Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Svetovalni servis je osrednja kontaktna oddaja jutranjega programa na Prvem. Namenjena je poslušalkam in poslušalcem, ki lahko iz prve roke dobijo odgovor na vprašanje glede različnih tematik. V oddaji od torka do petka med 9.05 in 9.30 gostimo strokovnjake s področja zdravstva, prava, hortikulture, gradbeništva, energetike, financ, potrošniških pravic, sociologije, psihologije, športa, kulinarike … Sodelujte na 01 475 22 22, prvi@rtvslo.si ali prek spletne strani Prvega programa.


Izbira pravilne obutve in bosnoga obutev

Človeško stopalo je sestavljeno iz 26 kosti, 33 sklepov in več kot 100 mišic. Prečni in vzdolžni lok ter oprijemljivost prstov nam omogočajo stabilno podlago za hojo, tek, skakanje. Najbolj naraven način hoje je bosonoga hoja, ki pa se je seveda ne moremo posluževati vedno in povsod. Stopala je potrebno zaščititi z obutvijo, prav neprimerna obutev pa je razlog za večino težav s stopali in mnogo poškodb tega dela našega telesa. Petkov Svetovalni servis bomo zato posvetili izbiri primerne obutve ter bosonogi obutvi. Z nami bo ortoped, mag. Andrej Prlja, dr. med. iz Splošne bolnišnice Jesenice.

29 min 13. 06. 2025


Varno na planinske poti v poletnem času

Da bo korak v gore varnejši, v Planinski zvezi Slovenije ob začetku poletne sezone pozivajo k preudarnosti in dobri pripravi na turo, ki med drugim zahteva tudi informacije o stanju planinskih poti. Pomembna dejavnika sta še pohodnikova psihofizična pripravljenost in pravilna oprema. Na vaša vprašanja o tem, kako se v poletni sezoni pravilno pripraviti na turo, kje poiskati informacije o cilju in katere so glavne nevarnosti v gorah, je v Svetovalnem servisu odgovarjal podpredsednik Planinske zveze Slovenije in gorski vodnik z mednarodno licenco Miha Habjan.

24 min 12. 06. 2025


Poletna skrb za domače ljubljenčke

Dolgi sončni dnevi so za mnoge med nami najlepši del leta, tega pa ne moremo reči za naše domače ljubljenčke – težko prenašajo vročino, napadajo jih klopi in drugi zajedavci, pogoste so prebavne motnje. Kako jim olajšati te vroče dni? Moramo poleti hrano prilagoditi? Kako s psom na potovanje, katere dokumente potrebujemo? Da bo tudi poletje prijetno in varno za naše živali, bo v sredinem svetovalnem servisu svetoval Marjan Kastelic, dr. vet. medicine. Pokličite ali nam pišite.

25 min 11. 06. 2025


Disciplina – kako jo vzpostaviti in ohranjati

Kako ste z disciplino? Jo znate vzpostaviti, kaj pa vzdrževati? Kako to storiti, kako voditi notranje procese, da se nam uspe disciplinirati in s tem vzpostaviti tudi red in varnost v svojem življenju? Kako je z našimi navadami in motivacijo, katera področja svojega življenja moramo najprej urediti, da bomo živeli zadovoljno in čim bolj uravnoteženo? Za odgovore, pa tudi vaša vprašanja, bomo v torkovem Svetovalnem servisu gostili nekdanjega poklicnega vojaka, pripadnika enote specialnih sil Gregorja Poljanca Kirscha, zdaj trenerja za življenjski stil. Pišite na elektronski naslov prvi@rtvslo.si, zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.

27 min 10. 06. 2025


Začimbe

Začimbe so nekoč veljale za zdravilo, danes pa smo na njihove blagodejne učinke kar malce pozabili in jih pogosto uporabljamo samo kot izboljševalce okusov. A ni treba, da je tako, začimbe so lahko namreč odlična domača lekarna za na pot ter počitnice ob morju, jezeru, v gorah. Kakšno mešanico pripraviti za potovanje ter kako se s pomočjo začimb poleti ohladiti, boste izvedeli v petkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami poznavalka začimb Marija Kočevar.

26 min 06. 06. 2025


Varno kopanje – tudi na videz mirna voda je lahko nevarna

Na urejenih ali neurejenih kopališčih ob morju, jezerih ali rekah, tudi v domačem bazenu za hišo: povsod so pomembni osnovni varnostni ukrepi, ko se predajamo poletni razposajenosti. Z glavo na pravem mestu lahko pravilno ukrepamo tudi, ko se nekdo že utaplja. Gost: Mitja Slavinec, predsednik Slovenske potapljaške zveze, v okviru katere deluje tudi Podvodna reševalna služba.

