Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Četrtek, 6.2.2025

00:00
Poročila

Nočni program bomo začeli s ponovitvijo oddaje Obrazi sosednje ulice. Gostja bo upokojena učiteljica Nežka Lubej, avtorica prvega priročnika za vodje otroških folklornih skupin, ki pri osemdesetih še vedno sodeluje tudi s Folklornim društvom Lancova vas.

Avtor: Stane Kocutar, Radio Maribor

01:00
Poročila
02:00
Poročila
03:00
Poročila
04:00
Poročila
05:00
Poročila

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Avtor: Tina Žun

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Ob slovenskem kulturnem prazniku leto za letom sipamo kupe zvenečih besed o tem, da bi morala država skrbeti za kulturo naroda, zdaj pa mu odmerja samo drobtinice z bogate mize davkoplačevalskega denarja, ki se zgrinja v državni proračun. Brez dvoma drži, da je slovenski jezik tako zelo pomembna, a hkrati tako krhka in drobna lupina naše narodne zavesti in identitete, da se ne more – kakor jeziki velikih narodov – prehraniti sam. Predvsem slovenska književnost torej potrebuje močno finančno podporo, če hočemo ohraniti tiskano slovensko besedo.
Na drugi strani pa mora biti ta beseda predvsem iskrena, taka, ki bo bralca, gledalca, poslušalca znala in zmogla predramiti iz njegove ujetosti v družbene laži in ga izvleči iz prividnega prepričanja o narodni razdvojenosti in konfliktnosti, ki ga v svojem samoohranitvenem nagonu zavestno ustvarjajo mediji in politiki. Umetnost je bila v slovenskem prostoru vse do devetdesetih let zrcalo družbe, njen kritični kažipot. Kot nam z vrhunskim pisanjem še sto let po smrti živo izpričuje Ivan Cankar, je človeka najprej usmerjala predvsem k preiskovanju samega sebe, če je hotela zdramiti in premakniti narodovo leno družbeno telo. Danes, v slovenski demokratični družbi, pa se zdi, da obnavljamo obrazce, ki jih je v umetnosti v obdobju atenske demokracije odkrival že filozof Platon. Umetnik, ki ga financira država, je podoben ujetniku v Platonovi votlini, ki mora verjeti le v sence resničnih stvari – da so torej denar, moč, vpliv in oblast edino vodilo človekovega bivanja in prebivanja v svetu. Umetniki podlegajo terorju kapitala, lastne nečimrnosti in političnih idej in prodajajo svoje umotvore neukemu ljudstvu kot edino pravo resnico. V svetu, razsutem od nihilističnega in etičnega nesmisla, umetnost ne bi smela prikimavati, ampak bi morala biti tista luč, ki bi človeka, utrujenega od svobode vsega dovoljenega, znova popeljala na pot kulture srca. Prav tu, v srcu tebe in mene, umetniškega ustvarjalca in spremljevalca umetnosti, se začenja edina kultura, ki jo lahko tudi zares poimenujemo s tem imenom.

Avtor: Ignacija Fridl Jarc

06:00
Poročila

Nastavimo na lokalni čas in dopisnike po Sloveniji vprašamo koliko je ura v njihovem kraju.

Avtor: Prvi

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Zagotovo se je tudi vam že kdaj zgodilo, morda v množici: začutili ste, da je nekdo uprl pogled v vas, obrnili ste se in ujeli stik z očmi. Ni nujno, da vidimo, da nas nekdo gleda, pa to vseeno začutimo. Zakaj in kje? Si morda vse skupaj le domišljamo? Mojca Delač je to radovednost delila s prof. dr. Zvezdanom Piroškom, nevrlogom in predstojnikom katedre za nevrologijo ljubljanske medicinske fakultete. In lahko si kar mislite, da je za vsem tem pravi orkester možganskega delovanja.

Avtor: Mojca Delač

Kako primerno je bilo vse, kar se je pri nas na političnem parketu dogajalo po aretaciji ruskih vohunov, ki se je odvila konec leta 2022? Kakšne posledice ima lahko razkrivanje tajnih podatkov? Bi premier lahko zamaknil datum aretacije in bi to sploh na kaj vplivalo? O vsem tem z Andrejem Rupnikom, nekdanjim direktorjem Sove, zdaj direktorjem centra za demokratični nadzor nad oboroženimi silami.

Avtor: Prvi

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Avtor: Prvi

Kaj ima – sicer zelo hipotetični in popolnoma nerealni – problem povečevanja populacije zajcev opraviti s polaganjem ploščic in kaj ima oboje skupaj opraviti s Fibonaccijevimi števili? Ta števila, poimenovana po italijanskem matematiku, ki je živel na prehodu iz 12. v 13. stoletje, definiramo kot vsoto prejšnjih dveh števil, pri tem pa moramo seveda izrecno povedati, kaj vzamemo za prvi dve. Še marsikaj zanimivega o Fibonaccijevih številih pa boste lahko slišali v oddaji Konstanta. Pogovarjali smo se z doktorico Vesno Iršič Chenoweth s fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani.

Avtor: Špela Novak

08:48
Obvestila
09:00
Poročila

Kako do optimalne vlažnosti v bivalnih prostorih? Kateri so ukrepi proti visoki relativni vlažnosti in kaj storiti v primeru nizke relativne vlažnosti? Poleg tega bomo v četrtkovem svetovalnem servisu spoznali vzroke nastanka in ukrepe za odpravo plesni. Kaj v boju proti plesni pomeni pravilno prezračevanje prostorov in kako se nam obrestuje termoizolacija oboda stavbe? Gost svetovalnega servisa na Prvem bo neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič. Pokličite, pišite na prvi@rtvslo.si ali zapišite vprašanje na spletni strani prvi.rtvslo.si

Avtor: Bojan Leskovec

Rubrika predstavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju in novih glasbenih izdajah ter ponuja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

Avtor: Prvi

10:00
Poročila

V tokratni oddaji bomo govorili o dolgoživosti. Kateri so današnji izzivi želje po zdravem staranju in dolgem življenju? Kako bi to spremenilo celotno družbo? In kaj pravzaprav pomeni za posameznika? Na Univerzi v Ljubljani razvijajo gibanje "do starosti prijazna univerza" ob pomoči različnih dejavnosti. O novih spoznanjih o dolgoživosti, različnih vidikih prihodnosti in o tem, kaj lahko storimo zdaj, se bo Lucija Fatur pogovarjala s prof. dr. Branko Javornik in prof. dr. Nives Ličen.

Avtor: Lucija Fatur

11:00
Poročila

Zdravnica Urška Ivanuš je specialistka javnega zdravja in vodja programa ZORA (NIJZ) za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb na materničnem vratu. S kolegicami in kolegi so se lotili raziskave, kako cepljenje deklic proti HPV vpliva na spremembe materničnega vratu. Njihova analiza je izšla v ugledni znanstveni reviji Lancet Regional health Europe. Študija je pokazala, da generacije deklet, ki so po programu cepljene v 6. razredu osnovne šole, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami visoke stopnje kot generacije, ki te možnosti še niso imele. Podrobneje v oddaji Ultrazvok s specialistko javnega zdravja doc. dr. Urško Ivanuš in analitikom Tinetom Jermanom.

Avtor: Iztok Konc

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Avtor: Stane Kocutar

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Avtor: Tomaž Guček

Poslanci državnega zbora so dopoldne na kratki izredni seji brez razprave s 44 glasovi za in nobenim proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce. Zakon prinaša znižanje najvišjih tarif za obračunsko moč za januar in februar, kar bo gospodinjstvom prineslo nekoliko nižje položnice za ta dva meseca. Izpad v višini 19 milijonov evrov bo pokril sistemski operater prenosnega omrežja Eles.

Druge teme:
- Šolniki z novelo o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja zadovoljni, a so pričakovali več.
- Izraelski obrambni minister vojski odredil priprave na odhod Palestincev iz Gaze.
- Krajane Apač razburja obnova vojaškega strelišča, danes pričakujejo pojasnila.

Avtor: Prvi

Drugi poudarki oddaje:
- Na Bledu končan prvi del južne razbremenilne ceste, kdaj se bo graditev nadaljevala, še ni znano.
- Čeprav so domačini zadovoljni s sanacijo skale Beli pesek ob cesti na Bohor, se zadeve vendarle ne razvijajo brez presenečenj.
- Na Zavetišče za živali Maribor letijo očitki glede predolgih postopkov za posvojitve hišnih ljubljenčkov, a jih odločno zavračajo.
- Prešeren še vedno bogati življenja naših otrok, tudi na Ptujskem.

Avtor: Prvi

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

16:15
Obvestila
17:00
Poročila

Kdo so ljudje, ki so bodisi s svojim življenjskim delom ali pa z izjemnimi dosežki zadnjih let vtisnili neizbrisen pečat slovenski kulturi? Kako razmišljajo o sebi, svojem ustvarjanju in svetu, v katerem živijo? Pred kulturnim praznikom, dan pred podelitvijo Prešernovih nagrad, lahko prejemnikom nagrad sklada in Prešernovima nagrajencema za življenjsko delo – to sta kiparka Dragica Čadež ter gledališki režiser in perfomer Dragan Živadinov – prisluhnete v Studiu ob 17ih.

Avtor: Staša Grahek

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Avtor: Prvi

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

18:54
Obvestila

Vsak letni čas je po svoje najlepši.
Pripoveduje: Stanislava Bonisegna.
Napisala: Valerija Skrinjar.
Posneto v studiih Radia Slovenija 1998.

Avtor: Alja Verbole

Naslovi skladb, ki jih je tokrat izbrskal iz bogatega radijskega arhiva in z njih spihal prah glasbeni urednik Tomaž Guček, napovedujejo spremembo. Nič ni večno, večne so pravzaprav le spremembe! Prihaja pomlad in z njo prebujanje narave, v to smer vandramo med polkami in valčki starejšega datuma. A vendarle ... Tudi zima še ni rekla zadnje besede ... Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodno-zabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodno-zabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Pripravlja jo glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

Avtor: Tomaž Guček

21:00
Poročila

Vajeni smo interpretacij pesmi Prešernovih Poezij sodobnih dramskih igralcev ob različnih kulturnih praznovanjih, tokrat pa smo izkoristili redko prednost Radia Slovenija in v oddajo uvrstili interpretacije dramskih igralcev različnih generacij iz bogatega arhiva. Poezije interpretirajo: Aleš Valič (Sem dolgo upal in se bal, Slovo od mladosti), Boris Kralj (Glosa), Saša Pavček (Judovsko dekle), Boris Juh (Pevcu, Zdravljica), Vika Gril (Kdor jih bere, vsak drugači moje pesmi sodi ‒ Gazele), Stane Sever (Ni znal molitve žlahtnič trde glave, Zdravljica), Boris Ostan (Elegija svojim rojakom), Saša Mihelčič (Od Lepe Vide), Rudi Kosmač (Kam?), Marija Vera (Magistrale Sonetnega venca), Polde Bibič (Kupido, ti in tvoja lepa starka, Zdravljica), Maja Končar (Nezakonska mati), Ivo Ban (Neiztrohnjeno srce), Marinka Štern (Hrast, ki vihar na tla ga zimski trešne), Milan Štefe (Orglar), Željko Hrs (Sveti Senan), Branko Jordan (Zdravljica), Pavle Ravnohrib (Zdravljica), Iva Zupančič (Zdravljica), Zvone Hribar (Zdravljica) in Jurij Souček (Zdravljica).

Urednik oddaje: Matej Juh,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
ton in montaža Miha Klemenčič.
Produkcija leta 2020.

Avtor: Prvi

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Avtor: Prvi

Pesem v žepu ob kulturnem prazniku posvečamo sobivanju slovenske poezije in popularne glasbe. Pogovarjamo se s pesnikoma in glasbenikoma Milanom Deklevo in Matejem Krajncem, med glasbenimi izvajalci pa se znajdejo Tomaž Pengov, Sandra Erpe, Vesna Zornik in Milan Dekleva, Mia Žnidarič ter Lačni Franz.

Avtor: Teja Klobčar

23:00
Poročila

Literarni nokturno prinaša zgodbo Metoda Pevca Počivaj v miru, Giacomo Felice, v kateri se avtor posveča še vedno nerešeni dilemi, ali so bili graditelji Nove Gorice po drugi svetovni vojni spoštljivi do pokojnikov, ki so ležali na pokopališču Pod Grčno, nekdanjem goriškem pokopališču. Kaj vse se skriva v zemlji, na kateri je bilo zgrajeno to novo mesto? Kaj odkrije Janez, ki ureja okolico svojega doma? Na to odgovori Pevčeva zgodba, ki jo interpretira dramski igralec Robert Prebil.

Interpret: Robert Prebil,
režiser: Radivoj Podbršček,
mojstrica zvoka: Gabrijela Čepič.
Redaktorici: Staša Grahek in Maja Žvokelj.
Leto nastanka: 1993.

Avtor: Prvi

Zadnja sprememba: 06.02.2025 13:10:08

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt