Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Danes bomo v našem Zakajčku skočili v gozd med drevesa. Listnati gozdovi so večji del leta zeleni. Spomladi, ko se drevesa olistajo, so svetlo zeleni, potem potemnijo in do jeseni ostanejo bolj ali manj temno zeleni. Jeseni, ko se drevesa začnejo pripravljati na zimo, pa listi spremenijo barvo. Pa veste, otroci, zakaj spremenijo barvo? Odgovor je skupaj s sogovorniki poiskala Tadeja Bizilj.
V tem mesecu se je na Brdu pri Kranju odvijal že 4. festival sira, na katerem je nekaj več kot tisoč ljubiteljev sira uživalo v pestrih okusih sedemdesetih različnih sirov. Na festivalu se je predstavilo šestindvajset sirarjev, pripravili pa so tudi delavnico z naslovom »Siri in pivo«, ki sta jo vodila Jernej Lubej in Mojca Polak. S slednjo smo se v današnji oddaji Pod pokrovko pogovarjali o sirih, kombinacijah z njimi in pravilni postrežbi. Oddajo je pripravila Tadeja Bizilj.
Krajinski park Ljubljansko barje je del Ljubljanskega barja, ki leži v osrednji Sloveniji in je najjužnejši del Ljubljanske kotline. Ljubljansko barje je največje območje mokrotnih travišč s sistemom mejic in gozdnih, grmiščnih in vodnih površin v Sloveniji. Zgodba raziskovanja barja se začne na razstavi v Hiši Morostig in nadaljuje po tematski poti. Ta ponuja čudovite poglede razgrinja bogastvo rastlinskih in živalskih vrst in pripelje do kolišča v naravni velikosti. Tadeja Bizilj se je v tokratni nedeljski reportaži s sogovornicama Majo Zupančič, strokovno sodelavko za turizem na občini Ig, in Mašo Bratina, naravovarstveno svetovalko krajinskega parka Ljubljansko barje, odpravila po barju.
V današnjem Zakajčku gremo v kuhinjo. Jesenski dnevi so pravi za buče. Katere vse poznate, otroci, katere ste že videli, tudi jedli? Bi rekli, da so buče sadje ali zelenjava? Če niste povsem prepričani – boste pravilen odgovor izvedeli v naslednjih minutah. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom. O bučah so tokrat razmišljali tretješolci z ljubljanske OŠ Spodnja Šiška in strokovnjakinja Neli Selan, predavateljica na Višji strokovni šoli BIC Ljubljana. So buče sadje ali zelenjava?
Včasih se zgodi, da močno piha veter. Največkrat je pri nas to tik pred nevihto, pa tudi sicer se veter lahko pojavi, in to brez padavin. Kako se torej to zgodi in zakaj? To bomo ugotavljali v naslednjih minutah v Zakajčku s Tadejo Bizilj in z njenimi sogovorniki. Tokrat so bili to otroci z Osnovne šole Leskovec pri Krškem in strokovnjak, meteorolog dr. Gregor Skok s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani.
Vse živali so po svoje lepe in vsaka ima nek svoj čas in neko svojo posebnost, predvsem pa so vse živo bitje, tako, da se moramo do njih lepo obnašati, za domače živali pa si seveda moramo vzeti čas in predvsem kužke peljati na sprehod ven, tudi če je slabo vreme in se nam ne da najbolj. Ker smo današanjo oddajo posvetili žival, je bil tak tudi Zakajček - v njem smo se z otroki s Ptuja in strokovnjakinjo iz ZOO Ljubljana, Ireno Furlan, spraševali, zakja ima bober ploščat rep.
Ker 4. oktobra vsako leto praznujemo svetovni dan živali, bodo te imele glavno besedo tudi v oddaji Radijski ringaraja. Tretješolci z osnovne šole Preserje bodo povedali, katere živali imajo doma, kako zanje skrbijo, katero žival srečajo na sprehodu skozi gozd in kako se družijo z živalmi na obisku kmetije. V studiu pa bomo gostili tudi zgovorni deklici Živo in Ženjo, ki bosta povedali, kaj te dni počnejo v šoli in kako se onidve kratkočasita v deževnih jesenskih dneh.
Zdaj pa smo že pri naši stalni rubriki Zakajček – v njej se vsako soboto sprašujemo najrazličnejše stvari – od tega, zakaj zehamo, kako nastane mavrica, pa koliko las imamo na glavi, zakaj imajo žirafe tako dolge vratove in še in še. Danes bomo s Tadejo Bizilj in njenimi sogovorniki ugotavljali, zakaj kolcamo … Prisluhnimo …
Dijaki Umetniške gimnazije smeri gledališče in film iz Nove Gorice so na oder postavili muzikal Moje pesmi, moje sanje. Koliko vaj je za njimi, kako se znajdejo, če gre kaj narobe med predstavo, koliko treme imajo na odru? Kdo je zamujal na vaje? Kdo je najbolje improviziral? Kdo je naučil besedilo še za vse druge? O vsem tem smo se pogovarjali v tokratni oddaji Gymnasium, v studiu smo gostili dijakinje Ginevro, Terezo, Hano, Evo, Ilinko, Saro in Nežo ter profesorico in režiserko, njihovo mentorico, Kristino Kamaladevi Mihelj.
V oddaji Radijski ringaraja se danes pogovarjamo o različnih prevoznih sredstvih, v Zakajčku pa bomo odpotovali v živalski svet – veste, zakaj so plamenci roza barve in zakaj stojijo na eni nogi?
V tem tednu smo z radijskim mikrofonom obiskali Osnovno šolo Simona Jenka Smlednik – z drugošolci in s tretješolci smo se pogovarjali o tokratnem tednu mobilnosti – o tem, kako pridejo v šolo, s čim se najraje vozijo, kako se kratkočasijo na dolgi vožnji z avtomobilom, pa tudi o tem, katero prevozno sredstvo bi sami peljali na krilih domišljije.
V današnji rubriki Zakajček gremo v svet hrane. A tokrat hrane ne bomo jedli, temveč bomo ugotavljali, kako se kakšna hrana lahko tudi pokvari – in na njej najdemo celo plesen. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom.
Otroci, kdaj ste nazadnje pomežiknili? In zakaj? O mežikanju - takšnem in drugačnem danes več v rubriki Zakajček.
Nina Jelen se opiše najprej kot mamo in ženo, nato kot učiteljico, ljubiteljico Harryja Potterja in vseh čarovnij, Vikingov in dobrih koncertov. Da bo učiteljica, kar nekaj časa ni bila popolnoma prepričana, a ko je prvič stopila za kateder, je vedela, da je to njeno poslanstvo. Kakšna je vloga učitelja v današnjih časih, kašen je pomen digitalnega opismenjevanja otrok, kje vidi prednosti in pomanjkljivosti našega šolskega sistema in s kakšnimi občutki gleda v novo šolsko leto – o vsem tem se je z Nino Jelen v tokratni oddaji Razkošje v glavi pogovarjala Tadeja Bizilj.
V naši rubriki Zakajček bomo danes ugotavljali, katere živali spijo najdlje in katere potrebujejo najmanj spanca. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom.
Med tem poletjem se v oddaji naPOTki odpravljamo v hribe in gore – in tudi danes se bomo podali na pot. A tokrat ta ne bo tako zahtevna in dolga, Tadeja Bizilj je namreč iskala cilj, ki je primeren za hojo z mlajšimi otroki. Z avtorico knjige Pravljičarije pod Triglavom, publicistko, pravljičarko in prevajalko Kristino Menih, sta se odločili, da obiščeta Zapotoške slapove. Na poti do prvega med njimi je namreč čez strugo Suhega potoka, mimo melišč in čez gozd ob čudovitih pogledih na bližnje hribe pot prijetna za vse družinske člane, tudi tiste najmlajše.
Danes se v oddaji Radijski ringaraja potepamo po ljubljanskem živalskem vrtu in z najmlajšimi spoznavamo svet živali. Tudi v našem Zakajčku bomo ostali pri živalih in ugotavljali, kakšne barve so v resnici zebre in kakšen pomen imajo njihove proge. Prisluhnimo Tadeji Bizilj in njenim sogovornikom.
Ura je 8 in 45 minut in kljub poletnim počitniškim dnem verjamem, da ste naši najmlajši poslušalci zdaj že pokonci – mi bomo zdajle prisluhnili našemu Zakajčku, v katerem bomo danes s Tadejo Bizilj in njenimi sogovorniki zeeeeehaaaaliii …
V oddaji Gymnasium so se nam pridružili mladi, ki so poletne dni preživeli na pustolovskem MEPI taboru v Taležu - ta je potekal v organizaciji Javnega zavoda Mladi zmaji in Društva GAHA. Kaj vse so počeli, kako zgodnja so bila jutra, kaj jim je kratilo nočni spanec in zakaj je bil glavni kuhar deležen samih pohval, slišite v posnetku oddaje.
Že tretje leto med poletjem v različnih krajih po Sloveniji potekajo rokodelski tabori, ki so namenjeni mladim od 12. do 17. leta. Vsi tabori omogočajo mladim, da spoznajo in se preizkusijo v različnih rokodelskih veščinah, da razvijajo potrebne spretnosti za izdelavo določenih izdelkov, da spoznajo materiale za izdelavo in da dobijo izkušnjo aktivnega dela. Vse tabore vodijo mentorji rokodelci in rokodelke, ki so strokovnjaki na svojem področju. Ob vsem tem pa mladim omogočajo druženje s sovrstniki, spoznavanje okolice in narave ter predvsem zelo ustvarjalno preživljanje poletnih počitnic. Prvi na obisku bo obiskal mojstre suhorobarstva in mlade v Ribnici in tam preveril utrip dogajanja.