Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V tokratni oddaji bomo govorili o tem, kako pomembna je voda za živa bitja. Pomaga nam, da naše telo pravilno deluje, brez nje ne morejo preživeti živali in rastline. Voda predstavlja skoraj tri četrtine telesne teže človeka. Slišali boste, zakaj naši Zemlji rečemo tudi modri planet, pa tudi to, ali lahko iz slane vode pridobimo sladko, ki je primerna za pitje. Več pa v oddaji z Laro in otroki z osnovne šole Toneta Čufarja Ljubljana.
Vsako leto za rakom dojk ali rodil zboli približno 2 tisoč 250 žensk, od teh je polovica v delovnem razmerju. Tiste, ki se nato po uspešnem onkološkem zdravljenju vračajo na delovna mesta, imajo pri tem veliko težav. O problemih, njihovih rešitvah in pravicah, do katerih so bolnice upravičene, so spregovorile strokovnjakinje na okrogli mizi Združenja Evropa Donna.
Napoved: Lara in Sara sta se odpravili na izlet v Cerkno, natančneje na tamkajšnje smučišče. Tam je v četrtek potekal dogodek akcije Šolar na smuči. Spoznali sta mnogo zanimivih sogovornikov, med drugim nekdanjega vrhunskega smučarja Jureta Koširja. Z učiteljem smučanja sta govorili o tem, kakšni so prvi koraki pri učenju smučanja, nato pa sta se spoznali z mladimi smučarji z osnovnih šol Vita Krajgerja in Škofljice. Zanimalo ju je tudi, kako najbolje poskrbeti za varnost na smučišču in ugotovili, da na otroke in odrasle pazijo prijazni policisti. Pot jima je prekrižal tudi prijazen Kuža Pazi. O njunih dogodivščinah pa več v oddaji.
Pred mikrofon smo povabili mlade zborovske pevce in glasbenike s Srednje šole Slovenska Bistrica in njihovo mentorico Ano Sandrin. Več o zborovskem ustvarjanju, glasbi in njihovih projektih pa v oddaji.
Nova stanovanjska politika predvideva izgradnjo 5000 javnih najemnih stanovanj do leta 2026, nato pa vsako leto dodatnih 3000. Ob tem se odpira vprašanje višine najemnin. Zdajšnje neprofitne najemnine bi se lahko do leta 2026 zamenjale s stroškovnimi, dunajski model, po katerem se zgleduje vlada, pa predvideva povprečne stroškovne najemnine v višini 15 odstotkov dohodka družine. Na Dunaju sicer več kot polovica prebivalcev živi v najemniških stanovanjih, ki so cenovno zelo ugodna, dostop do njih pa ima velika večina Dunajčanov in ne zgolj socialno šibkejši.
Radiotelevizija Slovenija prvič po letu 2015 posluje s pozitivno ničlo, kažeta letno poročilo in zaključni račun, ki ju je včeraj sprejel nadzorni svet RTV. Zavod je lani ustvaril dobiček v višini 96 tisoč evrov. Kljub vzpodbudnim številkam pa se s poročilom v koordinaciji novinarskih sindikatov RTVS ne strinjajo in opozarjajo, da se rušenje javne RTV nadaljuje. Ustavno sodišče pa danes vnovič odloča o predlogu za začasno zadržanje novele zakona o Radioteleviziji Slovenija. Sindikati ob tem pričakujejo odgovorno odločitev, ki je danes sicer še ni pričakovati.
Tokratna oddaja je bila nekoliko drugačna. Mladi sogovorniki, ki jih po navadi posnamemo na šoli, so tokrat prišli na radio! To so bili učenci Osnovne šole Vide Pregarc, govorili pa so o načrtih za zimske počitnice, ki se zanje ravno začenjajo, pa tudi o tem, koliko časa preživijo pred različnimi zasloni.
Juhuhu, počitnice so tu! No, ne za čisto vse otroke. Najprej za tiste na vzhodni polovici Slovenije, preostali fantje in dekleta pa pridete na vrsto 6. februarja. Kako zabavno preživeti počitnice, kam vse se bodo namenili in koliko se bodo med počitnicami igrali, boste slišali v tokratni oddaji Radijski ringaraja z Laro, ki se je pogovarjala z učenci ljubljanske Osnovne šole Riharda Jakopiča.
Sladko, slano, kislo ali grenko? To so okusi, ki jih ljudje okušamo s pomočjo svojega jezika. Različni okusi pa nosijo različne zgodbe. Določena sladica ali jed nas lahko spomni na dogodke, trenutke, obdobja ali letne čase in prikliče lepe spomine. Kateri so njihovi najljubši okusi in kakšne zgodbe nosijo, tokrat s fanti in dekleti Osnovne šole Franceta Bevka Ljubljana.
Razmere v zdravstvu so močno zaostrene. Vsak dan osebnega zdravnika izgubi 60 ljudi, dostop do zdravnika pa je za tiste, ki ga še imajo, otežen. Jutri stavkajo pacienti, v sredo sledi stavka zdravnikov. V luči teh razmer je Zveza organizacij pacientov predstavila ukrepe in priporočila za dostopnejši in enakopravnejši zdravstveni sistem. Med drugim predlagajo prostovoljce v zdravstvenih domovih, ki bi razbremenili zdravnike in telefonsko številko 111 za vse potrebe pacientov.
Zima, zima bela … Pa je res? V tokratni oddaji z otroki Osnovne šole Vide Pregarc in Osnovne šole Franceta Bevka ugotavljamo, kaj sploh početi, ko zunaj ni snega in so temperature čisto previsoke za ta čas. Kaj pa, ko zapade sneg? Takrat lahko belo odejo izkoristimo za različne zimske športe, kepanje, delanje snežakov in snežnih angelov.
Zima je letni čas toplih oblačil, čajev in nepremočljivih čevljev, pa tudi mraza, snega in včasih tudi dežja. Nekateri od nas ob neprijetnem zimskem vremenu ostanemo doma, v toplem zavetju naših hiš in stanovanj. Skrit pod odejo je lepo zadremati! Ali veste, kdo še rad drema in spi pozimi? To in še več boste izvedeli v tokratni oddaji. Govorili bomo namreč o tem, kaj počnejo živali pozimi. Nekatere mirujejo in otrpnejo, druge hladnejši del leta dremajo ali prespijo, tretje pa se že jeseni odpravijo v tople kraje, nekatere pa ostanejo aktivne tudi pozimi.
Rok Ravnikar iz ZD Kamnik se odziva na očitke, da zdravniki delajo premalo, da gre za sivo stavko. Prav je, da se v te krizne razmere vključuje civilna družba, saj zahteva isto, na kar zdravniki opozarjajo že deset let! Če želimo zadržati zdravnike v javnem zdravstvu, je treba nujno izboljšati pogoje dela, izboljšati vodenje javnih zavodov, zmanjšati administrativne obremenitve ter omogočiti fleksibilni delovnik in nagrajevanje. Na slabe razmere v zdravstvu pa opozarja tudi civilna iniciativa Glas ljudstva, ki z današnjim dnem začenja kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva.
V tokratni oddaji gostimo mlade dramske igralce Niko, Zalo, Davida z mariborske tretje gimnazije ter njihovega mentorja Ivico Kneza, sicer igralca, plesalca in koreografa. O ustvarjanju gledališke predstave, improvizaciji in soočanju s tremo pa v oddaji Gymnasium z Laro Gril.
Živimo v svetu mobilnih telefonov in družabnih omrežij. Skoraj vsak od nas je vpisan v vsaj eno tako omrežje, ta pa so nato z nami na vsakem koraku – to nam omogočajo mobilne aplikacije in vseprisoten dostop do mobilnega interneta. V minulih letih se je razrasel trend objavljanja dogodkov, ki rišejo naš vsakdan, ko pa se nam zgodi kaj posebno zanimivega, pa je skorajda nuja, da to objavimo. Strokovnjaki ob tem opozarjajo na različne posledice, ki jih prinašajodružabna omrežja in vključevanje vanje. Velikokrat taka obnašanja vodijo v hude ne-kemične odvisnosti, ki se jih je zelo težko znebiti, nižajo koncentracijo, motivacijo in slabšajo kakovost spanja. Imajo tudi nekaj pozitivnih lastnosti, zaradi katerih smo jih ljudje sploh začeli uporabljati. Zelo učinkovita so za preganjanje prostega časa, za povezovanje z novimi ljudmi in ohranjanje stika s prijatelji. O vsem tem v tokratni oddaji Hudo! z učenci sedmega in devetega razreda Osnovne šole Vide Pregarc. Odgovore nam bo pomagala iskati tudi Zala Bricelj, kulturologinja in dobra poznavalka pasti družbenih omrežij in spleta. Več v oddaji z Laro Gril.
November je čas, ko imamo v šoli veliko obveznosti. Prav zato oddajo namenjamo dejavnosti, ki vam v šoli in v življenju prinaša dobre rezultate – to je učenje. Zveni dolgočasno in naporno? No, potrudili se bomo, da tokrat ne bo. V oddaji boste izvedeli, kako se sploh lotiti učenja, kako je s predmeti, ki so težji za učenje pa tudi, ali so ocene sploh pomembne. Odgovore nam bodo pomagali iskati petošolci z Osnovne šole Vide Pregarc. Več pa v oddaji z Laro.
Slovenija je dobila prvo predsednico. Po večini preštetih glasov je s 54 odstotki podpore slavila Nataša Pirc Musar, ki je večer preživela v družbi številnih podpornikov in svoje družine, v štabu Anžeta Logarja pa je vladalo mirnejše vzdušje, strogo ločeno od novinarjev. Ljudje na ljubljanskih ulicah pa so zmago Pirc Musarjeve pozdravili precej navdušeno.
V tokratni oddaji z Laro spoznavamo radio, poklic radijskega novinarja, tonskega tehnika, napovedovalca in še koga. Kako novinar poroča s kraja zločina ali požara, kako se posname prispevek in kdo skrbi za glasbo? Odgovore so Lari pomagali iskati mladi sogovorniki z Osnovne šole Vide Pregarc v Ljubljani.
Politika se z mladimi volivci premalo ukvarja, opozarjajo mladinske organizacije, pa čeprav mladi med 18 in 30 letom predstavljajo 13-odstotni delež volilnega telesa. Sta torej kandidata, ki se v nedeljo zadnjič odpravljata v borbo za predsedniški stolček, v svoji kampanji nagovarjala mlade, je preverila Lara Gril. Skupina volivcev in volivk, ki ima največ težav že pri samem prijemanju volilne dokumentacije, pa so brezdomci. Kljub temu je volilna udeležba med njimi podobna kot pri drugih skupinah državljanov, pravi vodja dnevnega centra pri Društvu Kralji ulice. Prispevek Eve Lipovšek.
Ob vseh obveznostih, ki nam jih nalagata šola ali služba, je treba najti čas tudi za svoja zanimanja. Na osnovnih šolah imajo mladi na voljo veliko različnih krožkov in interesnih dejavnosti, skozi katere lahko razvijajo svoje talente in zanimanja ter izražajo svojo ustvarjalnost. V oddaji z mladimi gosti in kuharskim mojstrom Karimom Merdjadijem govorimo o obšolskih dejavnostih, hobijih in preživljanju prostega časa, seveda pa tudi o kuhanju in pripravljanju sladic.