Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Četrtek, 22.6.2023

00:00
Poročila

V nočnem programu bomo potovali s popotnikoma Stanko in Igorjem Benčevičem, ki sta bila v začetku leta v Mehiki in Braziliji. Ptujčana s svojim ustvarjalnim pristopom že leta sooblikujeta gostinsko, turistično in kulturno podobo najstarejšega slovenskega mesta, z Muzikafejem pa sta ponesla v svet tudi ime našega starodavnega mesta. Z nami bosta delila svoja zelo raznovrstna doživetja.

Avtor: Helena Ajdnik

01:00
Poročila
02:00
Poročila
03:00
Poročila
04:00
Poročila
05:00
Poročila
05:25
Prisrčnica

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Avtor: Tina Žun

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

»Če imaš grablje, moraš imeti tudi vile.« Tako mi draga prijateljica večkrat citira misel svoje mame.
Preprosto, a nepogrešljivo kmečko orodje, ki ga sicer danes bolj redko srečujemo tudi na kmetijah, je nekdaj preprostega človeka vsak dan bodlo v oči in govorilo o pasteh bogastva. Za grabljenje sena smo uporabljali grablje z lesenimi zobmi, za nošnjo gnoja iz hleva vile s štirimi železnimi roglji. Senene vile pa so bile navadno lesene in s tremi roglji, od katerih srednji ni ležal v isti ravnini. Tako je nekoč tekel čas na naši kmetiji: grabili smo seno in listje, oboje nalagali na voz in vozili domov, metali v skedenj in listnjak ter na pomlad gnoj vozili na njive in trde ledine. Izčrpani zemlji smo vračali, kar nam je sama dala čez poletje.
Imeli smo grablje in vile ter vedeli, da ne smemo samo jemati, temveč tudi dajati.
Če je pri sosedu na spomlad zmanjkalo krme, nam pa je ta ostajala, smo mu presežek podarili, da živina ni izhirala od lakote. Na jesen pa smo v zahvalo dobili zaboj krompirja ali meter drv.
S preprostim kmečkim vedenjem, da v življenju ne smemo imeti samo grabelj, temveč tudi vile, s katerimi lahko dajemo, sem odšla v svet. Od takrat naprej na dlaneh skorajda nisem več dobila žulja, čeprav sem si kruh služila s trdim delom.
Upala sem, da mi bo pri delu pomagala filozofija grabelj in vil. A kot naivno kmečko dekle sem spoznala, da lahko nekateri živijo od tujih žuljev. Tudi od mojih.
Spoštovani poslušalci in cenjene poslušalke, grabežljivost ni ravno med lepšimi človeškimi lastnostmi. Še zlasti če si nagrabimo večji kup listja, kot ga potrebujemo. A grabiti lahko nehamo. Ali ko ne vidimo več čez kup listja ali ko se nam zlomijo grablje, kar se prej ali slej tudi zgodi. Ko nam tako ostane samo kup listja, se bo iz njega naredil kup gnoja. Kup gnoja pa lahko v nas vzbudi darežljivost. Da bomo lahko gnoj raztrosili, zdaj potrebujemo samo še vile z dolgim ročajem. Le tako bomo lahko dosegli vse brazde okrog nas, tudi tiste najbolj oddaljene.
Vsak izmed nas sam najbolje ve, kakšen kup gnoja potrebuje za svojo rast. A kup je samo kup, vse dokler ga ne raztrosimo. Le raztrosen lahko pomaga izčrpani zemlji.
Za obdelovanje svoje življenjske njive imam danes dovolj. Čeprav od svojih žuljev nisem obogatela, mi je ostalo dovolj, da sem lahko kupila nove lesene grablje in železne vile z ravno prav dolgima ročajema, tiste iz otroštva sem namreč prerasla.
Počasi grabim z mislijo, da mi slučajno ne bi kdaj prišlo na pamet, da bi se usedla na kup gnoja in se počutila kot petelin, zato raje sproti trosim.
V današnjem jutru, cenjeni poslušalci in spoštovane poslušalke, slehernemu izmed vas polagam na srce: ni lepo samo jemati, dajati pa ne. Še posebno če se kupi bogastva večajo zaradi žuljev drugih.

Avtor: Alenka Veber

06:00
Poročila

Nastavimo na lokalni čas in dopisnike po Sloveniji vprašamo koliko je ura v njihovem kraju.

Avtor: Prvi

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Živijo, možgani! O glasu in zvoku smo v naših oddajah že velikokrat govorili. Tokrat pa se za nekaj minut selimo v še eno zares zanimivo znanstveno- raziskovalno področje. Kako materin glas vpliva na razvoj možganov novorojenčka, sploh nedonošenčka? Odgovore je Mojca Delač poiskala pri psihologinji in glasbenici, dr. Manueli Filippa.

Avtor: Mojca Delač

Večina šolarjev bo jutri prejela spričevalo in šolske torbe pospravila v kot za 10 tednov. Naj starši otrokom splanirajo aktivnosti? Kako zavezujoče naj bodo in koliko naj bo v tem prostem času svobode oziroma nadzora? O tem v današnji epizodi Ob osmih, gost je psiholog Kristijan Musek Lešnik..

Avtor: Prvi

Leta 1846 je belgijski izumitelj Adolphe Sax izumil in patentiral saksofon, ki ga lahko slišimo tako v klasični kot popularni glasbi. Za Dober dan ga poslušamo v skladbi Who can it be now, avstralske skupine Men at work. Temo na saksofon igra član skupine Greg Ham.

Avtor: Rupel Anja

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

Avtor: Mojca Delač, Nina Slaček

08:48
Obvestila
09:00
Poročila

Minimalni znesek regresa za leto 2023 je 1203,36 evra. Delodajalci ga morajo – z nekaj izjemami – zaposlenim, ki imajo pogodbo o zaposlitvi za celotno koledarsko leto, izplačati najpozneje do 1. julija. Gre za pravico, ki je vezana na pravico do letnega dopusta; minimalno število dni tega pa je za zaposlenega, ki dela 5 dni v tednu, za zdaj še vedno 20 dni. Tako o izplačilu regresa kot o koriščenju dopusta bomo s Tanjo Cmrečnjak Pelicon z Inšpektorata RS za delo govorili v četrtkovem Svetovalnem servisu po 9. uri. Pridružite se nam s svojimi vprašanji.

Avtor: Andreja Gradišar

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

Avtor: Teja Klobčar

10:00
Poročila

Gospod Darko Ipavec je pred pol leta prišel v Center starejših Pristan v Vipavi, je pa tudi sicer doma iz teh krajev. Ob spominih na preteklost velikokrat reče "Lepo je bilo!", nekaterih dogodkov se res rad spominja. Ko pogovor nanese na leta, ki prehitro minevajo, se z nasmehom spomni, kako se mu je pri 17-ih letih zdelo, da ima do vojaščine še ogromno časa. V Centru starejših se gospod Darko Ipavec odlično počuti, pogovor z Lucijo Fatur pa sta začela pri obdobju, ko je iz tekstilne tovarne odšel v drugo službo.

Avtor: Lucija Fatur

11:00
Poročila

Gostu današnjega Ultrazvoka so bralke in bralci revije Viva podelili naslov »Moj diabetolog« za leto 2023. To je zdravnik Dejan Fabčič, ki v Zdravstvenem domu Nova Gorica vodi ambulanto za sladkorno bolezen in obolenja žleze ščitnice. Doktor Fabčič dobro pozna nova zdravila za obvladovanje sladkorne bolezni. Ta so v zadnjem času deležna veliko pozornosti, saj hkrati z uravnavanjem sladkorne bolezni, uspešno pripomorejo tudi k izgubi odvečnih kilogramov. Več v Ultrazvoku z zdravnikom Dejanom Fabčičem.

Avtor: Iztok Konc

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Avtor: Stane Kocutar

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Avtor: Tomaž Guček

15 minutna oddaja je v prvi vrsti lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanj, problemov, uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13-ih.

Avtor: Prvi

Nekateri preostali vsebinski poudarki oddaje:
- Presenetljiv zaplet pred začetkom graditve novega zdravstvenega doma v Domžalah.
- Z novim prizidkom vsi otroci, vključeni v vrtec v Kozjem, končno pod eno streho.
- Severnoprimorska gospodarska zbornica nagradila najboljše inovatorje v regiji.
- Art kino Slovenj Gradec, edini koroški kinematograf z rednim sporedom, deluje 95 let.

Avtor: Prvi

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

16:15
Obvestila
17:00
Poročila

Kakšno osnovno šolo želita stroka in zainteresirana javnost? Svoja stališča sta lahko pristojnim posredovali v pravkar končani javni razpravi o osnutku Zakona o osnovni šoli. Širšo javnost je razburila predvsem napovedana uvedba obveznega drugega tujega jezika v zadnji triadi, predmet polemik sta tudi uvedba tujega jezika v prvem razredu in obvezno nacionalno preverjanje znanja za tretješolce. Pripombe dela strokovne javnosti in starševskih združenj zadevajo predvsem dodatne obremenitve otrok in učiteljev ter pomanjkanje strokovnega konsenza za predlagane rešitve. Prav zaradi tega je iz delovne skupine, ki pripravlja nacionalni program vzgoje in izobraževanja, izstopilo več članov. Zahtevali so, da ministrstvo zakonski predlog umakne iz javne razprave. O rešitvah in iskanju konsenza na poti do drugačne šole voditelj Jure Čepin s sogovorniki.

Gosti:
dr. Boris Zupančič, vodja Sektorja za osnovno šolstvo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje;
dr. Vinko Logaj, direktor Zavoda za šolstvo;
dr. Janez Vogrinc, dekan Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani in vodja delovne skupine za pripravo novega nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja;
dr. Damijan Štefanc, izredni profesor za področje didaktike in kurikularnih teorij na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani;
Lara Romih, predsednica Zveze aktivov svetov staršev Slovenije.

Avtor: Jure Čepin

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Avtor: Prvi

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

18:54
Obvestila

Andrej ima od vseh jedi najraje kašo, kot jo kuha babica iz Horjula.
Pripoveduje: Majda Potokar.
Napisala: Kristina Brenk.
Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1987.

Avtor: Alja Verbole

Z izvajalci: Triom Avgusta Stanka; Vaškim kvintetom; Ansamblom Jožeta Burnika;Triom Vitala Ahačiča; Kvintetom Avsenik; Ansamblom Miha Dovžana; Štirimi kovači in mnogimi drugimi starejšimi izvajalci narodnozabavnih viž, na katere z leti lega žlahtna patina minljivosti časa. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravljata napovedovalka Lucija Grm in glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

Avtor: Lucija Grm, Tomaž Guček

21:00
Poročila

Angleški pisatelj George Orwell se je rodil 25. junija 1903, umrl je januarja 1950.
V slovenščini ga poznamo predvsem po njegovih najznamenitejših knjigah Živalska farma in 1984, v zadnjih letih pa tudi kot avtorja izvrstne dokumentarne in polemične proze. Knjige Na dnu in na robu v Parizu in Londonu, Poklon Kataloniji in Pot v Wigan ter izbori iz njegovih esejev razgrinjajo angažirano, jasno in slogovno izbrušeno pisanje, ki je vselej izhajalo iz "občutka opredeljenosti, iz čuta za krivico". Roman Burmanski dnevi je prevedla Tina Mahkota, tudi avtorica Literarnega večera.

Interpreta Zvone Hribar, Vojko Zidar,
bralka Alenka Resman Langus,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
tonska mojstrica Sonja Strenar,
režiserka Irena Glonar.
Urednica oddaje Staša Grahek.
Leto nastanka 2015.

Avtor: Prvi

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

V Pesmi v žepu je z nami kantavtor Jani Kovačič, ki ga javnost pozna predvsem po hitih, kot so Delam, Revolucija in Jaz grem gor na Škofljico. Za stereotipom junaka uporniške mladine se skriva izjemno razgledan literat in glasbenik, ki je v skoraj pol stoletja ustvarjalne poti segel po raznovrstnih glasbenih žanrih, raziskoval in prirejal je pesmi domačih in tujih avtorjev iz različnih zgodovinskih obdobij od srednjega veka do danes, obenem pa nenehno razvijal svoj lasten umetniški izraz. V tretjem delu cikla odkrivamo skrite plati njegovih pesmi, z nami pa se poleg Janija pogovarjajo še Milena Mileva Blažić, Vita Mavrič in Drago Mislej - Mef.

Avtor: Teja Klobčar

23:00
Poročila

Pisateljica, literarna kritičarka, esejistka in prevajalka Tina Vrščaj je lani pri Cankarjevi založbi objavila nov roman. Že z naslovom Na Klancu je izrazila svojo samozavest, predvsem pa je z romanom ustvarila celostno podobo sodobnega sveta. V ospredju romaneskne pripovedi je resda Eva, njeno razmerje z njenim moškim, toda pisateljica spretno in diskretno vplete v besedilo še vrsto drugih tem, tudi ekologijo. V Nokturnu lahko slišite odlomek iz romana, nominiranega za nagrado kresnik, ki med drugim prikazuje, kako sta se junakinja Eva in njen partner Gregor spoznala v svetopisemskem pomenu.

Režiserka Saška Rakef,
interpretka Sabina Kogovšek,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstrica zvoka Sonja Strenar,
urednik oddaje Marko Golja.

Avtor: Prvi

Zadnja sprememba: 22.06.2023 12:55:03

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt