Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Danes do 13h, Dogodki in odmevi, Po Sloveniji Radijski dnevnik in Zrcalo dneva. Naročite se lahko tudi na kratka poročila v podkastu Novice Radia Slovenija.
V Vatikanu se bo po smrti papeža Frančiška danes sešla kongregacija kardinalov, ki bo sprejela odločitev o datumu pogreba. Ta je praviloma od štiri do šest dni po smrti. V sinoči razkriti papeževi oporoki je zapisana želja, da bi bil pokopan v rimski baziliki Marije Snežne. Sinoči je Vatikan razkril tudi, da je papež umrl zaradi možganske kapi ter posledične odpovedi srca in ožilja. Na zvezi zdaj pozdravljam našo dopisnico iz Rima in Vatikana Mojco Širok. Dobro jutro, papež si je v oporoki zaželel preprost pogreb, toda sveti sedež ima svoje protokole ob smrti papežev. Od Frančiška so se začeli poslavljati že včeraj in predvsem sinoči. V oddaji tudi: - Svetovno gospodarstvo naj bi se kljub ameriški carinski politiki izognilo recesiji. IMF danes z najnovejšo gospodarsko napovedjo. - Ruski predsednik Putin prvič izrazil pripravljenost na neposredne pogovore s Kijevom. Ta meni, da Moskva ni naklonjena premirju. - Ob svetovnem dnevu Zemlje v ospredju kolektivna moč posameznikov in skupnosti pri doseganju sprememb.
21 min • 22. 04. 2025
Papež Frančišek je umrl zaradi možganske kapi ter posledične odpovedi srca in ožilja, so sporočili iz Vatikana, kjer se bo danes sestala kongregacija kardinalov in predvidoma določila datum papeževega pogreba. Ta je praviloma štiri do šest dni po smrti, Frančišek pa je v sinoči objavljeni oporoki zapisal, da si želi skromne slovenosti in pokopa v rimski baziliki Marije Snežne. Ostali poudarki oddaje: Rusija bo preučila ukrajinski predlog o podaljšanju premirja, sporoča Kremelj. Z vprašanji predsedniku vlade poslanci začenjajo redno sejo. Dan zemlje bodo v Slovenj Gradcu zaznamovali z umetnostjo.
11 min • 22. 04. 2025
Na današnji velikonočni ponedeljek se kristjanke in kristjani spominjajo prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema. Številni verniki bodo tradicionalno obiskali svoje sorodnike in prijatelje. Druge teme: - Javna razprava o predlogu novega pokojninskega zakona se končuje. - Ukrajinska vojska za vzhodno polovico države izdala opozorilo pred zračnimi napadi. - Zasedanje Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke bo potekalo v luči negotovih razmer.
17 min • 21. 04. 2025
Kristjani po vsem svetu danes zaznamujejo veliko noč, njihov največji praznik. Po cerkvah bodo potekale velikonočne maše in bogoslužja. Množico vernikov pričakujejo v Vatikanu, kjer bo papežev delegat, kardinal Angelo Comastri, podelil tradicionalni velikonočni blagoslov. Na velikonočno jutro pa se bodo po običaju mnogi v krogu družine zbrali ob velikonočnem zajtrku. Ostali poudarki oddaje: - Po razglasitvi velikonočnega premirja v Ukrajini Kijev poroča o nadaljevanju spopadov. - Izrael napoveduje okrepitev pritiska na palestinsko gibanje Hamas v Gazi. - V slovenski Istri se povečuje zavedanje o nujnosti preventivnih akcij pred požari.
