Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Arhiv

Jutranja kronika Trije posvetovalni referendumi bodo na dan evropskih volitev.

26.04.2024

Devetega junija bodo pri nas poleg evropskih volitev trije posvetovalni referendumi. Parlamentarna večina je namreč sinoči odločila, naj se volilke in volilci odločijo tudi o rabi konoplje, evtanaziji in preferenčnem glasu. Na dvodnevni izredni seji so sicer končali parlamentarno pot trije predlogi posvetovalnih referendumov SDS: o nastanitvi nezakonitih migrantov, zaupanju v vlado in obveznem testiranju funkcionarjev na droge, pa tudi predlog največje opozicijske stranke, da bi imeli v Sloveniji enoten referendumski dan. V oddaji tudi: - Ameriška vojska je začela graditi pomol za povečanje dostavljene človekoljubne pomoči v Gazo, kjer zdaj vlada najhujša prehranska kriza na svetu. - Ameriški vrhovni sodniki glede na včerajšnjo razpravo niso naklonjeni razlagi o absolutni imuniteti predsednika Združenih držav. - Vse več osnovnih šol prepoveduje rabo telefona v svojih prostorih in med poukom ter poziva ministrstvo. naj pripravi ukrep za prepoved zaslonov v šolah.

Petek brez pravila Na pot z mestnim redarjem

26.04.2024

Delovni dan mestnih redarjev se začne z jutranjim sestankom, ko vodja razdeli delovne naloge in zadolžitve tekočega dne oziroma določi prioritetne naloge za posamezne patrulje. S sogovornikom vodjo izmene na ljubljanskem Mestnem redarstvu Rokom Koširjem smo se med vožnjo po ljubljanskih ulicah osredotočili na mirujoči promet. Na prvi avtomobil, ki je bil parkiran na pločniku, nismo dolgo čakali.

ApolloLajka Zgodovina galaksije je skrita v svetlobi zvezd – Janez Kos, FMF UL

26.04.2024

V drobcu svetlobe je skrito ogromno informacij. Če jih seveda znaš prebrati. Če pa svetlobni drobci do nas prihajajo skozi prostranstva vesolja z oddaljenih zvezd, lahko v njih razberemo zgodovino celotne galaksije in razvoj vesolja. S tovrstnim branjem zvezdne svetlobe se ukvarja astronomska spektroskopija in tokratni gost ApolloLajke dr. Janez Kos s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Kako so torej izgledali večji in manjši trki galaksij in kakšne sledi so zapustili? Zakaj bi bilo zanimivo priti na sled sestrskim zvezdam našega sonca in zakaj je to skoraj nemogoče? Kako bi bilo živeti nekje v središču galaksije ali v zvezdni kopici? In kaj bi se zgodilo ob hipotetičnem scenariju, da v naše osončje prileti kakšna zvezda? To je nekaj zanimivih vprašanj, ki smo se jih lotili v ApolloLajki.

Duhovna misel Sami Al Daghistani: Ramazan in orientalizem

26.04.2024

10. marca so muslimani širom sveta praznovali Bajram (ali po arabsko Eid), ki oznanja konec meseca ramazana in muslimanskega posta. Ramazan velja za sveti mesec za muslimane, saj naj bi se takrat pričelo koransko razodetje. Tekom ramazana se pravoverni muslimani po dnevi odrečejo hrani, pijači in ostalim telesnim nasladam, posvečajo pa se tudi intenzivnemu branju koranskega teksta in vsesplošni duhovni praksi. Zgodovinsko se je tekom ramazana poskušalo izogniti tudi vojskovanju. A tokratni ramazan še posebaj zaznamujejo dogajanja na Bližnjem vzhodu, predvsem v Palestini in Gazi. Današnje dogajanje v Palestini pa je nepretrgoma povezano s kolonizacijo Bližnjega vzhoda in z določeno reprezentacijo muslimanov oziroma Arabcev. Evropski kolonializem 17. in 18. stoletja ni pomenil le vojaške moči in politične nadvlade nad koloniziranimi narodi velikega predela sveta, temveč predvsem postopno spremembo načina življenja, ki je bil tesno povezan s predmoderno kulturo in sociologijo znanja širom Bližnjega vzhoda, Severne Afrike, Indije in držav južne Azije. Kolonialni administratorji so v tem obdobju pravzaprav razkosali Bližnji vzhod in vzpostavilo se je meje držav, ki jih poznamo danes. Za Edwarda Saida (umrlega leta 2003), nekdanjega profesorja angleške literature na Univerzi Columbia in začetnika orientalizma kot znanstvenega diskurza, ki se je posvečal vprašanju zastopanja oziroma reprezentiranja muslimanskega sveta v literaturi in kulturi, je orientalizem tesno povezan z obdobjem moderne in z reprezentacijo »drugega«. Orientalizem je postal orodje znotraj evropskega kolonializma in je močno povezan z izvajanjem moči nad podrejenimi družbami, pri čemer je »drugega« mogoče proučiti, ovrednotiti, izmeriti in navsezadnje tudi reproducirati. Kolonizirani subjekt je po Frantzu Fanonu subjekt brez možnosti izbire. Sodoben arabsko-muslimanski svet tako ni več subjekt znanja in znanosti, temveč objekt plenjenja in reprezentacije. V imenu svobode in samoobrambe se danes nemalokrat gleda na Bližnji vzhod v soju terorizma, arabske grožnje ali muslimanskega vdora v Evropo. A potrebno se je vprašati – kdo ima moč zapečatiti usodo muslimanov, kristijanov in Judov na Bližnjem vzhodu? Kdo ima znanje, da poda zgodovinsko in zaokroženo presojo o tem delu sveta? In po drugi strani, kako dolgo bodo muslimani oziroma prebivalci Bližnjega vzhoda morali zagovarjati, razlagati in opravičevati svoj način življenja, zgodovino, veroizpoved in lastno bivanje?

Jutranja kronika Devetega junija se bomo ob evropskih volitvah odpravili tudi na tri posvetovalne referendume

26.04.2024

Državni zbor je razpisal tri posvetovalne referendume, ki jih je predlagala koalicija. Ti bodo, tako kot evropske volitve, 9-ega junija, s čimer si želi koalicija na volitve privabiti dodatne volivce. Svojo pot so sicer končali trije predlogi posvetovalnih referendumov SDS, pa tudi predlog te stranke, da bi imeli v Sloveniji enoten referendumski dan. V oddaji tudi: - Združene države začele graditi pomol za dostavo pomoči v Gazo - V koprskem pristanišču s slovesnostjo pospremili postavitev sončne elektrarne - Kaja Kajzer srebrna na evropskem prvenstvu v judu

Pesem v žepu Alja Petric: Pejsaži Prekmurja

25.04.2024

Narava, ki nas obdaja, v vsakem kraju zveni nekoliko drugače. Najrazličnejše zvoke iz domačega okolja je na severovzhodu Slovenije v mikrofone ujela Alja Petric. Zvočno krajino Prekmurja je nadgradila z uglasbeno poezijo tamkajšnjih pesnikov in nastal je projekt »Pejsaži Prekmurja«.

Zrcalo dneva Ob evropskih volitvah v Sloveniji tudi trije posvetovalni referendumi

25.04.2024

Devetega junija se bomo ob evropskih volitvah odpravili tudi na tri posvetovalne referendume, in sicer o rabi konoplje, o evtanaziji in o preferenčnem glasu. Na dvodnevni izredni seji državnega zbora pa so svojo pot končali trije predlogi posvetovalnih referendumov SDS, o nastanitvi nezakonitih migrantov, o zaupanju v vlado in obveznem testiranju funkcionarjev na droge, pa tudi predlog te stranke, da bi imeli v Sloveniji enoten referendumski dan.

Literarni večer Literarni večer

25.04.2024

Literarni večer je oddaja, ki predstavlja pesnike in prozaiste vseh časov. V njej slovenski avtorji pogosto sami interpretirajo svoja dela.

Četrtkov večer domačih pesmi in napevov Četrtkov večer - Ansambel Roka Žlindre repriza

25.04.2024

31. marca leta 2016 smo v tretjem živem Četrtkovem večeru domačih pesmi in napevov v studiu 13 gostili Ansambel Roka Žlindre. Kako je vse skupaj zvenelo pa izveste, če se nam pridružite tokrat. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

Lahko noč, otroci! Kako je Cedric postal vitez

25.04.2024

Pogumen kot je, se Cedric uri za viteza … Pripoveduje: Alja Tkačev. Napisala: Elizabeth Harrison. Prevedel: Matjaž Kaučič. Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1976.

Radijski dnevnik Posvetovalni referendumi predvidoma skupaj z evropskimi volitvami.

25.04.2024

Dvodnevna referendumska saga v državnem zboru se počasi končuje. Poslanke in poslanci nas bodo očitno 9-ega junija ob evropskih volitvah poslali še na tri posvetovalne referendume, ki jih je predlagala koalicija; trije predlogi SDS pa bodo končali svojo pot. Pred nami je očitno zelo zapolnjena kampanja. Ostali poudarki oddaje: - Podjetja lani prispevala za 12 odstotkov več davka od dobička kot leto pred tem. - Izraelska vojska pred napovedano kopensko ofenzivo v Rafi postavlja več tisoč šotorov za palestinske civiliste. - V Mariboru predstavniki največjih evropskih superračunalnikov. Slovenija v pogovorih za izgraditev Vege 2.

Studio ob 17.00 Nasilje nad ženskami je družbenopolitično vprašanje - ga bomo rešili?

25.04.2024

Po podatkih nacionalne raziskave je vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta starosti doživela eno izmed oblik nasilja v zasebnosti svojega doma. V preteklem letu je policija obravnavala 1300 prijav nasilja, vendar uradna statistika, po ocenah nevladnih organizacij, pomeni le vrh ledene gore. Nasilje nad ženskami se povečuje, upoštevanje zakonodaje v praksi pa šepa. Pred kratkim je bil po desetih letih sprejet predlog Resolucije o nacionalnem programu za preprečevanje nasilja v družini in nad ženskami 2024–2029, ki v odgovor na probleme prinaša vrsto novih ukrepov. O razlogih za nasilje nad ženskami, o problemu družbene tolerance nasilja, o sistemskih pomanjkljivostih ter o zakonodajnih spremembah bomo govorili v tokratnem Studiu ob 17h. Odgovore na vprašanja o kompleksni družbenopolitični problematiki nasilja nad ženskami bodo iskali ministrica za pravosodje Andreja Katič, strokovna sodelavka v kabinetu ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ga. Ana Marinšek, sociologinja, raziskovalka in sodelavka Društva SOS telefon dr. Jasna Podreka, predsednica Društva za nenasilno komunikacijo ga. Katja Zabukovec Kerin in v. d. generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić

Več oddaj
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt