Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Uredništvo dnevno aktualnega programa

Bojan Leskovec

828 prispevkov



8.6.2023

So biogoriva iz obnovljivih virov del rešitve ali del problema?

Proizvodnja biogoriva je v Evropi in ZDA vse od preloma tisočletja doživela veliko povečanje, saj je bila podprta s strani politike zaradi zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv. Prva biogoriva so se izkazala za tekmece pri pridelavi hrane, druga pa za uničevalce biotske raznolikosti, predvsem ko gre za plantaže oljnih palm. Na papirju se zdi, da so biogoriva idealna zamenjava za fosilna goriva. Zakaj torej dvom v njihovo uporabnost?


5.6.2023

Namesto umika nasilnih resničnostnih šovov bodo v Srbiji predčasno zaprli šole

V soboto je bil v Beogradu že peti shod proti nasilju. Kakšni so protesti na katere zdaj prihaja po 50 000 ljudi, samo tisti proti MiloševićU oktobra 2000 so bili večji? Srbski predsednik Vučić je v odzivih na protestniške zahteve zelo oseben, premierka pravi, da je pripravljena kadarkoli odstopiti. Ampak opozicija zahteva neko prehodno obdobje, ker meni, da ima predsednik celotno državo tako pod nadzorom, da je proti njemu trenutno nemogoče zmagati. Presenetljiva je bila tudi odločitev, da bodo srbske šole s poukom končale že jutri. Druga Vučićeva fronta je Kosovo. Kaj lahko pričakujemo tam? Zdi se, da je tokrat pritisk večji na Kosovo, tudi iz ZDA in Natovih enot Kfor, ki so obsodili nasilje posebnih kosovskih policijskih enot, tudi to, da akcija ni bila napovedana. Kosovski premier Kurti ima problem, ker so ZDA njihov najtesnejši zaveznik.


5.6.2023

Nataša Matjašec Rošker: »Nagrada te izpostavi, vse izpostavljeno pa je postavljeno pod drobnogled.«

Gostja prve junijske epizode Prvakov tedna je prvakinja Drame SNG Maribor Nataša Matjašec Rošker. Pred nekaj dnevi smo izvedeli, da bo ob zaključku letošnjega Borštnikovega srečanja prejela osrednjo slovensko nagrado za igralsko ustvarjalnost- Borštnikov prstan. V svoji bogati karieri na odru in na filmu je prejela že vrsto nagrad, tudi nagrado Prešernovega sklada in Borštnikovo nagrado, slednjo štirikrat. Esenca njene igre je neulovljiva, velja za perfekcionistko, pred tremi desetletji je z babico odšla na jug, zdaj v duhu trajnostne mobilnosti poganja kolo.


29.5.2023

Kdo si želi še en mandat v EU institucijah? Vsi!

Včeraj je potekal tako imenovani bruseljski tek, na katerem je sodelovalo 42.000 tekačev, tudi veliko Slovencev. Zakaj je tek postal prava bruseljska znamenitost? V Bruslju imajo sistem odlaganja smeti v vrečke, poznati je treba celo paleto barv in jih povezati s pravo vrsto odpadkov, zdaj so zamenjali režim pobiranja in še zlasti bruseljska predmestja so spominjala na južnoitalijanska mesta v času stavke smetarjev. Začelo se je ogrevanju motorjev politike pred evropskimi volitvami, ki bodo čez leto dni; kdo si želi še en mandat, denimo bi Ursula Von der Leyen rada še en mandat vodila Evropsko komisijo?


29.5.2023

Dr. Renata Salecl: Na raznih ravneh komunikacije med ljudmi gre za legitimacijo neprijaznega vedenja

Množica vidnih in nevidnih mehanizmov grobosti, priča smo sovražnosti, ki se osiplje tudi z vrha navzdol. Individualizem je pripeljal družbo v stanje, kjer je vljudnost zamenjala grobost. Glorifikacija materialnega bogastva, ideja sreče na ukaz, wellnes narcisizem, teror perfekcionizma in industrija samoizboljšanja ter revščina, ki je postala novo potrošno blago. Kdo je kriv, kdo spodbuja, širi sovražni govor, prikrite in neprikrite oblike nasilja? Kaj moramo storiti kot družba? Gostja nove epizode Prvakov tedna je dr. Renata Salecl, filozofinja in sociologinja, ki kot raziskovalka dela na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani. Je tudi redna gostujoča profesorica na Cardozo School of Law v New Yorku, na BIOS Centre London School of Economics ter na Birkbeck College School of Law v Londonu.


24.5.2023

Umetnica, ki slika z reko Bača

Stanka Golob je diplomirana slikarka in nekoliko neobičajna likovna ustvarjalka, saj za svoj slikarski medij uporablja zgolj pesek naravnih barv in različnih debelin. Začela je s peskom iz Bače, temu je dodala še pesek iz Soče. Zdaj nabira material po vsej Sloveniji: v rekah, gorah in kamnolomih. To tehniko raziskuje in nadgrajuje že skoraj 30 let. Obiskali smo jo v njenem ateljeju na Grahovem ob Bači.


24.5.2023

Z avtovlakom v nekaj minutah iz Bohinjske Bistrice do Baške grape

Zapeljali smo se v lokomotivi edinega slovenskega avtovlaka, ki vozi med Bohinjsko Bistrico in Mostom na Soči. Strojevodji Rudi Čufer in Marjan Mržek sta nas povabila v lokomotivo, kjer sta nam med potjo razkrila številne zanimivosti in turistične znamenitosti. Z več kot 40 tuneli in slikovito pokrajino množično privablja turiste. Bohinjsko železniško progo so zgradili pred več kot sto leti, kako se je ta zarezala v življenja ljudi v Baški grapi je pripovedoval lokalni vodnik Cvetko Zgaga.


24.5.2023

Jože Dakskobler: Brez graparske trme se nič ne premakne

Jože Dakskobler je »grapar« v najboljšem pomenu te besede. Doma je iz Podbrda in je zelo ponosen na vso bogato in pestro naravno, kulturno in tehniško dediščino Baške grape. Zapisan je gasilstvu in pomoči ljudem v stiski. Bil je dolgoletni poveljnik tolminske gasilske zveze in poveljnik tolminskega občinskega štaba civilne zaščite. Zasnoval je gorski maraton štirih občin v Podbrdu, nato mu je uspel še veliki met, saj je v Grapo pripeljal svetovno prvenstvo v gorskem maratonu. Ob tem velja omeniti še njegovo ljubiteljsko pevsko kariero, ki traja že več kot 35 let, prepeval je v skoraj vseh zborih v Podbrdu in ustanovil tudi oktet Bača. Obiskovalci Baške grape ga lahko spoznajo tudi kot vodnika po sledeh nekdanje Rapalske meje. Svetovljan, ki ima najraje svojo Baško grapo, je bil gost sredinega intervjuja na Prvem.


24.5.2023

Stoletna kovačija, v kateri so izdelovali tudi štedilnike

V Radiosferi smo se v okviru celodnevne terenske oddaje ustavili na levem bregu Ravtarskega potoka, ob katerem se nahaja Jakova kovačija. Njeni začetki segajo v 20. leta 20. stoletja, znana je bila predvsem kot orodna kovačija, v njej so izdelovali celo kuhinjske štedilnike. Kovaški mojster Milan Valentinčič je pognal kovaški meh in pokazal veščine vihtenja kovaškega kladiva, lokalni vodnik Društva Baška dediščina Cveto Zgaga pa nam je opisal izjemno stavbno in tehniško dediščino Jakove kovačije in Prangerjevega milna.


