Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Vsako jutro ob delavnikih najmlajši pripovedujejo svoja mnenja o aktualnih temah in presenečajo s svojimi domišljijskimi odgovori na vprašanja, ki se odraslim zdijo samoumevna.
Na svetu poznamo približno 7.000 jezikov, prevajalci so pa tisti, ki nam pomagajo premagovati zagate ob razumevanju tujih jezikov. Prav danes obeležujemo mednarodni dan prevajalcev, brez katerih bi precej težko prebrali kakšno tujo knjigo ali si ogledali tuj film, če ne bi bila prevedena ali podnaslovljen. Koliko jezikov poznajo tretješolci, katere jezike bi se najraje učili in kako bi izgledal svet, če bi vsi govorili zgolj en jezik, je na OŠ Poljane v Ljubljani preverila Sara Medved.
Po dolgem šolskem dnevu nekateri otroci najraje sedejo pred računalnik in s prijatelji ali sami igrajo različne video igrice. Kaj kmalu se ena ali dve uri igranja prevesita v večurno zabavo, čas pa mineva kot bi mignil. Nekatere igre od nas zahtevajo tudi fizično premikanje, obstaja pa tudi marsikatera športna igra. Ob slovenskem dnevu športa pa smo najmlajše z OŠ Veliki Gaber povprašali, ali menijo, da je igranje video igric lahko tudi šport in ali tistim, ki plešejo, skačejo ali igrajo tenis s televizijo, ni potrebno obuti športnih copat in se zapoditi na igrišče s prijatelji.
Svet brez računalnika si danes kar težko zamislimo, kajti ravno ta nam pomaga pri izvrševanju takšnih in drugačnih nalog, hkrati pa je naš zvesti pomočnik pri pisanju dolgih ali kratkih besedil. A še preden se je človeštvo zastrmelo v belino elektronskega lista na zaslonu, so ljudje svoja razmišljanja in pisateljske spretnosti dokazovali ob pisanju na prav poseben stroj. Z otroki z OŠ Veliki Gaber smo odpotovali v ne tako davno preteklost in obudili spomin na pisalne stroje, ki jih še danes zalotimo pri zasluženem počitku v marsikateri hiši. Ali bi se najmlajši znašli, če bi morali domače naloge napisati na pisalni stroj? Odgovor izveste v oddaji Dobro jutro, otroci!, ki jo je pripravila Sara Medved.
Novice in dogodke po svetu, ki nam jih danes najpogosteje posreduje televizija, splet ali radio, so v preteklosti polnili strani časopisov. Ali najmlajši sploh vedo, kaj je časopis, kdo ga ureja in ali so ga kdaj morda tudi sami prebrali? O tem, kaj je časopis in kdo ga danes bere, se je Sara Medved pogovarjala z drugošolci z Osnovne šole Vodmat v Ljubljani.
Začelo se je novo šolsko leto in s sabo prineslo nove načrte, cilje in pričakovanja. Po dolgem poletnem odmoru je pomembno, da se na vnovičen začetek pouka pripravimo. Kako se pripravijo na prvi šolski dan, novo dozo učenja in druženja, smo pred časom povprašali mlade sogovorniki na letovanju v Kranjski Gori.
Za vsečino osnovnošolcev in srednješolcev je šolskega leta konec. Včeraj so tisti, ki so opravili vse šolske obveznosti, prejeli spričevala in se odpravili na počitnice, ki trajajo do 1. septembra. Načrtov imajo veliko, saj se med počitnicami udeležujejo različnih letovanj, taborov, počitniških varstev, s starši pa se odpravijo tudi na morje ali na izlet v gore. S tretjšolci na Osnovni šoli Nova Gorica, podružnična šola Ledine, se je o počitnicah pogovarjala Polona Grilc.
Pred 100 leti, sicer septembra, je otok Honšu stresel eden najmočnejših potresov na Japonskem. Imel je magnitudo 7,9, umrlo pa je več kot 105 tisoč ljudi. Letos mineva tudi 25 let od hudega potresa na naših tleh, ko se je zatreslo Zgornje Posočje. Manjši potresi so sicer zaradi premikanja zemeljskih plošč pogosti, a večina na srečo ni takih, ki bi povzročali veliko škode. Na osnovni šoli Moravče že tretješolci prav dobro vedo, kaj je potres, spomnijo se tudi potresa v Turčiji in na Hrvaškem.
Življenje je stresno, da se ljudje razbremenimo, pa kdaj obiščemo velnes. 10. junij je svetovni dan velnesa, letos v 150 državah poteka pod sloganom En dan ti lahko spremeni življenje. Slovenija se je pobudi pridružila leta 2017, zato tudi letos poteka kar nekaj brezplačnih dogodkov in delavnic ... Pa najmlajši vedo, kaj sploh je velnes?
Vsak dan se večina ljudi spoprijema s stresom - starši največkrat na delovnem mestu, otroci v šoli. Vsak ga občuti in premaguje po svoje. Tudi najmlajši znajo o tem povedati veliko, je izvedela Polona Grilc, ki se je odpravila na osnovno šolo Toneta Čufarja v Ljubljani.
Danes je pomemben dan za dijake, saj poteka pisni del iz angleščine. Za gimnazijce je to obvezno, saj opravljajo splošno maturo. Tisti, ki obiskujejo srednjo šolo, imajo možnost izbire med matematiko in angleščino. Pa najmlajši sploh vedo, kaj je to matura? je zanimalo Polono Grilc, ki je obiskala tretji razred na osnovi šoli Dragomelj.
Novo znanje, dognanja in tehnologija poganjajo naš razvoj naprej. Ena večjih sprememb prihaja z umetno inteligenco, ki spreminja svet okoli nas. ChatGPT nam baje lahko odgovori na vsa vprašanja. Pa je to res? Kaj tretješolci iz osnovne šole Moravče vedo o umetni inteligenci in kakšno vprašanje bi ji postavili, je zanimalo Polono Grilc.
Naši letošnji evrovizijski predstavniki, člani skupine Joker Out, so se uvrstili v finalne. Navdušili so s pesmijo Carpe diem. Kaj pomeni ta izraz in kaj je sploh Evrovizija? Polona Grilc je pred mikrofon povabila tretješolce iz osnovne šole Moravče.
Teme vsakodnevnega pogovora odraslih so predvsem denar, nepremičnine, delnice in kriptovalute. Delnice so navadno majhni koščki lastništva podjetja, kjer kupci delnic pridobijo lastniški delež. V zadnjem času je to zelo priljubljena oblika naložbe, saj omogoča potencialno rast premoženja, seveda če delnice rastejo. Polona Grilc se je odpravila na Osnovno šolo Janka Kersnika Brdo in najmlajše povprašala po tem, kaj so to delnice.
Zemlja se je ponovno stresla, tokrat veliko močneje kot prejšnič. Iz hriba visoko nad mestom se je začel dvigovati sivkast prah – pepel, ki se je že grozeče spuščal nad prestrašene prebivalce. Na hišah in templjih so nastale razpoke, s streh pa so padali strešniki. Mesto je zalila vroča lava. Tako so morda izbruh vulkana dočakali v najslavnejših starih Pompejih v Italiji. Kaj pa danes? Kako strašni so v resnici vulkani, ali ljudem vsi predstavljajo nevarnost? Katere vrste poznamo, zakaj pride do izbruha in kakšne so posledice? O vulkanih so modrovali tretješolci z OŠ Poljane v Ljubljani.
22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje ki, je bil prvič organiziran že leta 1970, od takrat pa se vsakoletno obeležuje v več kot 192 državah. Vsako leto na ta dan taborniki pripravijo feštival v mestu, ki združuje vse ljubljanske tabornike. Te pripravijo več kot 50 zanimivih in poučnih delavnic, ki so namenjene obiskovalcem vseh starosti. Seveda pa na zemljo ne smemo drugače gledati samo na dan Zemlje ampak na vse dni v letu. Kaj bodo pa najmlajši počeli na dan zemlje, je zanimalo Polono Grilc, ki se je odpravila na Osnovno šolo Janka Kersnika Brdo.
Ker se aprilsko vreme rado poigra s soncem v tem in z dežjem v naslednjem trenutku, moramo paziti, da se spomladi primerno oblečemo. Kaj najraje oblečejo otroci, na katere kose oblačil ne smemo pozabiti, da nam ni prevroče ali premrzlo in zakaj je pomembno vedno s seboj nositi vetrovko? Z nami so poklepetali tretješolci z OŠ Poljane v Ljubljani.
Sonce, dež in mavrica. Mesec april se lahko z vsemi mogočimi vremenskimi pojavi poigrava z nami. Kakšno je muhasto vreme, zakaj je april tako vremensko spremenljiv mesec in kaj se zgodi, ko nas aprilsko vreme nepričakovano preseneti? Svoja opažanja in misli so z nami delili otroci z OŠ Poljane v Ljubljani.
Ste danes že koga potegnili za nos? Danes je namreč prvi april, dan smeha in humorja. Kako se najraje pošalijo otroci, zakaj je smeh sploh pomemben in ali bi se morali smejati še več? Odgovore na vsa ta vprašanja so Sari Medved pomagali poiskati tretješolci z OŠ Stična.
Na materinski dan bomo slišali učence OŠ Matije Čopa iz Kranja. Kaj na ta poseben dan sporočajo svojim mamam, ki jih imajo najraje na svetu?
Prvi sončni žarki so že pokukali skozi sivkaste oblake in napovedujejo prihod novega letnega časa ... pomladi! Kdaj se začne narava prebujati in kateri so njeni znanilci? Kako se lahko zabavamo na toplem soncu in kaj najraje počnejo spomladi najmlajši? O vsem tem se je Sara Medved pogovarjala s tretješolci z OŠ Milana Šuštaršiča.