18 min • 20. 04. 2025
Pred jutrišnjim največjim krščanskim praznikom, veliko nočjo, verniki danes zaznamujejo veliko soboto. Spominjajo se mrtvega Jezusa v grobu, kristjani pa bodo na ta dan k blagoslovu odnesli velikonočne jedi. Že včeraj, na veliki petek, je v baziliki svetega Petra potekal obred Kristusovega pasijona, zvečer pa ob rimskem Koloseju tradicionalni Križev pot. Ostali poudarki oddaje: - V Rimu nadaljevanje pogovorov med Teheranom in Washingtonom o jedrskem programu. - Med Moskvo in Kijevom danes nova izmenjava zapornikov. - Odbojkarji ACH Volleyja le še korak od naslova državnih prvakov.
18 min • 19. 04. 2025
Združene države in Evropska unija lahko dosežejo carinski dogovor, sta v Beli hiši soglašala ameriški predsednik Donald Trump in italijanska premierka Giorgia Meloni. Ta je obljubila dodatne naložbe na ameriških tleh. Carinska negotovost že vpliva na evropske trge. Ostali poudarki oddaji: Hamas je sinoči zavrnil predlog za prekinitev ognja v Gazi, češ da si ga je izraelska vlada samovoljno prikrojila. Hrvatje se pripravljajo na lokalne volitve. Volilci razpeti med desno vlado in levičarskim predsednikom. Na današnji véliki petek v spomin na Jezusovo smrt za kristjane velja strogi post.
19 min • 18. 04. 2025
Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.
11 min • 18. 04. 2025
Graditev drugega tira bodo kljub finančnim težavam turškega izvajalca nadaljevali, sta včeraj zagotovila infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek in njen turški kolega Abdulkadir Uraloglu. Dogovorila sta se za sprotno spremljanje poteka del. Druge teme: - Ameriška carinska politika bo najverjetneje izzvala znižanje inflacije v Evropi, čemur sledi tudi znižanje temeljnih obrestnih mer. - V Soški dolini naj bi azbestne bolnike nagovarjali k zdravljenju v tujini, ki je drago in v večini primerov neučinkovito. - Z današnjim vélikim četrrtkom se začenja dogajanje ob največjem krščanskem prazniku, velíki noči
21 min • 17. 04. 2025
Turško podjetje Yapi Merkezi kljub finančnim težavam ostaja na projektu drugega tira železniške proge Divača-Koper, je na včerajšnjem obisku pri nas zatrdil turški infrastrukturni minister Abdulkadir Uralóglu. S slovensko kolegico Alenko Bratušek sta se dogovorila za sprotno spremljanje razmer. Ministrica pa je v povezavi z nekaterimi pomisleki glede evropskih sredstev zatrdila, da njihovo črpanje ni ogroženo. Drugi poudarki oddaje: - Gregor Majdič ostaja na čelu ljubljanske univerze. - Bo Evropska centralna banka zaradi carinske vojne znova znižala evrske obrestne mere? - V Ložu dopoldne odprtje dveh neprofitnih najemnih stanovanj.
11 min • 17. 04. 2025
Graditev drugega tira se nadaljuje, kljub težavam turških partnerjev - a te majejo reference družbe Kolektor. To bi lahko ogrozilo evropsko financiranje, zato bosta o rešitvah danes ob trasi drugega tira govorila vodji slovenskega in turškega ministrstva za infrastrukturo. Druge teme: - Zasebnim vrtcem naj bi ostale na voljo le še koncesije, o teh odločajo občine. - Bela hiša pričakuje, da bo Peking zaprosil za pogajanja o carinah. Kitajsko gospodarstvo leto začelo z rastjo. - Rekordno segrevanje Evrope: opomnik na to so tudi ujme in gozdni požari.
20 min • 16. 04. 2025
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek bo gostila turškega kolega Abdulkadirja Uralogluja. Sprejel ga bo tudi premier Robert Golob. Obisk je pomemben v iskanju rešitev za težav, potem ko se je turški izvajalec del tako rekoč umaknil z gradbišča drugega tira Divača-Koper. Sestava konzorcija, ki sodeluje v našem največjem infrastrukturnem projektu, tako ne izpolnjuje več referenčnega pogoja, kar ima lahko posledice tudi z vidika evropskega financiranja. Nekaj drugih poudarkov oddaje: - Kitajska gospodarska rast kljub trgovinski vojni višja od pričakovanj - Upravna enota Postojna kot tretja v državi ponuja virtualno okence - Nogometaši Barcelone in PSG-ja kljub porazoma v polfinalu lige prvakov
11 min • 16. 04. 2025
Poslanci bodo odločali, ali naj se začne postopek sprememb ustave, ki bi med drugim ustavnim sodnikom omogočile, da se sami odločijo, katere pobude bodo presojali. Ustavna komisija ni podprla predloga, proti so tudi v SDS. Ostali poudarki oddaje: Trumpova trgovinska vojna močno oslabila dolar. Bi ga lahko kot glavno svetovno valuto nadomestil evro? V Luksemburgu včeraj prvi dialog na visoki ravni med Unijo in palestinskimi oblastmi. Več članic bi lahko priznalo Palestino. Na našem Prvem programu drevi premiera nove radijske igre Kapucinska grobnic.
20 min • 15. 04. 2025
Hamas preučuje najnovejši izraelski predlog za premirje, ki pa naj ne bi izpolnjeval njihovih zahtev. Medtem je bilo na prvih visokih pogovorih med Evropsko unijo in palestinskimi oblastmi slišati, da je edina rešitev spora ustanovitev dveh držav. Povezavo sicer skrbijo tudi razmere na Vzhodnem bregu. V oddaji boste slišali še: - Ob obsodbah nedavnega napada na Sumi, ruske rakete znova zadele to ukrajinsko mesto - Poslanci danes o ustavnih spremembag glede delovanja ustavnega sodišča - Častnim meščanom Ljubljane sta se pridružila Milena Zupančič in Danilo Türk
11 min • 15. 04. 2025
Dodatna sredstva za oboroževanje Ukrajine in mirovna pogajanja z Rusijo, ki jih vodi Bela hiša, bodo v ospredju današnjih pogovorov zunanjih ministrov Unije. Na mizi bodo tudi razmere na zahodnem Balkanu in Bližnjem vzhodu. Drugi poudarki oddaje: - Kljub zamrznitvi ameriških carin v mednarodni skupnosti vlada negotovost. Za evropska podjetja, gospodinjstva in banke bo po besedah članice uprave NLB Hedvike Usenik veliko odvisno od obrestnih mer Evropske centralne banke. - Slovenija mora pohiteti z digitalizacijo zdravstva, s katero bodo vse bolnikove podatke združili v enotno bazo. Pristojni se zavedajo prednosti, ta teden bo objavljenih več javnih razpisov. - Graditev drugega tira zaradi finančnih težav turškega podjetja Yapi Merkezi, ki sodeluje v projektu, ne gre po časovnih načrtih. O tem se bo ta teden na obisku v Sloveniji z ministrico Alenko Bratušek pogovarjal njen turški kolega.
21 min • 14. 04. 2025
Vrstijo se obsodbe ruskega napada na središče ukrajinskega mesta Sumi. Ubitih je bilo najmanj 34 ljudi, več kot 100 je ranjenih. Tudi Slovenija meni, da gre za rusko nespoštovanje mednarodnega prava. Na zasedanju zunanjih ministrov članic Evropske unije, ki se začenja danes, bodo v ospredju tudi potrebe Kijeva za uspešno upiranje ruski agresiji. Drugi poudarki oddaje: - Ukrajinski predsednik Zelenski Donalda Trumpa povabil v Ukrajino - Končali so se regijski razpisi za inovacije v okviru regionalnih gospodarskih zbornic - V Rušah bodo nadgradili, dogradili in obnovili Zdravstveno postajo - Danes bo večinoma oblačno. Občasno bo rahlo deževalo.
11 min • 14. 04. 2025
V Osaki na Japonskem se danes začenja svetovna razstava Expo 2025, kjer se predstavlja 158 držav in regij, med njimi tudi Slovenija. Nosilna tema razstave je »Načrtovanje prihodnje družbe za naša življenja,« katere cilj je ustvariti sobivanje med virtualnim in resničnim svetom. Organizatorji pričakujejo več kot 28 milijonov obiskovalcev, ki si bodo razstavo lahko ogledali vse do 13-ega oktobra. V oddaji tudi: - Srbski predsednik Vučić na provladnem shodu obračunal s političnimi nasprotniki. - Kristjani obhajajo cvetno nedeljo in začenjajo veliki teden. - S podelitvijo nagrad sklenili 55-i Teden slovenske drame.
18 min • 13. 04. 2025
Potem ko so se carinska zaostrovanja med Združenimi državami Amerike in Evropsko unijo začasno nekoliko umirila, 27-erica opozarja, da ne opušča možnosti povračilnih ukrepov. Njihov odlog za 90 dni pa so finančni ministri povezave v Varšavi označili za korak v pravo smer. Drugi poudarki oddaje: - Rusija novo srečanje z ameriško stranjo o Ukrajini označila za produktivno. - V Srbiji spet protesti: v Beogradu podporniki predsednika Vučića, v Novem Pazarju študentje. - Radovljica v znamenju 17-ega Festivala čokolade.
18 min • 12. 04. 2025
V svetu se krepijo strahovi pred recesijo. Borze so ob skoku vrednosti delnic - potem ko so ZDA za 90 dni preložile uvedbo carin za uvoz blaga - spet previdnejše. Vlagatelje skrbi predvsem vse globlja trgovinska vojna med Združenimi državami in Kitajsko. Medtem ameriški finančni minister Scott Bessent poudarja, da so pripravljeni prisluhniti vsaki državi, ki se želi pogajati. Drugi poudarki oddaje: - V Srbiji se začenjajo množični shodi v podporo vladi, nadaljujejo se tudi študentski protesti. - Najvišje priznanje v likovni umetnosti - nagrada Riharda Jakopiča - slikarju in grafiku Črtomirju Frelihu. - Celjski nogometaši na prvi tekmi četrtfinala konferenčne lige prikazali dobro igro, a izgubili proti favorizirani Fiorentini.
21 min • 11. 04. 2025
Ameriški predsednik Donald Trump je povzročil večjo gospodarsko negotovost, kot jo je pandemija covida-19, glede na kazalnik časnika Financial Times. Gospodarska negotovost, ki jo je doma in po svetu povzročil Trump, je po tem kazalniku največja v zadnjih 20 letih. V oddaji tudi o tem: - Krepitev evropske varnosti je povezana tudi z lastnimi viri energije - Začenja se kampanja pred referendumom o dodatku k pokojnini za dosežke na področju umetnosti - V podeželskih kulturnih hramih v občinah Postojna in Pivka se bo začel cikel prireditev Za vas
11 min • 11. 04. 2025
Pri uvajanju ameriških zaščitnih carin se je sinoči zgodil nov preobrat. Ameriški predsednik Donald Trump se je odločil za 90-dnevno prekinitev uvajanja carin, tako da ostajajo veljavne 10-odstotne carine za večino držav. Njegova odločitev sicer ne spreminja že veljavnih dajatev na avtomobile, jeklo in aluminij. Dobre novice so obšle le Kitajsko. Ne le da zamik veljavnosti carin zanjo ne velja, namesto napovedane 104-odstotne stopnje se je Trump odločil za kar 125-odstotne carine na kitajsko blago, namenjeno na ameriški trg. V oddaji tudi o tem: - Je bodoči nemški kancler Merz pred volitvami obljubljal preveč? - Poudarek tokratnih sprememb zakona o osnovni šoli na njeni vzgojni vlogi - Mednarodni odbor PEN-a na obisku Goric o vojnah in koncu miru
20 min • 10. 04. 2025