libanonu - Ponekod v Evropi se poplavne razmere umirjajo, začele so se čistilne akcije; skrbi pa še naraščanje velikih rek na Poljskem in Madžarskem.
Zamude, večkratni prestopi in vožnja z nadomestnimi avtobusi so v zadnjih letih pri nas postali nekaj vsakdanjega. Nova realnost potovanja s Slovenskimi železnicami se kaže v nezadovoljstvu ljudi, zlasti dnevnih delovnih migrantov, ki zaradi del na železniških tirih zamujajo v šolo, službo in po drugih opravkih. Zakaj vlaki oziroma nadomestni avtobusi zamujajo in kje so še načrtovana gradbena dela, je Julija Kandare poizvedela pri Primožu Kokalju, koordinatorju nadomestnih prevozov po Sloveniji pri Slovenskih železnicah. Naključne redne potnike na železniški postaji pa je vprašala, kako ocenjujejo trenutno stanje prevozov z javnim potniškim prometom.
Drugi poudarki oddaje: - Dela na štajerski avtocesti med Framom in Slovensko Bistrico bodo vsaj še dva meseca povzročala zastoje. - Na pročelja koprskih stavb se bodo vrnile označevalne table z zgodovinski poimenovanji. - Center za usposabljanje Elvire Vatovec Strunjan se spopa z vse večjo prostorsko in kadrovsko stisko. - V Radovljici do konca septembra na ogled razstavi o Jakobu Špicarju.
Kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos se bo popoldne vendarle predstavila pristojnemu parlamentarnemu odboru, potem ko ji je včeraj predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dodelila resor za širitev Unije. Zaplete z imenovanjem kandidata iz Slovenije so spremljale tudi številne kritike. Preostale novice: V eksplozijah pozivnikov Hezbolaha ubitih najmanj 12 ljudi. Odgovornost pripisali Izraelu. Delavci Cimosa z dveurno opozorilno stavko zahtevajo zvišanje plač. Obsežen požar, ki je zjutraj izbruhnil v pralnici v Luciji, pod nadzorom.
Streli na protestnike v Ljubljani Končana poslikava kupole ljubljanske stolnice Prva ženska na Triglavu *Vabimo vas k poslušanju zvočnega zapisa, ki predstavlja razširjeno različico rubrike "Na današnji dan." Pogosto so ji dodani tudi dragoceni posnetki, ohranjeni v arhivu Radia Slovenija.*
Prevoz po železnici velja za najvarnejši in najučinkovitejši za večje količine blaga na daljše razdalje. Za razstavljanje in sestavljanje vlakov je potrebno veliko časa. Podatki prikazujejo, da je posamezen vagon na svoji poti tretjino časa na ranžirnih postajah, ki so večje tovorne postaje, umeščene na stičiščih najbolj obremenjenih prog. V Sloveniji je po obsegu največja ranžirna postaja v Zalogu. Tja se na obisk odpravlja tudi Prvi, da preveri, kako v praksi poteka razstavljanje in sestavljanje novih tovornih vlakov.
Gost sredinega Intervjuja na Prvem je bil prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog in nevroznanstvenik, predstojnik katedre za nevrologijo na ljubljanski medicinski fakulteti in član več strokovnih združenj na področju nevrodegenerativnih bolezni. V mesecu ozaveščanja o Alzheimerjevi bolezni smo se z njim pogovarjali o slovenski strategiji za obvladovanje demence ter akcijskemu načrtu, ki je bil sprejet januarja letos. Kako uspešni smo in koliko odgovorov že imamo na področju odkrivanja in zdravljenja ter predvsem priprave družbe in ustreznega podpornega okolja za življenje z demenco, ki jo globalno gledano v povprečju vsake tri sekunde razvije nekdo nov? Prof. dr. Zvezdana Pirtoška je v Intervju povabila Mojca Delač.