26 min 05. 06. 2025


Mediacija

Mediacija je eden izmed načinov mirnega, zunajsodnega reševanja sporov. Kaj je lahko predmet mediacije? Kako sta zagotovljeni nepristranost in neodvisnost mediatorja? Zakaj je dobro vnaprej vedeti, kaj in koliko lahko pričakujemo od mediacije? Je mediacijski dogovor pravno zavezujoč? V sredo po deveti na Prvem bo naša gostja podpredsednica Društva mediatorjev Slovenije, upokojena višja sodnica, magistrica Gordana Ristin.

27 min 04. 06. 2025


Zdravo in dolgoročno znižanje telesne teže

Danes živimo v debelilnem okolju – to je v okolju, v katerem je človek izpostavljen številnim možnostim prevelikega energijskega vnosa in obenem premajhne energijske porabe. Kako naj načrtujemo prehrano in gibanje za normalno telesno težo ter za zdravo in dolgoročno znižanje telesne teže? Gostja v studiu Prvega dr. Tina Sentočnik, specialistka interne medicine in psihoterapevtka.

24 min 03. 06. 2025


Zakaj moramo poskrbeti za svoj krvni tlak?

Arterijska hipertenzija ali kronično visok krvni tlak prizadene že vsakega četrtega zemljana, v Sloveniji pa ima povišan krvni tlak že vsak drugi odrasel. Nezdravljena ali prepozno odkrita hipertenzija lahko poveča tveganje za pojav hudih zdravstvenih težav, za preventivo in zdravljenje je zelo pomembna sprememba življenjskega sloga. Na vaša vprašanja o hipertenziji bo v petkovem svetovalnem servisu odgovarjala doc. dr. Jana Brguljan Hitij, dr. med., predstojnica Kliničnega oddelka za hipertenzijo UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.

29 min 30. 05. 2025


Nega ran in brazgotin

V četrtkovem Svetovalnem servisu po deveti uri bo z nami travmatolog Aleš Fischinger, dr. med. iz UKC Ljubljana. Kirurgi s pravilno tehniko šivanja in rokovanjem s tkivom poskrbijo, da se rana po operaciji lepo celi. Celjenje je lahko kompleksno in ko je brazgotina enkrat že zrela, je za ustrezno nego prepozno. V oddaji nas bo zanimalo tudi, kako prepoznati vnetje ter kakšne kreme in obliže izbrati.

26 min 29. 05. 2025


Vzdrževanje individualnih stanovanjskih objektov

Če želimo ugotoviti, koliko nas določena stvar stane, moramo sešteti stroške investicije, obratovanja in vzdrževanja. Vzdrževalna dela na enostanovanjskih objektih ali družinskih hišah vključujejo dela na obodu stavbe, na ogrevalnem in prezračevalnem sistemu. Kaj lahko naredimo sami, kaj naj prepustimo strokovnjakom? Pri tem ne smemo pozabiti tudi na žlebove, dimnike, vodovodne in ogrevalne razvode, odtoke, tesnjenje oken in filtre klimatskih naprav. Zdaj je pravi čas, da preverite vmesne rezultate svojega energetskega knjigovodstva. Gost sredinega svetovalnega servisa bo neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič. Vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si ali pokličete med oddajo.

27 min 28. 05. 2025


Darovanje organov

Zdravniki v Sloveniji letno presadijo okoli 120 organov, največ je presaditev ledvic. Čas čakanja na presaditev se razlikuje od primera do primera, je pa v Sloveniji med najkrajšimi med državami Eurotransplanta. Na presaditev ledvice bolniki tako v povprečju čakajo 12 mesecev, na srce 8, na pljuča 6 in na jetra okoli 3 mesece. O darovanju organov ter vpisu v register za posmrtno darovanje bomo govorili v torkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami Andrej Gadžijev, dr. med., direktor Zavoda Republike Slovenije za presaditve organov in tkiv Slovenija transplant.

26 min 27. 05. 2025


Refluks - kako ga obvladati?

Težave z refluksom vsaj enkrat na leto občuti več kot polovica ljudi. Gre za pojav, ki povzroča ljudem večje ali manjše težave. O dejavnikih tveganja, preventivi in zdravljenju bomo govorili v petkovem svetovalnem servisu, naš gost bo asist. dr. Darko Siuka, dr. med., spec. gastroenterolog s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.

27 min 23. 05. 2025


Kako povečati vnos vlaknin?

Če zaužijemo dovolj balastnih snovi, ki jih med drugim vsebujejo žita, stročnice, sadje, zelenjava, krompir in oreščki, poskrbimo za boljše počutje in zdravje. Dolgoročni ugodni vpliv živil, bogatih z vlakninami, na zdravje je znanstveno dokazan. Med temi učinki je tudi manjše tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 in srčno-žilnih obolenj. Kakšen je priporočen dnevni vnos vlaknin, kako ga lahko povečamo in zakaj jih večina premalo poje? To so vprašanja, ki se jih z Zalo Horvat, magistrico inženirko prehrane, lotimo v četrtkovem Svetovalnem servisu o vlakninah!

25 min 22. 05. 2025


Vaginalni porod in carski rez

Filmska podoba začetka poroda je taka, da nosečnici nenadoma odteče voda, sledi panika in pot do porodnišnice, kjer ekspresno hitro rodi. A resničnost je precej drugačna. Mnogokrat je datum poroda tudi točno določen, ima svoj termin, saj je potreben carski rez ali pa so zdravniki zaradi več različnih razlogov predvideli sprožanje poroda. O obeh načinih rojevanja bomo govorili v sredinem Svetovalnem servisu, ko nam bo postopke, ki spremljajo rojevanje, pojasnila izr. prof. dr. Nataša Tul Mandič, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Porodnišnice Postojna.

28 min 21. 05. 2025


Les je najbolje zaščititi spomladi

S pravočasno zaščito lahko življenjsko dobo lesa podaljšamo tudi do sedemkrat. Kakšna je torej najboljša zaščita lesenih površin, kako izbirati med olji, voski, lazurami, laki in drugimi premazi? Sogovornik: prof. dr. Marko Petrič z oddelka za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

26 min 20. 05. 2025


Jagodičje – okusna košarica zdravja

Jagodičje sodi med najbolj zdrava živila, primerno je tudi za tiste, ki vestno štejete zaužite kalorije. Je ribez in borovnice pred zaužitjem treba oprati? Lahko gozdne jagode uspevajo tudi na domačem vrtu? In predvsem, kako pravilno skrbeti za jagodičje ter katere so letošnje novosti v tej zelo raznoliki množici plodov? Na vaša vprašanja o oskrbi jagodičja, ki jih lahko pošljete na elektronski naslov prvi@rtvslo.si ali zapišite v obrazec na spletni strani prvi.rtvslo.si, bo odgovarjala dr. Nika Cvelbar Weber s Kmetijskega inštituta Slovenije.

25 min 16. 05. 2025


Slikopleskarski mojster odgovarja

V četrtkovem Svetovalnem servisu bomo tokrat v roke vzeli mačka. Tako v pogovornem jeziku rečemo valčku za pleskanje sten. Naš gost bo slikopleskarski mojster Dušan Presetnik. Zanimalo nas bo, katero vrsto barve izbrati in kakšen odtenek ter kaj narediti z odpadajočim ometom, starimi nanosi barv, različnimi madeži in tudi s črno zidno plesnijo.

25 min 15. 05. 2025


Katere lastnosti nepremičnine vplivajo na njeno vrednost?

Te dni je začela veljati nova uredba o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin, ki je skupaj z zakonom o množičnem vrednotenju nepremičnin podlaga za določitev posplošenih vrednosti vseh nepremičnin v državi. Katere lastnosti nepremičnine vplivajo na njeno vrednost in kaj naj lastnik stori, če se s posplošeno vrednostjo ne strinja? O vsem tem sta v sredinem Svetovalnem servisu na vprašanja odgovarjala Matej Plešnar, predsednik matične sekcije geodetov pri Inženirski zbornici Slovenije, ter Dušan Mitrović, direktor Urada za množično vrednotenje nepremičnin.

24 min 14. 05. 2025


Krvodajalstvo

Za nadomestitev izgubljene krvi med srčno operacijo je potrebna kri 6 krvodajalcev, za presaditev jeter 5, podobno tudi, če pride do zapletov med porodom, pri oskrbi ponesrečencev pa je potrebnih celo do 30 enot krvi. Slovenija je na tem področju samooskrbna, kar ne bi bilo mogoče brez prostovoljnih krvodajalcev. Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino jih letno sprejmejo okoli 65 tisoč. Je to dovolj, smo še pripravljeni darovati kri, kako sploh postati krvodajalec. V torkovem Svetovalnem servisu bo na tovrstna vprašanja odgovarjala Vodja Centra za izbor dajalcev in zbiranje krvi Polonca Mali, dr. med., spec. transf. med. in ped.

26 min 13. 05. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt