Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja


Vsak ponedeljek zjutraj vtipkamo klicno kodo naših dopisnikov in sodelavcev ter preverimo aktualno dogajanje v različnih državah sveta.


02. 12. 2024

Knjiga iz pripora postala knjižna uspešnica na Hrvaškem

Hrvate čakajo tik pred koncem leta volitve predsednika republike, interes za ta položaj je do zdaj izkazalo 13 kandidatov. Še en minister v HDZjevi vladi je zaradi korupcije ostal brez pložaja. Tokrat je spodrsnilo ministru za zdravje Viliju Berošu, ki je osumljen, da je nagovarjal ravnatelje hrvaških bolnišnic naj kupijo točno določeno medicinsko opremo. Poleg njega sta s svojih položajev odstopila tudi dva znana zdravnika. Vsi pa seveda trdijo, da niso krivi.Vpleteni se bodo, če bo obtožnica potrjena, branili s prostosti. Je pa poleg same afere velika zgodba v hrvaških medijih postala tudi knjiga, ki jo je pod roko nosil zdravstveni minister Beroš, ko je odšel iz pripora. V soboto se je začel zagrebški advent, ki bo trajal do 7. januarja. Kakšne so cene ponudbe na stojnicah?


25. 11. 2024

Prihaja biografija Angele Merkel, ki je namenjena ljudem, ne zgodovini

Jutri bo izšla biografija nekdanje kanclerke Angele Merkel z naslovom SVOBODA. Časnik Die Zeit je objavil nekaj odlomkov iz knjige, ki je menda nastajala brez peresa v senci. Nekdanja kanclerka je imela kar nekaj pomnjenja vrednih srečanj z Donaldom Trumpom, ki je bil vnovič izvoljen za predsednika ZDA. Se je Merklova glede njega izrazila diplomatsko? Mineva tretji teden, odkar ima Nemčija manjšinsko vlado. Se to kaj pozna v državi? Pozornost se že usmerja v kanclerskega kandidata krščansko demokratske unije (CDU) Friedricha Merza, ki bi lahko bil naslednji kancler. Bi z njim nastopile velike spremembe?


18. 11. 2024

Mussolini častni občan več kot 6600 italijanskih občin

Zagotovo je v preteklih dneh v Sloveniji odmevala odločitev goriškega občinskega sveta, da Benitu Mussoliniju ne odvzame naziva častnega občana. Kako so polemiko spremljali naši rojaki v Furlaniji Julijski krajini? V Trstu so obeležili 50-letnico Slovenskega raziskovalnega inštituta, na zadnji novembrski dan bo odprtje tradicionalnega Miklavževega sejma. Na isti dan pa bo v Gorici zaživel Andrejev sejem.


11. 11. 2024

Belgijska vina so butična, jih pa pridelajo petkrat več kot pred 10 leti

V Belgiji danes ne praznujejo Martinovega, imajo pa državnik praznik, ki je vezan na konec prve svetovne vojne. Ali belgijsko vinogradništvo res doživlja razcvet? V Klicni kodi smo skočili tudi v Francijo, od koder je prišla novica, da so se v zvonikih znamenite pariške katedrale Notre Dame spet oglasili njeni zvonovi. Kdaj bo odprtje katedrale?


04. 11. 2024

Pred dnevom D skoraj popolna izenačenost ali »dead heat«

V Pensilvaniji, ki je ena od za volitve ključnih, nihajočih držav javnomnenjske poizvedbe kažejo popolno izenačenost Kamale Harris in Donalda Trumpa. Končna raziskava New York Timesa in Siene, objavljena včeraj, daje nekoliko presenetljivo podobo in napoveduje zmago Harris. Kakšna je bila kampanja na eni in kakšna na drugi strani? Sta nagovorili volivce v zadostni meri? V senci predsedniških volitev Američani volijo tudi predstavniški dom kongresa in tretjino senata. Tudi te volitve so pomembne.


28. 10. 2024

Vlasta Jeseničnik: Duma bo sprejela zakon o destruktivni ideologiji

Lukašenko se odpravlja na volitve po sedmi predsedniški mandat, ruska centralna banka je ključno obrestno mero zvišala na rekordnih 21 odstotkov, Duma bo razpravljala in sprejela zakon o preprečevanju destruktivne ideologije.


21. 10. 2024

Kakšne barve bo nova avstrijska zvezna vlada?

V Avstriji tečejo pogajanja o oblikovanju nove zvezne vlade in predsednik Alexander van der Bellen še ni nikomur podelil mandata za sestavo nove koalicije, zakaj prihaja do zapletov in kdaj je pričakovati, da bo predsednik mandat vendarle podelil? Kaj koroški Slovenci pričakujejo od nove vlade?


14. 10. 2024

Boštjan Anžin: Tako srčnih ljudi, ki sredi blata vztrajajo, da z njimi popiješ kavo, ne srečaš nikjer

Pred 10 dnevi so poplave in zemeljski plazovi prizadeli Bosno in Hercegovino. Žalost in strah sta se spremenila tudi v jezo, iskanje odgovornih. Namreč Donjo Jablanico je pod sabo pokopal kamnolom, ki nikoli ni imel dovoljenja za obratovanje, pa je bil tam več kot 2 desetletji. V območje sicer zaprto za novinarje se je uspelo prebiti našemu dopisniku Boštjanu Anžinu, izpovedi, pričevanja preživelih in prizadetih so skromno rečeno osupljiva. Kaj ljudje tam potrebujejo zdaj, kaj bodo potrebovali v naslednjih mesecih, ko prihaja zima? Daljšo reportažo iz prizadetih območjih si lahko ogledate nocoj v televizijskem Tedniku.


07. 10. 2024

Karmen Švegl: To so taktične zmage, vendar je vprašanje, če so tudi strateške

Na prvo obletnico Hamasovega napada, ki je v Izraelu zahteval več kot tisoč življenj in sprožil vojno v Gazi smo se v Klicni kodi pogovarjali z bližnjevzhodno dopisnico Karmen Švegl, ki se je oglasila iz Bejruta. Leto pozneje se vojaški konflikt širi v Libanon, mnogi se bojijo, da je to uvod v vojno z Iranom.


30. 09. 2024

Ali bodo v hrvaških šolah ocene prejemali tudi učitelji, čistilke in hišniki?

Težave ima spet vladajoča hrvaška stranka HDZ. Dva njena vidna člana so policisti nedavno aretirali zaradi finančne afere, še bolj zanimivo pa je, da sta oba odstopila s svojih vidnih položajev le nekaj dni preden jima je policija potrkala na vrata. Ali sta morda vedela za kriminalistično preiskavo zoper njiju? Ponovno je zavrelo tudi med vlado in predsednikom države. Hrvaška vlada namreč že od pomladi napoveduje, da bo s prvim januarjem ponovno uvedla obvezno služenje vojaškega roka. Obrambni minister se o tem očitno ni posvetoval z vrhovnih poveljnikom vojske, predsednikom države Zoranom Milanovićem. Bo torej Hrvaška prihodnje leto imela nove nabornike ali ne? Novosti se obetajo tudi zaposlenim v šolah, učiteljem, čistilkam, hišnikom… po novem bodo za svoje delo dobivali ocene. Kakšni so odzivi učiteljev na to, da bodo zdaj tudi oni ocenjevani?


23. 09. 2024

V tržaškem muzeju literature tudi Bartol, Pahor, Kosovel, Rebula

Pred kratkim je Karnijske Alpe obiskal italijanski predsednik Sergio Mattarella. V kraju Ampezzo je počastil 80-letnico Karnijske republike. Ta del zgodovine pri nas ni dobro poznan, kaj se je dogajajo pri naših sosedih leta 1944? Muzej literature v Trstu je posvečen književnikom, ki so navdih našli v večkulturnem mestu, v nekdanjem pristaniškem središču Avsto-Ogrske monarhije. Boris Pahor je še pred smrtjo svoj pisalni stroj podaril pobudnikom muzeja. Z majčko skupine Laibach izvemo za glasbeno interpretacijo Alamuta Vladimirja Bartola, znana grafika Avgusta Černigoja pa dopolnjuje predstavitev Srečka Kosovela. Slovenski literarni svet zastopajo še Alojz Rebula, Marko Kravos, Dušan Jelinčič, pozabili niso niti na prvo ženski časopis, ki ga je urejala Marica Nadlišek.


16. 09. 2024

Ali bodo Nemci na enem majhnem prehodu poskusno zavračali migrante?

Od danes na vseh nemških kopenskih mejah veljajo poostreni nadzori. Pred natanko tednom dni, ko je Nemčija najavila te nadzore, je notranja ministrica izjavila še, da bodo na mejah množično zavračali migrante. Izjava je razburila Avstrijce, poljskega in grškega premierja. Kakšni so v resnici načrti – bodo pribežnike obračali na nemški meji? V tem času ni hvaležno biti vodja kadrovske službe v Volkswagnu, če si zadolžen za enostransko odpoved pogodbe o varnosti zaposlitve, ki je v podjetju veljala od 1994 in bi se iztekla čez 5 let. Kaj to pomeni za zaposlene in prihodnost največjega evropskega avtomobilskega proizvajalca?


09. 09. 2024

Igor Jurič: Belgijci se vozijo v službo v povprečju 39 km daleč, Slovenci pet km manj

Po evropskih volitvah se je sicer Evropski parlament že oblikoval, še vedno pa nimamo evropske komisije in dogajanje zadnjih dni je na tem področju zelo dinamično in vanj je vpletena tudi Slovenija. Dnevni migranti se srečujejo s podobnimi težavami kot slovenski - dolgo čakanje v kolonah na poti v službo. Sinoči so se v Parizu z veličastno slovesnostjo končale še paralimpijske igre. Kakšna bo zapuščina obojih iger?


02. 09. 2024

Protesti proti litiju so tudi protesti proti EU

V nedeljo je bil protest proti izkopavanju litija, tokrat pred poslopjem javne Radiotelevizije RTS. Krivijo jo, da ne obvešča o protestih, o morebitnih posledicah izkopavanja in o tem, da se nad najbolj glasnimi predstavniki ekoloških gibanj vrši pritisk. Protestniki so ogorčeni tudi nad Evropsko unijo, ki kopanje litija podpira, po nemškem kanclerju Scholzu je bil v Beogradu še francoski predsednik Macron. Srbska vlada se ukvarja tudi z inflacijo, oz. podražitvami in je za dva meseca spet znižala cene 80 izdelkom. Med njimi je tudi znamenita pariška salama, za katero je pred dvema leta ob podobni akciji vedela vsa Srbija, ker je zanjo takšno reklamo naredil predsednik Vučić. In še. Kako v novo šolsko leto vstopajo učenci in učitelji v Srbiji? O vsem tem v jutranjem pogovoru z našim dopisnikom z Balkana, Boštjanom Anžinom.


26. 08. 2024

Kandidata gresta na avtobus, prednost imajo nihajoče države

V ZDA je vroče predvolilno poletje. Pravkar se je končala demokratska konvencija v Chicagu. Kako se je razlikovala od julijske republikanske v Milwaukeeju? To je eno izmed analitičnih vprašanj našemu washingtonskemu dopisniku, odgovor v Klicni kodi.


19. 08. 2024

Marija na supu proti vročini, virusom in utopitvi

Hrvaški turistični julij je bil slabši od pričakovanj. Na Hvaru so se domačini naveličali turistov tudi zaradi fizičnega obračunavanja med gostinci. Množični turizem prav tako moti prebivalce Makarske. Zakaj? V Klicni kodi smo obiskali tudi prvo digitalno svetišče posvečeno Mariji na supu.


12. 08. 2024

Kartica ugodnosti in manjša žepnina za prosilce za azil v Avstriji

29. septembra bodo v Avstriji zvezne parlamentarne volitve. Koliko strank bo nastopilo na volitvah in kakšne so tik pred volitvami predvolilne prognoze? Medtem je avstrijsko ministrstvo za notranje zadeve je predstavilo nova pravila za prosilce za azil. Kaj prinašajo ta nova pravila? Sicer pa v Avstriji še vedno odmevajo odpovedani koncerti ameriške pevke Taylor Swift na Dunaju, ko so dunajske oblasti preprečile teroristični napad. Ali je s tem v zvezi še kaj novega?


05. 08. 2024

Janko Petrovec: Stalnica sta predsednik Mattarella in papež Frančišek

Italijani odhajajo na počitnice, a to hkrati ne pomeni, da v italijanski prestolnici vlada mrtvilo. Turistični obisk naj bi letos skoraj ponovil lanski rekord, ko so v Rimu zabeležili okoli 35 milijonov nočitev. Papež Frančišek si je privoščil nekaj počitka v juliju, septembra odhaja na svojo najdaljšo pot doslej - v Indonezijo, na Papuo-Novo Gvinejo in še nekaj okoliških držav. Premierka Giorgia Meloni se je po povratku s Kitajske zapela v dopisovanje z Evropsko komisijo, od koder so prišla svarila glede svobode tiska v Italiji. Zakaj je vredno obiskati rezervat v Delti reke Pad in kje so najlepše plaže v Sredozemlju?


29. 07. 2024

Rusi ne morejo gledati OI v Parizu, pa še počasnejši YouTube

Odprtje olimpijskih iger ob reki Seni je mnoge navdušilo, nekateri so bili tudi kritični, ampak v te pogovore se ne morejo vključiti Rusi, saj si prenosa odprtja iger niso mogli ogledati, prav tako prek tv prenosov ne morejo spremljati olimpijskih bojev v Parizu. Zakaj ne? Veliko zaniman ja vzbudila Parada ob dnevu ruske vojne mornarice Predsednik odbora ruske Dume za informacijsko politiko je napovedal upočasnjeno delovanje YouTube-a.


22. 07. 2024

Mojca Širok: »V Bruslju me je najbolj zaznamovalo obdobje covida 19«

V jutranjem pogovoru smo z Mojco Širok potegnili črto pod njen iztekajoči se mandat dopisnice RTV Slovenija v Bruslju.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt