Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Janko Lovše iz Trebnjega je letos pridelal bučo velikanko, težko 842 kilogramov. Javnosti jo je predstavil minuli konec tedna na tradicionalnem slovenskem tekmovanju in zmagal. Poleg vprašanja, kako tako veliko in težko bučo sploh premakne iz rastlinjaka ter kakšna bučna semena ima, ga v Petku brez pravila povprašamo tudi o morebitnih trikih oziroma posebnih prijemih gojenja.
Tokrat bomo izpolnili obrazec na portalu Prevoz.org in se kot sopotniki z nekaj kliki in seveda v zameno za majhno plačilo pridružimo nekomu, ki se bo ob dogovorjeni uri s svojim avtom peljal na izbrani relaciji. Na takšen način že 12 let potuje novinar Televizije Slovenija Marko Štor.
Petek brez pravila že v petek praznuje sobotni Dan nove slovenske glasbe – Frišno/Fresh. 16. septembra bodo na odru SNG Maribor zazvenele glasbeno preoblečene - sveže - skladbe desetih slovenskih izvajalcev, skupaj z Big Bandom RTV Slovenija. Gre za projekt Radia Maribor in Radia Si, ki na inovativen način predstavlja in spodbuja domačo glasbeno produkcijo. Tudi z nagrado za najboljšo izvedbo po mnenju uredništva ter nagrado za "Naj novo slovensko glasbo" po izboru radijskih poslušalcev.
Japonska se lahko pohvali z največjim številom prodajnih avtomatov na prebivalca na svetu. Kakšne avtomate imajo v Deželi vzhajajočega sonca in kako so drugačni kot ti, ki jih poznamo v Sloveniji? O tem smo razmišljali v Petku brez pravila na Prvem. Sogovornica: Petra Blajhribar Kubo, ki jo je na Japonsko najprej odpeljala študentska izmenjava, pozneje se je vrnila, tam opravila še podiplomski študij arheologije, se zaposlila, našla partnerja in do leta 2019 tudi živela na Japonskem.
V Ribniški dolini, na Kočevskem, Loškem potoku in še nekaterih okoliških krajih se je suhorobarstvo razvilo že v poznem srednjem veku in do pred kratkim pomenilo pomemben vir dodatnega dohodka za številne kmečke družine. V zadnjih desetletjih so se stvari močno spremenile in danes je izdelovalcev suhe robe le še nekaj deset. Franc Jaklič, suhorobar, natančneje posodar, pintar je s suho robo povezan že vse življenje. Koliko časa je potrebnega, da iz suhorobarskega vajenca zraste mojster? Zakaj je prav Ribnica svetovna prestolnica suhe robe? Kako je suha roba preživela v času plastike in drugih umetnih mas?
Petek brez pravila potuje v Pariz. Tam je namreč sogovornik Urban Soban, ki že 25 let deluje kot turistični vodnik za slovenske in tuje turiste, predvsem po evropskih državah. Poklicali smo ga in preverili, kakšno je pravzaprav njegovo delo, koliko dni v letu je sploh doma, kaj je v teh letih opazil pri t. i. značilnostih turistov iz različnih držav ter ali imajo turistični agenti res vedno v rokavu kakšne skrite adute?
"Arty Party je nov koncept druženja, ki ponuja sprostitev po službi, poskrbi, da mame ne vidiš le za nedeljsko kosilo ali pa da s prijateljem ne sedita v enem in istem lokalu." Tak je opis likovne delavnice, ki ni likovna delavnica. Kaj pa je? Razloži Petek brez pravila in v njem Vasja Stojanovski.
V preteklih dneh se je spet pokazalo, kako življenjsko pomemben je tudi sistem civilne zaščite pri spopadanju z nesrečami, katastrofami ter kako pomembni sta pomoč in solidarnost na tem področju. Kaj se zgodi, ko se v nekem kraju aktivira štab civilne zaščite? Kakšni so protokoli in na kaj vse je treba misliti? Sogovornik: Franci Jarc, poveljnik štaba Civilne zaščite občine Medvode.
Avgusta se jutranji program ob sobotah prebuja v planinskih kočah. In ne samo v planinskih kočah, tudi drugje, kjer je veselo, je običajno prisoten zvok harmonike. Tako je vsaj v našem kulturnem prostoru. In če kdo ni vedel, bo izvedel v Petku brez pravila: Slovenci imamo od letošnje pomladi Guinnessovega rekorderja v neprekinjenem igranju diatonične harmonike. Sogovornik: Anže Krevh.
Glavna lastnost kristalno čistega ledu (angl. clear ice) je, da se počasneje tali in tako ne redči pijače ter je čisto prozornega videza. V Ameriki in na Japonskem gre za zaznan koncept »prestižnega ledu«, zadnja leta pa ga izdelujejo tudi pri nas. Poleg izdelave osnovnih kock lahko vanj zamrznejo različne dodatke – primerne za uživanje (citrusi, sadje, sivka, zlati lističi) ali pa namenjene popestritvi dogodkov za večji vizualni učinek (npr. logotipi podjetja, avtodeli, čevelji … ). Sogovornik je Martin Božič iz Arctic Luxury Ice.
Operativni vodja hotela je tista oseba, ki mora imeti vse pod nadzorom, vsako najmanjšo podrobnost, deluje pa v ozadju; gostje je načeloma sploh ne opazijo. Sogovornik: Željko Vrhovac iz City hotela Ljubljana.
Komarji, ose, čebele, klopi ... Njihovi piki ali ugrizi so neugodna poletna realnost. Kako si lahko pomagamo, dobro vedo zdravniki in farmacevti. Vendar smo se tokrat – za spremembo – po odgovore odpravili na ulico.
Petek brez pravila zbira pogum za skok iz višine 15 metrov. Pred vrati je namreč 23. mednarodno tekmovanje v akrobatskih skokih v Dravo z dravskega (Glavnega) mostu. V Mariboru se bo 10 profesionalnih skakalcev pomerilo v izvedbi in težavnosti skokov, med njimi tudi redni udeleženec dogodka ter soorganizator tekmovanja Aleš Karničar. Redno se uvršča na zmagovalni oder, zato je tudi sogovornik v oddaji.
Petek brez pravila bo nekoliko nostalgičen, malo pa bomo tudi aktualni, a primerno letnemu času in šolskim počitnicam bomo šli na oddih. Točneje bomo letovali na Debelem rtiču, kamor mnogi otroci odidejo pod okriljem Rdečega križa. Tudi tisti, ki sicer morda morja niti ne bi videli.
Na večjih koncertih mora nad prizoriščem stati približno 10 ali 20 ton luči, ozvočenja in preostale konstrukcije. Kdo opravi to delo in koliko časa pred takim dogodkom ali večjo prireditvijo se začne? Sogovornik: Martin Cvetko, direktor podjetja Prozvok.
Kampi so v zadnjih letih izgubili nekoč veljavno oznako, da so poceni in manj urejena možnost nočitve. V Sloveniji je 120 kampov, uvrščamo jih v kategorije od 2 do 5 zvezdic. Gostje vse bolj povprašujejo po nadstandardnih storitvah, pravi podpredsednik Združenja kampov Slovenije Uroš Ambrožič.
Minuli konec tedna se je v Domžalah zgodil tradicionalni Slamnikarski sejem. Tam je Petek brez pravila našel izdelovalko pravih slamnikov (in ostalih izdelkov iz slame) Ano Cajhen. Koliko ur potrebuje za izdelavo slamnika ter za kako zahteven postopek gre? Kaj pa mora vedeti tisti, ki slamnik želi? Predvsem točen obseg glave.
Izraz robinzonski turizem poznamo iz pustolovskega romana Daniela Defoeja iz leta 1719, v katerem je glavni lik Robinson 28 let preživel na oddaljenem tropskem otoku po brodolomu, ki ga je skoraj stal življenje. Kaj lahko pričakujemo, ko se odločimo za takšen način dopusta? Sogovornica: popotnica Sanja Macur.
V Sloveniji poklic varuške sodi med neformalne oblike varstva otrok, ker slednje prvotno sodi v sklop vrtca in pozneje šole, kjer se z otroki ukvarjajo tisti, ki so dokončali ustrezno izobraževanje. A to še ne pomeni, da delo varuške v Sloveniji ne obstaja. Od letos obstaja tudi Akademija za varuške, ki jo je ustanovila Nika Kajnih, sogovornica v jutranji oddaji Petek brez pravila.
Za večino je nepredstavljivo, da bi več mesecev ali celo let večino časa preživeli na jadrnici. To ne velja za Jasno Tuta, zamejsko Slovenko iz Sesljana, pisateljico ter popotnico in jadralko. Eno od nenapisanih pravil življenja na morju je, da je strah normalna komponenta jadranja. V Jadranskem morju so sicer pet-, šestmetrski valovi prej izjema kot pravilo, na oceanu, recimo na Pacifiku, kjer je sogovornica preživela kar nekaj časa, pa nekaj vsakdanjega.