24.5.2023

Skutna župa, krompirjeva polenta in petelinčki, ki niso iz kurnika

V oddaji Pod pokrovko smo spoznali stare jedi zgornjega dela Baške grape. V preteklosti so se tamkajšnji prebivalci čestokrat soočali s pomanjkanjem hrane, jedli so lokalno in sezonsko. Bob in fižol, kisla repa in zelje ter seveda krompir so igrali glavno vlogo, veliko jedi so pripravljali na osnovi mleka in skute, najpomembnejše sadje so bile hruške, za mesno obogatitev jedilnikov so poleg domačega prašička poskrbeli okoliški gozdovi, kjer so prebivalci legalno ali s krivolovom odstrelili divjad. O vsakdanjih in jedeh za posebne priložnosti v oddaji, ki je šla po sledeh kulinarične preteklosti Baške grape.


22.5.2023

Represivni zakoni preganjajo celo znanstvenike

Nadaljujejo se diplomatske pobude za končanje vojne v Ukrajini, s tem namenom v Moskvo prihaja posebni kitajski odposlanec Oblast v Rusiji sprejema številne represivne zakone, nedavno so aretirali 3 znanstvenike Problem s katerim se sooča ruski predsednik Putin je padanje rodnosti. Kremelj oblikoval seznam 500 oseb, državljanov ZDA, ki jim je po novem prepovedan vstop v Rusijo.


22.5.2023

Gorazd Trušnovec: Urbano čebelarjenje je »več kot med«

Čebele so pomembne za opraševanje in pridelavo hrane. Čebele pa so tudi pokazatelj razmer v okolju. Tudi po svetovnem dnevu čebel se pogovarjamo o čebelah, s poudarkom na urbanem čebelarjenju. V mestu Ljubljana se nahajajo panji za čebele tudi na strehah, terasah, balkonih in vrtovih javnih in zasebnih zgradb. Zanimiv je podatek, da je v nasprotju s pričakovanji, med, ki ga prinesejo urbane čebele zelo kakovosten, čestokrat bolj od tistega, ki ga pridelajo na podeželju, kjer so kmetijske površine obremenjene s pesticidi. Katere koristi še prinaša urbano čebelarjenje, kaj se skriva pod naslovom projekta Medena celica? Kaj storiti, če v mestu opazite čebelji roj? Gost Prvakov tedna je bil Gorazd Trušnovec, predsednik Društva Urbani čebelar.


15.5.2023

Hudo pomanjkanje vrtcev in kratka porodniška- slaba obeta za italijansko rodnost

Italija računa na koristi tudi v primeru, če se vojna v Ukrajini zavleče. Že pred meseci je premierka Melonijeva tako obudila zamisel, da bi Italija postala vozlišče evropske oskrbe z energenti iz severne Afrike in Bližnjega vzhoda. Organizatorji posveta o zagotavljanju večje rodnosti od vlade zahtevajo, naj ponudi družinam z otroki odločne davčne spodbude, naj nagradi podjetja s pozitivno politiko zaposlovanja mater, naj v družbi ustvarja družinam in otrokom prijazno vzdušje. V Benetkah se začenja veliki Bienale, ki je letos posvečen arhitekturi. Laboratorij prihodnosti – takšen je skupni naslov letošnje razstave. Prvič v zgodovini bo Bienale ponudil fokus na arhitekturno ustvarjanje v Afriki. Na Bienalu seveda tudi slovenski paviljon: letos sta ga zasnovali dve skupini arhitektov mlajše generacije, in sicer biroja Mertelj Vrabič in Vidic Grohar.


15.5.2023

Miša Molk: »Brez svetlobe ne bo dobre informacije in pravega novinarstva.«

V novi epizodi Prvakov tedna smo gostili novinarko, voditeljico, prvo in morda edino pravo damo Televizije Slovenija, zagotovo pa prvo Varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev Radiotelevizije Slovenija. Miša Molk je osredotočena na lastno delo in notranje življenje, ob besedi novinarstvo pomisli na svetlobo, s koncem javnega medija je tudi konec demokracije, je prepričana. Veliko bere, rada leze v hrib in se nikoli ne odreče eleganci.


14.5.2023

Sayaka Murata: Conveniance store woman

V deželo vzhajajočega sonca, na Japonsko nas popelje današnje iskanje bralnega navdiha. Sayaka Murata se je leta 2016 podpisala pod kratek roman, ki nosi v angleškem prevodu naslov Conveniance store woman. Prebrala ga je tudi ljubiteljica angažiranega branja Katja Šifkovič, ki je bila že med študijem razpeta med Japonsko in Slovenijo. Zgolj za potrebe te oddaje lahko naslov ad hoc prevedemo kot Trgovka ali Ženska v trgovini z mešanim blagom. Roman je naletel na izjemno dobre odzive pri kritikih in bralcih, prejel je prestižno literarno Akutagawa in je hkrati košček avtoričine biografije.


11.5.2023

Koliko stopinj še? Prva slovenska podnebno nevtralna vas skoraj dve leti pozneje

Avgusta 2021 so Zavrate v občini Radeče postale prva podnebno nevtralna in samozadostna vas v Sloveniji. Leto in pol pozneje preverjamo, ali so se pričakovanja lokalne skupnosti uresničila? Kakšne koristi in prihranke prinaša skupinsko pridobivanje sončne energije? Zakaj se je vas Zavrate povezala z energetsko tržnico SunContract? In še pogled v vesoljska prostranstva. Ali bodo prihodnost električne oskrbe sončne elektrarne v vesolju, ki bodo nato pošiljale energijo na Zemljo?


8.5.2023

Ali bo pomanjkanje delavcev odpravilo nadzor na meji s Slovenijo?

Avstrijci se soočajo s pomanjkanjem delovne sile, kar je še posebej zaskrbljujoče pred poletno turistično sezono, v gostinstvu in hotelirstvu primanjkuje okoli 30.000 delavcev. Tudi zaradi tega v gospodarstvu opozarjajo na ponovno podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo. Avstrijce razburja tudi medijsko področje, pred kratkim je vlada sprejela zakon, na podlagi katerega bo prenehal izhajati častnik Wiener Zeitung v tiskani obliki. Slovensko narodno skupnost na avstrijskem Koroškem je presenetila novica o novem učnem načrtu za ljudske šole, ki predvideva manj ur slovenščine v primerjavi z nemščino. Kako so se odzvali koroški Slovenci?


8.5.2023

Danijel Poslek: Tudi radio prihodnosti bodo ustvarjali ljudje

Spremembe so edina stalnica v življenju, je pregovorna zapoved sodobnega časa. O novostih, osvežitvah in spremembah, ki jih uvajamo v Jutranji program na Prvem v tokratni epizodi Prvaki tedna z odgovornim urednikom Prvega programa Radia Slovenija Danijelom Poslekom. Pogovarjali smo se tudi o vlogi javnega radia, o aktualnih radijskih trendih in vlogi umetne inteligence pri radiu prihodnosti.


4.5.2023

Stvarne služnosti

Služnosti delimo v dve osnovni kategoriji, in sicer v stvarne in osebne služnosti. Tokrat se bomo posvetili prvim. Kako služnostno pravico pridobimo in kdaj služnost preneha? Kaj lahko naredimo v primeru oviranja izvrševanja služnosti? Kaj pa, če služnostni upravičenec prekorači obseg služnostne pravice? Ali so služnosti prenosljive pravice? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo odvetnica Sonja Dolinar.


24.4.2023

Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič povezuje kraje in ljudi preko meje

Na dan upora proti okupatorju bo ljubljanski Cankarjev dom gostil kar lepo število Slovencev iz Italije – ob 50 letnici bo svoj koncert imel Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič. Za Slovenci v Italiji je pester politični april. Na začetku meseca so namreč v Furlaniji Julijski krajini potekale deželne volitve. V deželnem parlamentu bo odslej narodno skupnost zastopal zgolj še en poslanec – kaj to pomeni za manjšino? Kaj prinaša projekt Severno jadranske vodikove doline za katero so Slovenija, Hrvaška in dežela Furlanija Julijska krajina prejeli 25 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev?


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt